Itáliában – a Berlusconi-kormányzat által a múlt esztendő végén elfogadott növekedéspárti költségvetési törvény hatására – végre egybecsengnek a piaci elemzői prognózisok és a „központi” várakozások a gazdaság idei felfutását illetően. Nemrég Brüsszel is megerősítette a bővülés jeleit.
Noha az olasz statisztikai hivatal, az ISTAT csak a napokban ismerteti a GDP bővülésének tavalyi mértékét, Tremonti olasz gazdasági miniszter ezt 1,9-2 százalékos célsávban határozta meg, 2002-re pedig erőteljes növekedést jósolt. A várakozások alapján 2,5 százalékkal bővül az olasz gazdaság 2001-ben, és a drágulás mértékét kétszázalékosra tervezi leszorítani a kormányzat. Mindehhez jó alapként szolgál számos adat: a múlt év decemberében az olasz kereskedelmi mérleg egyenlege 7,9 milliárd euró aktívummal zárult, továbbá az euró bevezetése csak 0,2 százalékkal emelte meg a fogyasztói árakat, és az ipari termelés a 0,9 százalékos előzetes várakozásokat meghaladó mértékben, 1,6 százalékkal bővült 2001 decemberében.
Antonio Fazio, a jegybank szerepét betöltő Bank of Italy kormányzója úgy véli: az Olaszországban meghatározó kis- és középvállalkozói szektor gazdasága lendületre kaphat az idén – jelentette az Ilsore 24 ore című lap. A Financial Times ugyanakkor nemrég az EU-val bonyolított forgalom „gyengeségére” hívta fel a figyelmet: az elmúlt ősz óta az uniós kivitel ugyanis 9,2 százalékkal esett vissza. Kontraszt mutatkozik azonban az olasz versenyképesség kapcsán. Míg az OECD internetes honlapján közzétett felmérés szerint Olaszország áll az utolsó helyen az EU-ban a külföldi befektetések ranglistáján, addig a KPMG tanácsadó cég összevetése alapján Itália déli tartományai még a klasszikusnak mondható német ipari övezeteknél is vonzóbbak.
Itt a legújabb a hangfelvétel: elképzelhetetlenül sok pénze van a Tisza Pártnak, Magyar Péterék szórják a pénzt