Háromszor lett várossá

A kiváló természeti adottságú Balaton-parti település 1848-ban szerzett mezővárosi címet először, ekkortól rangos üdülőhelyként is emlegetik. Fejlődése a XX. század első évtizedeiben vált szembetűnővé. A Boglárral történt 1979-es átgondolatlan összevonása akkor is zavarta az itt élőket, amikor 1986-ban Boglárlelle néven ismét város lett. Az 1991-es önállóság és várossá nyilvánítás megnyugtatta a lokálpatriótákat.

2001. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balatonlelle október elején ünnepelte várossá nyilvánításának tizedik évfordulóját. Az 5500 lakosú településen kétezer lakást és több mint háromezer nyaralóingatlant tartanak számon. A városnak a 7-es főúttól délre eső része rendkívül tiszta, rendezett és gazdag, esztétikus küllemű észak-somogyi falu benyomását kelti, a nagy forgalmú főút és a Balaton közötti városrészben sétálgatva az egyik legszínesebb és legkomfortosabb üdülőhely tűnik szemünk elé.
A századelő építészeti hangulatát idéző aprócska vasútállomás idén tavasszal újult meg a MÁV jóvoltából, a Balatoni Hajózási Rt. pedig, ugyancsak az idén, 350 millió forintos beruházással „varázsolt” Lellére egy négyszáz hajóhelyes, impozáns vitorláskikötőt. A 7-es és a 67-es út találkozásánál kiépített, ötvenmillió forintos beruházást igénylő körforgalmú csomópontot a Balaton-part egyik legbiztonságosabb közúti kereszteződéseként emlegetik tavaly óta az autósok, nemkülönben azt a belső utat, amely Lellét a településtől délre Boglárral köti össze.
A város új büszkesége az ugyancsak idén átadott mediterrán üzletház. 600 millió forintos vállalkozói tőkéből épült, igazolva: Lellén megtalálják számításukat a befektetők.
Szűcs László polgármester hosszasan sorolja, mire költöttek 1991 óta. A harmadszori várossá nyilvánítás első évében jóval több mint húszmillió forintot fordítottak járda- és útépítésre, aszfaltozásra, és mert minden évben jutott hasonló összeg a költségvetésből, Lellén a legkisebb utcából sem hiányzik a járda és a szilárd burkolatú út.
Balatonlelle tavasszal, ősszel és télen sem alvó város. Általános és zeneiskolája van, művelődési háza és könyvtára évtizedek óta népszerű, és talán nem túlzás: a Kapoli Múzeum és Galéria – vezetője Ligeti Gábor ötletes szervező- és művészeteket (művészeket) menedzselő munkájának köszönhetően – a legigényesebb tárlatlátogató igényeit is kielégíti. A város büszkesége a régió legszebb középületeként emlegetett városháza, ahol – különösen nyaranként – se szeri, se száma a fontos eseményeknek, rendezvényeknek, tanácskozásoknak. Itt kapott helyet a hegyközségi adminisztráció. Buzássy László hegybíró a városháza földszintjén berendezett irodájából koordinálja a szőlősgazdak munkáját, szervezi a híres lellei Kishegy nedűinek értékesítését. A lelleiek elsősorban a szőlő- és gyümölcstermesztésből, másodsorban a turizmus rájuk háruló szolgáltatásaiból élnek.
Ez utóbbiak jelölik ki Lelle jövőjét is: a kisváros üdülőövezetét tovább csinosítja az önkormányzat. A polgármester azt szeretné, ha a vasútállomástól a tópartig húzódó liget, a Szent István tér és a hajóállomás közötti rész díszburkolatot kapna, és ezzel a déli part egyik legszebb sétányával büszkélkedhetne. A strand jövőre élménymedencével gazdagodik, mintegy harmincmilliós beruházással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.