Korszerűsítették az Újpesti Erőművet

Új, korszerű erőművet helyeznek üzembe Újpesten a régi létesítmény átalakításával. A gáztüzelésű, kapcsolt energiatermelést folytató erőmű környezetvédelmi szempontból is megfelel az Európai Unió előírásainak. Az elképzelések szerint a fejlesztések után az Újpesti Erőmű kevesebb levegő- és zajszennyezéssel működhet majd.

2002. 01. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újpesten 1910-ben kezdtek villamos energiát termelni, a kor technikai fejlődésének megfelelő dugattyús gőzgépekkel. Az első gőzturbinák 1914-ben indultak be. Húsz év múlva bővítették a létesítményt, és megépítették azokat a falazott gőzkazánokat, amelyek még ma is működnek Újpesten. Ezekben kezdetben szénnel, a hatvanas évektől pedig olajjal, majd gázzal tüzeltek. A többszöri átállítás után is számos felújításon esett át az erőmű. A távfűtéssel rendelkező lakótelepek építésének felgyorsulásával már kevésnek bizonyult a gőzkazánok hőtermelése, ezért forróvíz-kazánokat telepítettek az Újpesti Erőműbe a nyolcvanas évek első felében. A rendszerváltás után született döntés az új erőmű felépítéséről, amelynek elkészülte után a legkorszerűbb technológiával, az európai szabványoknak megfelelően termelhetik a hő- és villamos energiát Újpesten.
– A Budapesti Erőmű Részvénytársaság, amelynek része az Újpesti Erőmű is, a főváros legnagyobb hőtermelője – nyilatkozta Nagy József, a létesítmény igazgatója. A Tó utcában gőz-, forróvíz- és hozzákapcsolt villamosenergia-termelés folyik. A forró vizet lakossági fűtési és használati meleg víz céljára adják át a Fővárosi Távhőszolgáltató Rt. (Főtáv) részére. A Magyar Villamos Művek Rt.-nek és az Elektromos Művek Rt.-nek villamos energiát szolgáltat az erőmű. A gőzenergiát közvetlenül adják el a Chinoin Gyógyszergyárnak és a Gyógyszerkutatónak.
Az igazgató közlése szerint a Budapesti Hőerőmű Vállalat 1991-ben alakult részvénytársasággá, és a hetvenes évek közepén jött létre a Kelenföldi Erőmű és a Budapesti Fűtőerőmű Vállalat összevonásával. Az energiaipari magánosítás révén egy finn–japán tulajdonosi konzorcium szerzett többségi tulajdont a társaságban, majd a francia EDF cég jutott a Budapesti Erőmű Rt. kilencvenszázalékos részvénycsomagjának birtokába.
– A társaság stratégiai céljai között szerepel a termelő technológiák megújítása és a kor műszaki színvonalának megfelelő berendezések létesítése, mert csak ez garantálhatja a villamos és a hőenergia versenyképes termelését és eladását úgy, hogy közben betartják a szigorodó környezetvédelmi előírásokat is – jelentette ki az igazgató. Ezt szolgálja a kombinált ciklusú erőmű létesítése és a korszerű gázturbina alkalmazása. Az új erőműhöz a szükséges hatástanulmányok és gazdaságossági vizsgálatok elvégzése után szerezték meg a létesítési engedélyt. Az előkészítés és az engedélyezés közel három évig, az építkezés két évig tartott.
Az erőműben előállított energia 110 MW villamos teljesítmény, több mint 300 MW forróvíz-hőteljesítmény és mintegy 50 MW gőzteljesítmény elérésére lesz képes.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport vezetője is támogatja a korszerűsítést. A környezetvédők szorgalmazzák a kapcsolt energiatermelést, mert így kevésbé szennyeződik a levegő. A gáztüzelés alkalmazása is kedvezőbb a többi energiaforrás égetésénél, mert a legkevesebb szennyezőanyagot juttatja a levegőbe, ha megfelelően ellenőrzik a füstkibocsátást – fűzte hozzá a civil szervezet elnöke.
Az új erőmű alapvető tüzelőanyaga a földgáz, könnyű tüzelőolajat csak tartalékként használnak – tájékoztatott Nagy József a létesítmény környezetvédelmi fejlesztéséről. Állítása szerint a beépített tüzelőberendezések képesek mindkét anyag elégetésekor a szigorú, 2004-ben életbe lépő európai füstgáz-kibocsátási normák előírásait teljesíteni. A régi termelőberendezések ugyanis megfeleltek a kibocsátás korábbi hazai előírásainak, de jóval elmaradtak a korszerű technológia hasonló mutatói mögött. Az új erőmű például a korábbinál jóval kevesebb környezetre káros nitrogén-oxidot bocsát ki a levegőbe.
A társaság kiépítette és már második éve működteti a nemzetközi előírásoknak megfelelő környezetirányítási rendszerét – tette hozzá az igazgató. Szerinte az üzembe állítás után a szolgáltatás megbízhatóbbá válik, kevesebb üzemzavarral és üzemviteli gonddal működik majd. Az új erőmű tervezésekor és kivitelezésekor fokozott figyelmet fordítottak az új technológia alacsony zajkibocsátására is, a zajhatás mérséklésére hangtompítókat építettek be az erőműbe.
– A korszerű technológia lehetőséget ad arra is, hogy a forró vizet versenyképes áron adják a Főtávnak, a távhőszolgáltatás díjának megállapítása azonban a szolgáltatótól függ – jegyezte meg Nagy József. Egyelőre tehát nem lehet tudni biztosan, hogy a fejlesztés miként befolyásolja a fűtésdíjak alakulását.
A régi erőművet az új berendezések beüzemelésével egyelőre leállítják, de az áttérés a szolgáltatás biztonságát nem veszélyezteti. Hamarosan indul az új erőmű próbaüzeme, amelyet garanciális teljesítménytesztek követnek. A hatóságok engedélyeinek birtokában megkezdődhet a kereskedelmi üzem, amelynek révén Újpest és Káposztásmegyer távfűtéses otthonaiba környezetbarát technológiával előállított hő- és villamos energia juthat el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.