Első lakáshoz hárommilliós támogatás

A II. kerületi önkormányzat nemrég elfogadta a lakástámogatásokról szóló helyi rendeletét. A szabályozás együttesen kezeli a lakásépítéshez, lakásvásárláshoz és felújításhoz nyújtható helyi támogatást a fiatal házaspárok első lakáshoz jutásához adható támogatással. A képviselő-testület döntése értelmében a fiatal családok mindkét támogatási formát igényelhetik majd. A helyiek így akár hárommillió forintot is kaphatnak az első lakásukhoz, ha megfelelnek a pályázati követelményeknek.

2002. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E lső lakásuk megszerzéséhez a fiatal házaspárok és a több gyermeket saját háztartásban eltartó családok a II. kerület lakásépítési támogatásokról szóló pályázata szerint anyagi segítséget kaphatnak, de méltányosság alapján támogatást nyújtanak az egyedülálló személyeknek is. Kiemelten kezelik az önmaga ellátására képtelen, állandó vagy tartós felügyeletre szoruló súlyos fogyatékossal, vagy rokkantnyugdíjassal egy családban élők támogatási igényeit.
Az önkormányzat a pályázatok elbírálásánál elsősorban a kerületben építkezőket részesíti előnyben, de indokolt esetben azokat a családokat is támogatja, amelyek nem a városrészben kívánnak lakást építeni, vagy vásárolni.
– A kerület elsődleges célja a fiatal családok megtartása, és beköltözésének ösztönzése volt, amikor döntött az új lakástámogatási rendelet elfogadásáról, és megemelte az igényelhető összegeket – tájékoztatta lapunkat Szieberth Istvánné önkormányzati képviselő, aki lakásmobilitási tanácsnokként kezdeményezte a rendelkezések módosítását. A pályázati felhívást a kerületi szociális és egészségügyi bizottság a napokban fogadta el, így a polgármester hozzájárulása után az megjelenhet a helyi sajtóban és a hirdetményekben. A képviselő elmondta: a II. kerületben a fiatal házasok 1991-től igényelhetik az első lakáshoz jutás támogatását és a helyi lakásépítési támogatást. Az előbbi egyszeri, vissza nem térítendő kölcsön, amely kerületi lakás építése esetén kétszázezer forint, a városrészen kívül létesített lakhely esetén pedig százezer forint volt 1999-ben. Az összeg folyamatosan nőtt, így ma már egymillió forintot kapnak a kerületben, ötszázezret a kerületen kívül építkező fiatal családok. A helyi támogatást kérők kamatmentes kölcsönt igényelhetnek a helyhatóságtól, amelyet 5-10 éven belül kell megfizetni. Ezt a korábbi ötszázezer forintról kétmillióra emelte az önkormányzat. Ugyanakkor hatszázezer forint vissza nem térítendő kölcsönt nyújtanak az állandó felügyeletre szoruló fogyatékosok vagy rokkantnyugdíjasok családtagjainak is.
Szieberth Istvánné kiemelte, hogy az új szabályozás szerint a fiatal házasok egyszerre igényelhetik az új lakáshoz nyújtott, illetve a helyi támogatást is a II. kerületben. Ennek feltétele, hogy rendelkezésükre álljon a megpályázott összegen felül maradó önrész, és a család készpénz-megtakarítása elérje a teljes költség húsz százalékát.
Eddig két különálló rendelet szabályozta a támogatásokat, így nem lehetett átcsoportosítani forrásokat, idén azonban egy költségvetési fejezetben szerepelnek a két támogatásra szánható források. Összesen 55 millió forintot biztosít az önkormányzat pályázati rendszerben a lakásépítés segítésére. A pályázatokat nem kötötték határidőhöz, így azok folyamatosan benyújthatók. A fiatal házasoknak szóló és a helyi támogatás igénybe vehető új és használt lakások megvásárlásához, lakásépítéshez, tetőtér-beépítéshez, a meglévő lakhely bővítéséhez, korszerűsítéséhez, vagy átalakításához, és önkormányzati lakás vásárlásához is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.