Reform-e a reform?

Németh György
2002. 01. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karl Popper, akinek munkásságát a „nyitott társadalom” fogalma éppúgy jelképezi, mint Adam Smithét a „láthatatlan kéz”, a tudományos elméletek három típusát különböztette meg: az első logikai úton cáfolható, ha cáfolható; a második logikai úton nem cáfolható, de magyarázóereje empirikus módszerekkel mérhető, s ha ez túlontúl gyakran gyengének találtatik, elhal csendben; végül a harmadik kizárólag per definitionem cáfolható, se a logika, se a tapasztalat nem fog rajta, mert ezen elméletek politikai törekvéseket rejtenek, s nagyrészt ez népszerűségük oka. A definíciók helyére újak állíthatók, s ezek új narratívává szervezhetők, amelyben elbeszélünk egy szeletnyi világot. A régi narratívák mögötti politikai törekvések diszkreditálódnak, de élnek tovább, remélve a szelek fordulását.
A közgazdaságtanban itt még nem tartunk: a helyzet súlyosabb – talán azért, mert sokkal egyszerűbb dolgokról van szó. Állandóan azt hallhatjuk például, hogy gyengül versenyképességünk, mert erőteljesebb a bérnövekedés. A legfőbb terület, ahol javíthatjuk, a költségvetési elvonások jelentősebb mérséklése, az államháztartás, elsősorban a nagy elosztórendszerek reformja, az egészségügy, az oktatás, az önkormányzatok stb. Ez az, ami elmaradt, sőt visszalépés, lásd nyugdíj, a maiak nem folytatták azt, amit elődeik elkezdtek.
Van három jövedelemtulajdonos, így narratívánk, a háztartások, a vállalkozások és az állam, az utóbbi elvon adót és járulékot, ezzel fiskális ékeket ver a gazdaságba, így torzítja a termelési tényezők árát. Az állam, napnál világosabb: zavaró tényező, a fiskális ékek kihúzandók, a torzítás megszüntetendő, legjobb lenne, ha nem vonna el, adót és járulékot nem szedne. De valamenynyit csak kell, a lehető legkevesebbet, csak arra kell vigyáznunk, hogy ebbéli igyekezetünkben szét ne essen az egész. Ez a dilemma. De elméletileg a helyzet tiszta: az lenne jó, ha nem lenne.
De két jövedelemtulajdonos van, nem három, a háztartások és a vállalkozások, a munka és a tőke, így pontosabb, az állam azért lehet jövedelemtulajdonos, mert elvon. Vagy a munkától, vagy a tőkétől. A kettő között van némi átjárás, emelhetik a csillagos égig utóbbi adóját, az nem változik, no persze némi kezdeti sokk után, hosszabb távon, feltéve, ha a szomszédban is ugyanezt teszik, elvégre világgazdaságunk globalizált, megy oda, ahol nem sokkolják. Végül is a munka fizet. Ennek mikéntje gazdaságelméleti fehér folt, ne itt akarjuk megoldani, érjük be annyival, hogy az állam vagy a tőkétől, vagy a munkától von el.
Az állam, ha már elvont, költ is: amit egészségügyre vont el, azt egészségügyre, amit oktatásra, azt oktatásra, amit családi pótlékra, azt családi pótlékra, s még sorolhatnánk. Jól vagy rosszul, de azokra költi, akiktől elvont, az adófizetőkre, s ezek zömmel saját munkájukkal tettek szert azon jövedelmükre, amelyből adót fizetnek. Ekkor szokott elhangzani, hogy ne az állam költsön ránk, mi költsünk magunkra, mi jobban tudjuk, mire van szükségünk, s valójában nem is az állam költ, hanem a nevében költenek, s aki a nevében költ, az nem a sajátját költi, s aki nem a sajátját költi, az meglehetős felelőtlenséggel, pazarolva hajlamos tenni ezt.
A fiskális ékhúzogatók azonban nem azt célozzák, hogy magunkra költsünk mi, munkánk jövedelmének tulajdonosai, ne az állam vonjon el tőlünk, s költsön ránk. Az ékhúzogatók a piacra dühösek, azt kívánják a hatalom védte bensőség páholyából a maguk javára negligálni. Bár a piac, ha munkapiac is, arra van, hogy a kereslet és a kínálat, elmetszve egymást, létrehozza az egyensúlyt, s a kínálat nem oly szervezett és talán sohasem lesz az, hogy oktrojálja magát a keresletre, felsrófolva önmaga árát, sőt elképesztően alacsony, akárhogy hasonlítgatunk is, mégis érvek gyártódnak, hogy ez nem így van. Az ékhúzogatók a munka jövedelmeit kurtítják és kurtítanák, hogy vaskosabb legyen a tőke jövedelme. Ez azonban zászlóra tűzhetetlen, kell hát némi közgazdasági látszatokossággal vértezett államháztartási reformozás. Lévén fontosabb dologról szó, semmint a piacra lehessen bízni. Nem gonosz ostobák gyülekeznek itten, hanem vén huncutok. Pedig sokáig hittem.
Ki hát a versenyképes? Aki a legkevesebbel éri be. Addig vagyunk versenyképesebbek a cseheknél, a lengyeleknél, a szlovénoknál, amíg szegényebbek vagyunk. Minél szegényebbek, annál gazdagabbak. A piac ebbe akar belepancsolni, nem győzzük korrigálni. Mert a tőke, e felelőtlen bugris, mostanság emeli a béreket, csak úgy, magától, leszámítva a mit sem számító minimálbért. Legjobb lenne, ha betilthatnánk a vállalkozások béremeléseit. Mivel sajna nem lehet, sajátos konfliktusról ejtünk szót, mert bizonyos szinten elkerülhetetlen a munkabérek emelése, ez az EU-csatlakozás követelménye (miért lenne?), de az igazi probléma az, hogy alacsony bérekkel nem lehet tovább ösztönözni a minőségi munkát. Emeljék hát valamennyit, de ne annyit. Tanítsuk elemi közgazdasági összefüggésekre az GE-t, az Audit, a Philipset, az IBM-et.
Térjünk vissza Smithhez, a szabadpiac magasztalójához, aki azt vélelmezte, ha két burzsoá találkozik, mindjárt összeesküvést sző a fogyasztók ellen. De igazi célpontjai a merkantilisták voltak, akik ellenében állította, hogy a jólét mércéje nem a pénz és a nemesfém, hanem a háztartások életszínvonala, a jólétet mindig, kardoskodott, a nemzet fogyasztóinak szemszögéből kell vizsgálni. Ha módosíthatom, úgy módosítanám, hogy a nemzet jóléte az alkalmazottként munkát vállalók jólétével egyenlő. A többiek nem érdekesek, vagy csak kevéssé. Ha azt hallom, hogy bár a GDP-t tekintve már ott vagyunk, ahol tucatnyi éve is, a reálbérek viszont jó tíz százalékkal alatta, de ez a jövedelemszerkezet időközbeni átalakulása miatt nem is érdekes, akkor keseredem. Tanulhatnánk.
Csak nem áll érdekünkben.
A szerző szociológus-közgazdász

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.