Felmérést készített az osztrák gazdasági kamara a bécsi gazdaságkutató intézettel arról, mi történne, ha a tíz európai uniós tagjelölt ország felvétele kitolódna hat évvel. A kamara által felkért Wifo ennek kapcsán arra a következtetésre jutott, hogy a keleti bővítés elhalasztása esetén az évenkénti kétszázmillió eurós többletkiadással szemben hozzávetőleg 720 millió eurós éves elmaradó haszon mutatkozna.
Miután gazdasági szempontból nagy az eltérés a jelöltek között, a különféle országok csatlakozása az Európai Unióhoz (EU) nem azonos nagyságrendű gazdasági hátrányt okozna – így a Wifo, amelynek tanulmánya alapján a legnagyobb veszteséget Magyarország felvételének kitolódása jelentené az osztrák gazdaság számára, míg a második helyre Csehország került. A bécsi intézet kimutatása szerint a korai integráció révén megvalósítható haszon gazdasági alapja, hogy a közép-európai régió nagy arányban részesedik az osztrák exportból. Míg az 1990-es politikai fordulat idején mindössze 1,2 milliárd eurónak megfelelő kivitel áramlott a térségbe, addig 2001-re az összkivitel ennek a hatszorosára növekedett, és ezzel együtt csaknem százezer új munkahely létesült.
Fritz Breuss, a témával foglalkozó szakértő, aki egyébként a kutatásnak is aktív részese volt, osztrák lapoknak úgy nyilatkozott, hogy rövid távon valóban problémákat okozhat a bővítés kitolása. A csökkenő vagy elhagyandó vámok ellenére ugyanis továbbra is fenn kell majd tartani a különböző eljárásokat, amely tranzakciókként elérheti a kereskedelmi érték öt százalékát, míg a másik gondot az jelentené, hogy lecsökkenne a külkereskedelem dinamikája. A Wifo rámutat, hogy a csatlakozás elmaradása hat éven keresztül nyolcezer fővel kevesebb foglalkoztatottat jelentene az osztrák gazdaságban.
Ausztria exportgazdaságának számára – geopolitikai elhelyezkedése miatt – a legnagyobb hátrányt kétségtelenül a határátlépésnél jelentkező előírások betartatása, és az ezzel együtt járó hosszas várakozási idő okozza. Számítások szerint ez kilencmilliárd eurós kereskedelmi forgalom esetén évi 451 millió euróba kerül.
Kétszázmillió euró osztrák tőke. Az Osztrák Gazdasági Kamara szerint 200 millió euró értékben érkezett hazánkba működő tőke Ausztriából. 2001-ben új invesztíciónak számított a Hirsch cég Nyíregyházán megépített csarnoka, a Duropack AG Füzesabonyban létesített csomagolóanyag-üzeme. A Hirtenberger Pápán precíziós termékeket előállító gyárat avatott, míg a Wienerberger új téglagyár építésbe fogott, a Lasselsberger betongyártó divízióját modernizálta. A beruházások közül kimelkedik a 200 millió dolláros ráfordítással megvalósuló budapesti Asia Center.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt