Magyarul is olvasható a Somogy Természeti Öröksége Közalapítvány honlapján az az igencsak vitatható hatástanulmány, amelyet a magyar határtól nyolc kilométerre lévő Novo Virjénél épülő vízerőművel kapcsolatban készített a horvát beruházó, Bozó Kovacevic. Horvátország környezetvédelmi minisztere pedig már az év elején elküldte levelét magyar kollégájának, amelyben közölte: a Horvát Erőműtervező Vállalat (Hrvatska Elektroprivroda), mint beruházó, vízerőmű megépítését tervezi Koprivnica-Kérizevci megyében, a Dráva Botovo és Kingovo közötti szakaszán. E síkvidéki erőműhöz egy 28,8 négyzetkilométer felszínű víztározót kell kialakítani, amelynek következményeként Európa egyik legháborítatlanabb folyójának környékén élő 4500 (közte 300 védett) állatfajt és 150 (benne 100 védett) növényfajt a kipusztulás veszélye fenyegetne – állítja a somogyi természetvédelmi alapítvány egyik kurátora, Toldi Miklós.
Hasonlóképpen figyelmeztetett már korábban az erőműépítés következményeire a Duna–Dráva Nemzeti Park egyik munkatársa, Lájer Konrád. – Az effajta létesítmények megváltoztatják a folyó vízjárásviszonyait, vizének minőségét és oxigéntelítettségét. Megváltozik a folyó élővilága is a planktonikus és egyéb mikroszervezetektől egészen a halfaunáig, s ez hatással lesz a belőlük táplálkozó ragadozók, például a madarak életfeltételeire. A vízjárás változása a talajvízhez kötött növénytársulások degradációjával járna, a folyó menti nádasok, ligeterdők, magasságok, a holtágak vízinövényzete nem tudna alkalmazkodni a változásokhoz. Fokozatosan eltűnnének vagy megritkulnának az említett vegetációtípusokhoz kötött állatfajok: a fekete gólya, a rétisas, a gémfélék, a futóbogarak és a lepkék populációi – sorolta a félelmeket a szakember.
Egy ugyancsak somogyi természetvédő, Winkler Ferenc azt állítja: a horvátországi zöldek sem érdekeltek az újabb drávai erőmű megépítésében. – Zágrábban, a Horvát Környezetvédelmi Hivatalban ott lógnak a falon a Dráva-védelmi javaslatok és Ausztriával, Szlovéniával és hazánkkal együtt a horvát környezetvédők is részt vesznek a Mura–Dráva bioszféra-rezervátum programjának kidolgozásában.
– Félő: a Duna–Dráva Nemzeti Park lesz a világ egyetlen olyan természetvédelmi körzete, ahol vízerőmű fog dübörögni – mutatott rá.
A Somogy Természeti Öröksége Közalapítvány november eleje óta több mint harminc országba juttatta el felhívását. A Tiltakozz te is a természetpusztítás ellen című internetes köriratra sorra érkeznek a támogató nyilatkozatok – tudtuk meg Toldi Miklós kurátortól. A világhálóra került felhívásukról Iványi Ildikó, a Duna–Dráva Nemzeti Park igazgatója lapunknak elmondta: a somogyi természetvédők a nemzeti park drávai szakaszának természeti, táji értékeiről korrekt összefoglalót adnak. Közölte: a Novo Virje-i vízerőművel összefüggésben – a Környezetvédelmi Minisztérium koordinációja alapján – a nemzeti park monitoringrendszert működtet a drávai élővilág állapotváltozásainak megfigyelésére. Emlékeztetett a finnországi Espoo-ban deklarált nemzetközi egyezményre, amely szerint egyik ország sem valósíthat meg olyan beruházást, amelyet nem előz meg egy szomszédos (más) országban végzett környezetvédelmi hatástanulmány. Hozzáfűzte: az egyezményt Horvátország is aláírta.
Vidnyánszky Attila nyílt levele Dúró Dórának