Japán kutatók vizsgálják a Balatont

Wake Akio professzor, a környezetvédelmi modellezés jeles kutatója és tudóstársa, Harada Yuichi egy hónapot tölt a Balatonnál, hogy folytassák azt a munkát, amelyet a JICA (Japan International Cooperation Agency) megbízásából két éve kezdtek meg.

2001. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán szakemberek azt vizsgálják, hogy milyen környezeti hatások – elsődlegesen foszfor-, szennyvíz-, nitrogénterhelés – érik a Balatont. (Mint ismeretes, a tó somogyi, zalai és veszprémi területeiről több mint félszáz csatornán, árkon, befolyón jut többnyire tisztítatlan víz a Balatonba.)
A távol-keleti ország kutatói most főként arra kíváncsiak, hogy az esőzések után miként változik meg a tó vizének összetétele. Tapasztalataikról a további vizsgálatokat megalapozó környezetvédelmi tanulmányt készítenek, majd 2002 tavaszán újabb két hónapig vizsgálódnak a magyar tengernél. Miközben a japán környezetvédők a Balaton vizét vizsgálják, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) közelmúltban létrehozott szociológiai kutatócsoportja a régió 28 településén végez reprezentatív kérdőíves felmérést. A társadalomkutatók egyebek közt arra kíváncsiak, hogy mit tekintenek megtartó erőnek a régió állandó lakosai, milyen képzettségűek a tóparton élők, jellemző-e rájuk a vállalkozási hajlandóság, melyek a szabadidő-eltöltési és vendégvárási szokásaik. A felmérés eredményeit a BFT beépíti a régió fejlesztési koncepciójába.
*
Amint arról már hírt adtunk, a Balaton-törvény kötelezővé teszi a tó partvonalának „újrarajzolását” és előírja, hogy a balatoni településeken a vízpart legalább harminc százalékát közösségi célra kell hasznosítani. A negyvenöt közvetlen tóparti település közül tizennégy északi és nyolc déli oldalinak még az idén elkészül a partszabályozási terve, ám a többi önkormányzat is számíthat rá, hogy hamarosan bizonyítható lesz az is, hogy hol történtek jogszabályt, jelesül építési törvényt és környezetvédelmi előírásokat sértő beépítések, illetve hogy a tó védelme érdekében hol lesz szükség parti bontások elrendelésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.