Az I. kerületben két-három évvel ezelőtt elfogadtak egy sportkoncepciót, amelyet időnként felülvizsgálnak, de rendeletet még nem alkottak – közölte lapunkkal Giszler Éva alpolgármester. A sportolási lehetőségeket támogatják: a kerület lakói ingyen használhatják a sport- és szabadidőközpontot, ahol teniszezni, focizni és kézilabdázni lehet, nyáron pedig itt kap helyet a napközistábor. Az idén kormánytámogatással felépül az első nagy tornatermük a Toldy Ferenc Gimnáziumban, amely az európai normáknak is megfelel.
Óbuda-Békásmegyernek már él az a rendelete, amely kimondja, hogy az önkormányzat mindent elkövet, hogy a kerület lakói a rendszeres testedzéshez való jogukat minél szélesebb körben gyakorolhassák, mert a kultúra fejlődéséhez ez is hozzátartozik. Az óbudai tornacsarnokot nemrég bővítették, ami egy hetvenmillió forintos beruházást jelentett az önkormányzatnak, továbbá felújították turistaházukat, amelyben azóta egy egész osztálynyi gyereket tudnak elszállásolni.
A VI. kerületben nincs sportrendelet. A képviselő-testület létrehozta a Terézvárosi Ifjúsági Sport és Szabadidő Alapítványt (TISSZA), amely a sportprogramokkal foglalkozik. Az alapítvány elnöke, Rigó Imre elmondta, hogy minden támogatást megkapnak az önkormányzattól, de igazán egy sportcsarnokra lenne szükségük. Ebben a sűrűn beépített kerületben ezt viszont nincs hová elhelyezni, ráadásul egy csarnoknak még parkoló is kell. A századfordulón épült kerületi iskolák tornatermének alapterülete kicsi, ezért versenyeikhez egy másik kerületben lévő sportlétesítményt bérelnek.
A Ferencvárosban nem lépett még hatályba a rendelet, fejlesztések viszont történtek a közelmúltban: átadtak két iskolai uszodát és építettek egy jégpályát.
Kőbányán várják a fővárosi rendeletet, hogy össze tudják egyeztetni a sajátjukkal. Ellentétben más kerületekkel, fejlesztési tervük évek óta van, az önkormányzat minden évben támogatta a beruházásokat. Tavaly lefedték a teniszsátrakat, az idén parkolókat építenek, műanyag borításokat cserélnek, és természetesen sportrendezvényeket finanszíroznak.
A XI. kerületben május közepén tárgyalják a rendeletet. Nagy József, a sport- és üdülési osztály vezetője elmondta, hogy már óvodáskorban megkezdik a sportra és egészségre való nevelést. Ebben a kerületben minden óvodában van tornaszoba, amelyekben a gyógytestneveléshez szükséges minden eszköz megtalálható.
A XIII. kerület önkormányzata már tavaly nyáron megalkotta a sportrendeletet, január óta pedig egy kézbe fogták össze az összes létesítmény üzemeltetését. Gellért Lajos sajtóreferens tudatta: a pályázati rendszer működését, az egészségmegőrző és szűrőprogramokat, a diáksport és az utánpótlássport kiemelt fontosságát egyaránt a rendelet szabályozza. Angyalföldön az idén összesen 160 millió forintot költenek sportcélra, emellett további 300 millió forintból még ebben az évben átépítik a Láng sportcsarnokot.
Zuglóban várhatóan csak a választások után készül el a sportrendelet – mondta el lapunknak Bancsik László, az önkormányzat sportirodájának vezetője. Koncepciót azonban már 1996-ban alkotott a képviselő-testület. Tavaly összesen 190 millió forintot költött sportcélokra a zuglói önkormányzat, az idén ez az összeg 210 millió forint lesz. Ebből a pénzből tartják fenn a lakótelepi kispályákat és a nagyobb sportlétesítményeket is. Zuglóban a közeljövőben valószínűleg újjáépítik a Csömöri úti sporttelepet.
A XVI. kerület egyelőre nem alkotott sportrendeletet, de koncepciót már igen. Kovács Rajmund alpolgármester lapunknak elmondta: a koncepció arról is rendelkezik, hogy évente a teljes költségvetés egy százalékát kell a sportra fordítani, ám ez egyelőre nem teljesült. Tavaly például 25 millió forintot költöttek el sportcélra, ezenkívül a két sporttelep üzemeltetését is az önkormányzat fizette. A kerület tervezi egy uszoda építését is, ám a beruházás csak egy-két év múlva kezdődhet el. Az alpolgármester közölte: a szükséges 2–300 millió forintot ugyanis egyelőre nem tudják előteremteni.
A XVII. kerületi önkormányzat csak a fővárosi sportrendelet elfogadása után alkotja meg saját jogszabályát – közölte Barna Andor alpolgármester. A kerület ugyanakkor öt éve rendelkezik sportkoncepcióval. A városrész hosszú távú tervei között szerepel egy sportcsarnok építése, ám ehhez még nem tudnak hozzákezdeni. Tavaly jelentkezett egy vállalkozó, aki felépítette volna a csarnokot, és a kerületben egy erre alkalmas területet is találtak, ám pénzhiány miatt a kerület később visszalépett. A városrész egyébként éves költségvetésének közel egy százalékát költi el sportcélra, ez tavaly 75 millió forint volt, az idén pedig 96 millió forint lesz.
Budafok-Tétényben jelenleg folynak az egyeztetések a helyi sportrendelet megalkotásához – tájékoztatta lapunkat Gyarmatiné Juhász Ilona, a XXII. kerület sportreferense. A képviselő-testület februárban fogadta el a városrész sportkoncepcióját. A referens elmondta: tavaly közel 150 millió forintot költött az önkormányzat sportcélokra, de az idén kisebb lesz az erre szánt összeg, mert nem terveznek nagyberuházásokat a budatétényi sporttelep öltözőinek felújításán kívül.

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben