Diplomás segítőket kapnak a bírók

Egy jövő év január elsején életbe lépő kormányrendelet nyomán diplomás segítőket kapnak a bírók. Eszerint cégszerkesztői, jegyzőkönyv-vezetési és kiadási feladatokat látnak el, lajstromokat készítenek, közreműködnek fizetési meghagyásos eljárásokban, valamint csődügyekben. Mind a 2600 bíró és a fellebbviteli tanácsok mellett is diplomás segítőknek kell dolgoznia – állítja Ujkéry Csaba. A Somogy Megyei Bíróság elnöke bízik abban, hogy a pécsi tudományegyetem Kaposvárott folyó képzése további felsőoktatási intézményeket sarkall hasonló karok indítására.

2001. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazánkban mind ez ideig az egyedülálló képzés első tanévét 2000 szeptemberében nyitotta meg Dávid Ibolya és Solt Pál, és miután a 2001–2002-es tanévben a két évfolyamon már csaknem négyszázan tanulnak, jók az esélyei annak, hogy a legterheltebb bírák (bíróságok) hamarosan új típusú tudással felvértezett diplomás segítőkhöz jutnak. Az igazságügyi ügyintézőképzés első évfolyamára úgynevezett irányított beiskolázás történt, az idei tanévre hétszázan jelentkeztek, és közülük egy felvételi jellegű elbeszélgetés után kétszázhúszan kezdhették meg főiskolai tanulmányaikat – tudtuk meg Kengyel Miklós jogászprofesszortól, a Pécsi Egyetem Jogtudományi Kara tanszékvezetőjétől, a kaposvári képzés irányítójától. Lapunknak elmondta: a bírósági ügyintézők mellett szép számmal jelentkeztek a rangot adó képzésre ügyvédi és közjegyzői irodai alkalmazottak, APEH-os, vám- és pénzügyőrségi, valamint önkormányzati tisztviselők is.
– A bíróságok elsősorban azokat javasolták munka melletti továbbtanulásra, akik már bizonyítottak, bár önállóan még nem dolgozhattak. Bírók mellett cégszerkesztői, jegyzőkönyv-vezetési és kiadási feladatokat látnak el, lajstromokat készítenek, közreműködnek fizetési meghagyásos eljárásokban, csőd- és végelszámolási ügyekben – sorolta a diplomás ügyintézőkre bízható feladatokat a Somogy Megyei Bíróság elnöke. Ujkéry Csaba hangsúlyozta: ítéletet nem hozhatnak a diplomás bírósegítők, teendőiket – amelyeket egy a jövő év január elsején életbe lépő kormányrendelet pontosan nevesít – a bíró irányítása és felügyelete mellett látják el. Amint azt az Országos Igazságszolgáltatási Tanács főosztályvezető-helyettese, Baloginé Faiszt Judit egy nyilatkozatban leszögezte: „az ügy ura mindvégig a bíró marad.”
Ujkéry Csaba emlékeztetett: tőlünk nyugatra egy-egy bíró mellett négy-öt szakképzett segítő dolgozik, nálunk másfél. A diplomás ügyintézők képzésének tehát van perspektívája. Az ország minden részéből összesereglett főiskolások gyakorlati képzése a Somogy Megyei Bíróságon, nagy tapasztalatú, a Pécsi Egyetem által megbízott büntető- és polgári peres bírák közreműködésével folyik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.