Japán tőke Százhalombattán

Ötmilliárd forintos japán beruházás indul a százhalombattai ipari parkban. Az autóülés-alkatrész gyártásával foglalkozó Toyo Seat magyarországi leányvállalatát 1,5 milliárd forintos törzstőkével alapították. A kezdetben negyven munkavállalót foglalkoztató cég hazánkból kívánja indítani európai terjeszkedését.

2002. 03. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen ötmilliárd forintot ruház be Százhalombattán a japán Toyo Seat cég, amely az ottani ipari park eddigi legnagyobb befektetője – jelentette be Vezér Mihály, a város polgármestere, aki elmondta: a 74 hektáros területből 6,2 hektárt vásárolt meg a japán cég 250 millió forintért.
A polgármester közölte: a közelmúltban az ország tíz legígéretesebb ipari parkja közé sorolta a százhalombattai ipari parkot az ITD Hungary, a Gazdasági Minisztérium külföldi befektetőkkel foglalkozó közhasznú társasága. A Batta ipari parkot 1999-ben hozta létre Százhalombatta önkormányzata, melyet a saját tulajdonában lévő Batta-Invest Kft. működtet. A terület belső közművesítése tavaly decemberben fejeződött be. Ez idáig kilenc vállalkozással írtak alá szerződést a beköltözésről. Az önkormányzat három évig teljes adómentességet adott a japán befektetőnek.
Yoshihiro Takahama, a Toyo Seat Europe Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a hét hónapos előkészítés után tegnap aláírt beruházási szerződés szerint a cég beruházása áprilisban indul, s több fázisban valósítják meg. Idén egymilliárd, a következő három fázisban pedig további négymilliárd forintos beruházást terveznek Magyrországon. Az első ütemben építik fel a szerelő- és üzemcsarnokokat. A teljes beruházással – 2003 áprilisáig – 300 új munkahely létesül. A működés első évében 60 ezer alkatrészt szeretnének gyártani, összesen 410 millió forint értékben. Az ügyvezető igazgató szólt arról, hogy Japánon kívül az Amerikai Egyesült Államokban, Kínában és a Fülöp-szigeteken van gyártókapacitása az 1974-ben alapított, jelenleg 90 millió jen alaptőkéjű Toyo Seat vállalatnak. 2001-ben a 689 főt alkalmazó cég 28 milliárd jen forgalmat ért el. Üzleti terveik szerint – a kezdetben negyven, a későbbiekben pedig 300 munkavállalót foglalkoztató cég – Magyarországról kívánja elindítani európai terjeszkedését. A piaci eredményektől függően a japán befektető nem zárkózott el további beruházásoktól sem.

Lámpagyár Gyöngyösön. Hárommilliárd forintos ráfordítással, Európában elsőként Gyöngyösön létesít a japán Stanley Electric Company (SEC) gépkocsilámpákat előállító gyártóközpontot. Gyöngyös alig több mint egy esztendeje, 2000 végén nyerte el a Gazdasági Minisztériumtól (GM) az ipari park címet, és idén áprilisra már elkészül az első nagy beruházó létesítménye. Az évente átlagosan kétmilliárd dolláros forgalmat produkáló világcégnek ez lesz az első gyártóközpontja Európában. A tervek szerint a termelés az év második részében kezdődik 30 dolgozóval; a Stanley Electric majd a kontinens autógyárainak szállítja a Gyöngyösön előállított alkatrészeket. Az első termelési évben hozzávetőleg 400 ezer lámpa készül el a Mátra fővárosában, 1,6 milliárd forint termelési értékben. Az elképzelések alapján három éven belül az alkalmazotti létszámot kétszázra bővítik, és a termelési érték eléri az évi 3 milliárd forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.