Újpesten az elmúlt két évben már nyereségesen működik az 1993-ban részvénytársasággá alakult vagyonkezelő – tudtuk meg Hock Zoltán alpolgármestertől. Az átadás után a kerületi vagyon közel felét apportálták az önkormányzati tulajdonú ÚV Rt.-be. Azóta az összes, több mint háromezer önkormányzati lakást és a mintegy ezer nem lakás célú helyiséget a társaság kezeli vagyongazdálkodási szerződés keretében. A helyhatóság megbízásából a cég bonyolítja a közbeszerzési pályáztatásokat és a helyi beruházásokat.
A XIII. kerületben 1995-ben hoztak létre 1,3 milliárd forint apporttal részvénytársaságot a vagyon egy részének kezelésére – mondta el Király András, az Angyalfölgyi Vagyonkezelő Rt. hasznosítási igazgatója. A cég alapfeladata szintén az önkormányzati lakások és helyiségek kezelése, fenntartása, üzemeltetése, bérbeadása és a kerületi tulajdonosi többségű társasházak kezelése. Az apportált vagyon egy részét értékesítették vagy hasznosították. A társaság közreműködésével négy lakásépítő cég jött létre, amelyeknek különböző mértékben tuljdonosa a vagyonkezelő.
Budafok-Tétényben 1993-ban kezdte el működését a vagyonkezelő kft., amely az önkormányzat feladataiból az ingatlan-nyilvántartást, a helyiségek és a telkek bérbeadását, valamint a bérlakás-értékesítést vállalta magára – tájékoztatott Lukács Miklósné, a Vax XXII. Rt. igazgatóhelyettese. Akkoriban még egy különálló társaság látta el az egykori IKV tevékenységét – a vagyonkezelő megbízásából. Később ezt is átvette a cég, létrehozva a házgondnokságot a társaságon belül. A lakásgazdálkodás és a telekértékesítés 1994-ben került a cég feladatai közé. A vagyonkezelő 1997-ben alakult át részvénytársasággá. Három éve a Vax XXII. Rt. építési igazgatósága végzi a lakások karbantartását és hibaelhárítását. A kerületi vagyonkezelő a tulajdonosi képviseletet is ellátja az önkormányzatnak. A cég nagy eredményként könyveli el, hogy a rendezetlen tulajdonviszonyok nagy részét megszüntették, az egykori hízlalda területén kialakult logisztikai központban résztulajdont szereztek.
Vannak a fővárosban olyan kerületek is, amelyeknél nem jöttek létre önálló vagyonkezelő társaságok. Ezekben a városrészekben a gazdasági társaságok gyors, önálló döntés lehetőségeinek kihasználása helyett a vagyonbiztonságot és a tisztviselők felelősségét részesítik előnyben.
A XII. kerületben ma is a köztisztviselők felelőssége a vagyonkezelés irányítása. Mitnyan György polgármester tájékoztatása szerint az első választási ciklusban az SZDSZ-es többség megpróbálta társaságokba átvinni az önkormányzat vagyonát, de ma már a helyhatóság kezében vannak a döntések.
– Azért határozott így az önkormányzat, mert azt szeretnénk, ha azok gazdálkodnának a kerület vagyonával, akik ennek jogi felelősségét is viselik – jelentette ki a polgármester, aki szerint egy gazdasági társaság vezetőjén nehéz számonkérni a vagyon elvesztését.
A XII. kerületben elsősorban a nagy értékű telkek védelme érdekében írja elő költségvetési rendelet, hogy csak nyílt liciten lehet ötvenmillió forint érték feletti vagyont értékesíteni.
Ennek ellenére aktív vagyongazdálkodás folyik a városrészben – állítja Mitnyan György. Az elmúlt években kétmilliárd forinttal növekedett az önkormányzat vagyona, nyár elejére pedig elfogadhatják a kerület hosszú távú vagyongazdálkodási koncepcióját, amely az eddigi tapasztalatok alapján rögzíti az alapelveket.
Óbuda-Békásmegyeren szintén az önkormányzat vagyonkezelő irodája készíti elő a kerületi vagyonnal kapcsolatos tulajdonosi döntéseket – mondta el Sárádi Kálmánné, a városrész jegyzője. Az IKV jogutódjaként a Celer Kft. foglalkozik a lakások és nem lakás célú helyiségek bérbeadásával, de az egyéb vagyonkezelő tevékenységeket a képviselő-testület, illetve a szakbizottságok jóváhagyásával a helyhatóság irodája bonyolítja a lakáscsere-jóváhagyásoktól az ingatlaneladásokig. A képviselő-testület döntése alapján határozzák meg minden évben az értékesítésre szánt ingatlanok körét, a gazdasági és a jogi előkészítést pedig az iroda munkatársai végzik. Ötvenmilliós értékhatár felett itt is külön eljárás érvényes az ingatlaneladásoknál, az alatt a gazdasági bizottság dönthet. A különösen nagy értékű ingatlanokat csak képviselő-testületi döntéssel lehet értékesíteni. Gazdasági társaságot egyelőre nem hoztak létre a kerületi vagyon kezelésére, mert a képviselők úgy gondolják, hogy a gazdálkodás így közvetlenül és jobban ellenőrizhető.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe