Favárral várják a gyerekeket Óbudán

A számítógépes Play Stationok, a játéktermek és Barbie babák korában már nem is sejtik a gyermekek, hogy a nagyapjuk még jóval egyszerűbb, de a fantázia fejlődését inkább elősegítő, természetes játékokkal múlatták az időt. Az óbudai Kiscelli Múzeumban nemrég kiállítás nyílt a Játék az egész világ elnevezésű programsorazat harmadik részeként, ahol a régi, fából készült játékszereket mutatták be az érdeklődőknek.

2002. 01. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

AJáték az egész világ kiállítássorozat első két részében a régi papír- és fémjátékokat mutattuk be, jelenleg pedig a fajátékokat tekinhetik meg az érdeklődők – tudtuk meg Matuz Edittől, a Kiscelli Múzeumban rendezett kiállítás rendezőjétől. Elmondta: a tárlat döntően a Kiscelli Múzeum századfordulós törzsanyagára épül, de XIX. századi játékokat is megtekinthetnek a látogatók a Magyar Nemzeti Múzeum, az egri Dobó István Vármúzeum, a kecskeméti Szórakaténusz Múzeum és magánszemélyek gyűjteményéből. A legrégibb kiállítási tárgy egy 1880-ból származó kiságy, de a bútorok nagy része későbbi időkből, a húszas-harmincas évekből való. Ezt egészítették ki a Magyar Nemzeti Múzeum által őrzött Undi Mariska-gyűjteménnyel, amely a legrégebbi érchegységi, bajorországi és türingiai esztergált, színezett kisméretű fajátékokat tartalmazza.
Az Alpokban már a középkorban készültek fajátékok a természeti környezet, a kereskedelmi utak közelsége és a munkahiány miatt. Kezdetben házalók szállították a hátukra vetett puttonyokban ezeket a tárgyakat a környező vidékekre, majd a kereskedők is bekapcsolódtak a vámmentes áru terjesztésébe. Így jutottak el a szórakoztató eszközök Európába, illetve Magyarországra, ahol addig csak népi játékokkal találkoztak a gyermekek, vagy asztalosmesterek készítettek játékcsodákat a módosabb urak utódainak.
A polgárosodás korában már létrejöttek a nagy játéküzemek és -kereskedések, a kiállítás babaházai, -bútorai és babái többnyire ezekből valók. A kisfiúk egykori járművei, ügyességi játékai közül kevesebbet sikerült beszerezni, de számos logikai és kirakójáték, építőkocka és zeneszerszám került a tárlókra – fűzte hozzá a kiállítás rendezője.
A kiállítás megszervezéséhez elkérték a Szórakaténusz Múzeum „garbókáit” is, amelyek tervezőjükről és készítőjükről Grabowieczky Leonról kapták a nevüket. A húsz-harminc centiméteres, kerekeken guruló állat- és emberfigurák annak idején a tengerentúlra is eljutottak.
A kiállítás érdekessége, hogy a gyerekeknek fakockákból harminc négyzetméteres játszóházat is építettek, ahol a fiúk és lányok kipróbálhatják a játékok egy részét.
A terem közepén óriási favárat állítottak a gyerekek örömére, akik a vár falai között elégedett arccal tevékenykedtek a fakockák, ügyességi és logikai játékok társaságában – újságolta Matuz Edit.
A kiállításon a hazai fafaragók által készített játékok mellett főként német, osztrák és orosz munkák láthatók, hiszen ezek a környező országokból jutottak el a magyar gyerekekhez.
A mai játékgyártók is képviseltetik magukat a múzeumban. Azok a népművészek is kiállítanak és árusítanak, akik újragyártották a régi fajátékokat, a brugattyúkat, röppentyűket vagy a vesszőparipát. Megjelennek az új irányzatokat képviselő logikai, meditatív játékok is, és a kézművesek, akik a következő hónapok családi hétvégéin megtanítják a gyerekeknek a játékkészítés alapvető fogásait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.