A Közép- és Kelet-európai Történelem- és Társadalomkutatási Közalapítvány által kialakított Terror Háza nagy vihart kavart a VI. kerület és a főváros egyes szakembereinek és politikusainak körében. Mint arról már korábban beszámoltunk, a kerület jegyzője engedélyezte, a fővárosi városképvédelmi bizottság azonban megtámadta az átalakítást.
A főépítészi tervtanács arra is figyelmeztetett, hogy az ötágú csillag és a nyilaskereszt önkényuralmi jelképnek számít.
Ráday Mihály, a főváros városképvédelmi bizottságának elnöke nemrég kijelentette: a városháza közterület-használati díjat kérhet a múzeumtól, bírságot róhat ki, és végső esetben lebontathatja a járdát a párkánnyal összekötő pengefalakat, mert a főváros nem adta tulajdonosi hozzájárulását a járda használatához. A VI. kerületi MSZP-szervezet vezetői a bírósághoz fordultak, kérve, hogy az engedélyezési eljárásban nyilvánítsák őket ügyfélnek, mivel így beleszólhatnának az átalakításokba. Szocialista önkormányzati képviselők szerint a homlokzat a szeptember 11-i események fényében nem az áldozatoknak, hanem magának a terrornak állítana emléket. Az illetékes önkormányzati bizottságok is nemtetszésüknek adtak hangot, a főváros főjegyzőjét pedig felszólították, hogy a közigazgatási hivatalnál támadja meg a kerületi jegyző határozatát.
– Jogerős építési engedéllyel rendelkezünk, tehát az építkezés az eredeti elképzelések szerint folytatódik, hiszen az a célunk, hogy a múzeum ne maradjon észrevétlen, s akik csak épp erre járnak, és elmennek az épület előtt, legalább egy pillanatra fölidézzék magukban a diktatúrák áldozatainak emlékét – szögezte le Schmidt Mária, a múzeum kijelölt főigazgatója, aki szerint az átalakítás ellenzői magát a múzeumot támadják.
Farkas György, Terézváros polgármestere előrebocsátotta, hogy az átalakítás engedélyezése nem az ő hatáskörébe tartozik, mert ez a hatóság feladata, de véleménye szerint alaptalanok a múzeum létesítése ellen hangoztatott kifogások.
– Az önkényuralmi jelképek használata ebben az esetben nem sérti a jogszabályokat, hiszen a törvény azt mondja, hogy ezeket ismeretgyarapító és oktatási célból megmutathatják bizonyos helyeken, például a múzeumokban az érdeklődőknek – jelentette ki a polgármester.
Szerinte nem fenyegeti veszély az Andrássy út felvételét a világörökségbe, hiszen a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szakvéleménye leszögezi, hogy az átalakítás tökéletesen oldotta meg azt a feladatot, hogy a múzeum zavartalanul illeszkedjék a műemléki környezetbe.
A főváros tulajdonosi hozzájárulásáról szólva a kerület vezetője elmondta: a közigazgatási hivatalnak kell eldöntenie, hogy a pengefalak az épület, vagy a járda részének tekinthetők az átépítés után.
– Terézváros polgármestereként nagyon örülök annak, hogy ez a múzeum megvalósul az Andrássy út hatvanban, hiszen így a fiatalok megismerhetik a múltat, az idősebbek pedig azt tapasztalhatják, hogy nem felejtették el az áldozatvállalásukat – fejtette ki Farkas György. A polgármester hangsúlyozta: az átalakítás engedélyezésekor több egyeztetést tartottak a szakértőkkel, és finomították az elképzeléseket, hogy a városkép ne sérüljön és az épület mégis betölthesse szerepét.
A VI. kerületi MSZP határozottan tiltakozik azon jogszabálysértések miatt, amelyeket a múzeum építése idején követett el az önkormányzat és a majdani intézmény vezetősége – nyilatkozta lapunknak Kékesi Tibor, a szocialisták terézvárosi országgyűlési képviselőjelöltje. Elmondása szerint nekik nem magával a múzeummal van gondjuk, hanem azzal a közérdeksérelemmel, amely a kivitelezés folyamán keletkezett. Az épület megjelenítése, a nyilaskereszt és a vörös csillag ábrázolása „belerondít” a kerület látképébe – fűzte hozzá a politikus. Hajmeresztőnek nevezte, hogy éppen akkor zajlik ez a jogszabálysértő építkezés, amikor a világörökségi címre pályázik az Andrássy út. Kifejtette: a kerületi építési hatóság elutasította a benyújtott tervet, mint ahogy a terézvárosi főépítész, valamint a tervtanács sem hagyta jóvá azt. – Ezért a helyi MSZP panasszal fordult a kerületi jegyzőhöz, aki viszont nem tekintette őket ügyfélnek – mondta Kékesi Tibor, hozzátéve, hogy ezt a döntést bírósági úton támadták meg, és az eljárás jelenleg is folyamatban van.

Mostantól szigorúbb vagyonnyilatkozatot kell tennie az EP-képviselőknek