Ázsia hazánkra összpontosít

Bár a magyar gazdaságnak kulcsfontosságú kérdés az EU-hoz történő csatlakozás, hazánk számára egyre nagyobb jelentőséggel bír a távoli ázsiai piac is. Magyarországnak nem lehet kisebb a célkitűzése, minthogy az ázsiai cégek regionális központja legyen – hangzott el tegnap az első magyar–ázsiai üzleti fórumon.

2002. 03. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország komoly gazdasági tartalékokkal rendelkező ország a közép-európai térségben az ázsiai, azon belül is a kínai cégek számára. A kínai üzletemberek bizalommal tekintenek az európai uniós csatlakozásra váró Magyarországra; az érdeklődést pedig élénkíti Kína WTO-s tagsága, amely új perspektívákat nyithat a piacokon – jelentette ki Luan Chun Sheng, a kínai nagykövetség kereskedelmi tanácsosa tegnap Budapesten, az első magyar–ázsiai üzleti fórumon. Su Xiao Dong, a Bank of China vezető képviselője hangsúlyozta: közös fejlesztési programok révén pöröghetnek fel az ázsiai–magyar gazdasági kapcsolatok. Ebből a szempontból nagy jelentőséggel bír az osztrák és hongkongi tőkéből épülő, hatvanmilliárd forintos beruházást kitevő újpalotai Asia Center, amely Európa legnagyobb kiállító-, nagykereskedelmi és szórakoztatóközpontja lesz – jegyezte meg Rudolf Riedl, a Strabag Rt. képviselője.
A Gazdasági Minisztérium célkitűzése, hogy Magyarország az ázsiai cégek regionális központja legyen, ez az uniós csatlakozásunk után a felek számára kölcsönös előnyökkel járhat – mondta Pongorné Csákvári Marianna, a szaktárca helyettes államtitkára, aki aláhúzta: a kormány ezt azzal próbálja segíteni, hogy a Széchenyi-terv céltámogatási rendszerét hozzáférhetővé teszi az ázsiai tulajdonú, hazánkban bejegyzett vállalatok számára is.
Skultéti Vilmos, a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) igazgatója kifejtette: hazánkban számos ázsia világcég (Mitsuba, Alpine, Toyo, Amtek, Acer, Tsubaki, Logitech, Samsung) már letelepedett; a gondot az okozza, hogy 2001-ben Ázsiából mintegy 5,78 milliárd dollár értékű áru érkezett hazánkba, míg a Magyarországról Ázsiába irányuló kivitel mindössze 1,07 milliárd dollárt tett ki. E passzívum ellensúlyozására az ITDH 2002-ben befektetésösztönzési és kereskedelemfejlesztési üzleti találkozót, fórumot és kiállítást szervez Japánban, Kínában, Koreában, Szingapúrban és Tajvanon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.