A külső Ferencvárost nemes egyszerűséggel csak Budapest gyomrának nevezték a XIX. század második felében. Ezzel persze nem a Mária Valéria-telep éhezőire utaltak, még csak nem is a József Attilához hasonlóan nehéz sorsú, éhező munkásgyerekekre. A városrész azért érdemelte ki a bizarr elnevezést, mert a Duna-part közelében akkoriban egymás után húzták fel az élelmiszer-ipari létesítményeket, a főváros élelemellátását biztosító központtá fejlesztve a Soroksári út környékét. Az 1860-as évektől kezdve öt gőzmalom épült fel ezen a helyen, a Monarchiára jellemző ipari épületek egységes stílusában, amelyek a Boráros téri elevátorház tárolóiból érkező gabonát dolgozták fel, hogy a közraktárakba, a péküzemekbe, illetve az 1897-ben felépülő hatalmas vásárcsarnokba szállíthassák a lisztet a fuvarosok. Ezeknek a létesítményeknek egyike a Gizella-malom, amely 1880-ban épült meg a Soroksári út 16. szám alatt, és egészen 1966-ig gabonaőrléssel foglalkozott. Később csak egy része maradt a kerületi tanács, majd az önkormányzat tulajdonában, az épületet a Skála használhatta a különféle importáruk raktározására.
Nemrég a német tulajdonú Immo Park Kft. vásárolta meg az ingatlant, hogy vegyes funkciójú épületegyüttest hozzon létre a Soroksári úton. A cég szállodát, irodaházat és lakásokat építene a területre, amelyet a hagyományokhoz méltóan Gizella-udvarnak nevezett el. Az ipari emléképület egy része fővárosi védettséget élvez, ezért a tervezők megtartották a régi malom falainak jelentős részét a Dunára néző homlokzattal és a feladótoronnyal együtt.
– A most is álló malomépület egy részének megtartásával az épület 16 ezer négyzetméteres hasznos területén irodaházat alakítunk ki, és erre már érvényes építési engedélyünk is van az önkormányzattól – közölte Gáspár György, az Immo Park Kft. képviselője, aki elmondta: nemsokára befejeződik a másik két épület engedélyeztetése.
A Soroksári út–Vaskapu utca–Tinódi utca–Ipar utca által határolt, 13 650 négyzetméteres ingatlan másik két parcelláján egy négycsillagos, 300 szobás szállodát, illetve egy 130 lakásos lakótömböt létesítenek majd. A társaság munkatársától megtudtuk azt is, hogy az irodaház 2000 négyzetméterének kibérlésére egy médiatevékenységet végző angol cég jelentkezett, és tárgyalnak a szálloda üzemeltetéséről is. A hotel ablakai a Dunára néznek majd, a társasház lakásaiból pedig a telket határoló utcára láthatnak majd a leendő tulajdonosok, akik hozzávetőleg 250 ezer forintos négyzetméteráron juthatnak hozzá a 40 és 100 négyzetméter közötti alapterületű lakásokhoz. Az építkezést egy ütemben kívánja befejezni a beruházó, a megújult Gizella-udvart várhatóan 2004-ben adják át.
– Amikor a millenniumi városközpont építése elkezdődött, a környéken megnőtt az érdeklődés a helyi ingatlanok iránt – tájékoztatott Bánsági Tamás, a IX. kerület alpolgármestere. – Hasonló ez a WestEnd City Center megépülésekor kialakult helyzethez, hiszen a Váci úti épületekről is egyre többen érdeklődnek a bevásárlóközpont létrejötte óta – tette hozzá.
Az alpolgármester úgy véli, hogy sokak ízlését kielégíti majd az épülő Gizella-udvar, hiszen a kerületi városfejlesztési bizottság is egyhangú dicséretben részesítette a terveket. Az önkormányzat is támogatja, hogy az ipari műemlék épület Dunára néző homlokzatát, jellegzetes feladótornyát és belső faszerkezetének egy részét megőrző, de mégis több rendeltetésnek megfelelő épületegyüttes jön létre az egykori Gizella-malom helyén.

A részeges szegedi karatés rátámadt egy férfira, de olyat kapott, hogy padlót fogott – videó