A WHO nem hisz Budapestnek

Pécsen és Győrön, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) két magyarországi projektvárosán kívül még húsz város a tagja az Egészséges Városok Magyarországi Szövetségének, amely a hét végén tartotta XIII. szimpóziumát Dombóváron, illetve a Baranya megyei Bikal község Puchner-kastélyában. A szövetség csütörtök esti ülésén döntött Szigetszentmiklós felvételéről.

2001. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanácskozáson az Országgyűlés, az egészségügyi és a környezetvédelmi tárca tisztségviselői mellett kommunikációs szakemberek is kifejtették véleményüket, és a szövetségi tagvárosok egészségkoordinátorai is beszámoltak tapasztalataikról.
– A legmagasabb szintű helyi politikai elkötelezettség a program alapelvei és a stratégia iránt, új szervezeti struktúra létrehozása a változások menedzselésére, elkötelezettség vállalása egy közös városi jövőkép megalkotására, hivatalos és nem hivatalos (multiszektorális) együttműködés kialakítása – idézte a WHO egészséges projektvárosokkal szembeni elvárásait Miklósyné Bertalanfy Mária győri koordinátor, a szövetség igazgatótanácsának elnöke. Hozzáfűzte: e kritériumoknak ez idő szerint Magyarországon Pécs és Győr felel meg, így e két projektváros beleszólhat az európai egészségpolitikába.
Az elnök asszony megjegyezte: Bécs már számos bizonyítékát adta annak, hogy megfelel a projekt(fő)város kritériumainak, Budapesten viszont még nincs olyan komplex szemléletmód, amely az egészséget – döntéshozói szinten – prioritásként kezeli. Del Blasio Antonio főtitkár ehhez hozzáfűzte: a főváros az előző tíz évben időnként jelentkezett ugyan, de a beszélgetéseken nem sikerült túljutni. – Az ügynek emberi, személyi kötődése van – én szkeptikus vagyok Budapest megítélését illetően, ami pedig az egészségfejlesztési terveik megvalósulását illeti, hiszem, ha látom – fogalmazott a főtitkár.
Ikvai-Szabó Imre, a fővárosi önkormányzat főtanácsosa szerint már nincs akadálya Budapest egészséges várossá válásának. Készen van a főváros egészségügyi chartája és fejlesztési terve, és hamarosan a közgyűlés elé kerül egy nyolcvanmilliárd forintos fejlesztési program. Ez tizenöt évre határozza meg az „egészségcélokat”. A források nyolc évre már láthatók, így Budapest is pályázni szándékozik az európai projektváros címre. Addig viszont – összefogva a kerületekkel – halaszthatatlan a szennyező gócok: a három országos főútvonal be- és kilépőpontjától szenvedő Lágymányos, az emissziós szenynyező gócként számon tartott Újpest, valamint a rákospalotai égetőmű és környéke környezetkárosító hatásának megszüntetése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.