Marad a belső pörgés

Éves átlagban 3 százalékos GDP-bővülést jósol a Pénzügykutató (PK) Rt. 2002–re. Az intézet szerint marad a 2001-es trend, miszerint a növekedés húzóereje a háztartások fogyasztása lesz az idén is.

2002. 03. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kismértékben pesszimista a Pénzügykutató Rt. által tegnap ismertetett, A magyar gazdaság helyzete és kilátásai 2001–2002-ben című tanulmány, amely leszögezi: a világpiaci konjunktúra ez évi helyreállásának ténye vitathatalan. Az intézet által előzetesen publikált 2001-es GDP-bővülés 3,8 százalék, amely több mint kétszerese az Európai Unióban mért 1,5 százaléknak. A PK tanulmánya felhívja a figyelmet, hogy hazánkban 2001-ben nemcsak a növekedés lassult, hanem a GDP termelését meghatározó keresleti tényezők, és a kínálati oldal is megváltozott a korábbi évekhez képest. A keresleti oldalon erősödött a háztartások fogyasztásának húzó hatása, míg jelentősen visszaestek a beruházások és csökkent a készletfelhalmozás. A kivitel dinamikájának javára szétnyíló export-import olló viszont hozzájárult a magyar bővüléshez. 2001-ben a lakosság jövedelmének reálértéke mintegy 7-8 százalékkal nőtt, a lakásépítések pedig 30 százalékos többletet mutattak. Javult az idegenforgalom aktívumtermelő-képessége is; az ágazat bevételei megközelítették a 4,4 milliárd eurót, amely 18 százalékos többletet jelent. A PK felmérése kiemeli, hogy 2001-ben mérséklődött a folyó fizetési mérleg hiánya, továbbá a bankszektor összességében jó évet zárt.
A kutatóintézet szerint a magyar gazdaság idei évi növekedését alapvetően a külgazdasági feltételek határozzák meg. Ennek okai: az áru- és szolgáltatásexport már 2000-ben elérte a GDP 64 százalékát, a hazai beruházásoknak meghatározó eleme a külföldi tőkebefektetés, valamint konvertibilis forintunk teljes valutáris nyitottságot jelent a külföld felé. A bővülésben szerepet játszik a kormány anticiklikus politikája is. A PK 2002-re átlagban 3 százalékos GDP-növekedést jósol; ennek húzóereje a háztartások fogyasztása lesz, míg a drágulás mértéke 5-5,5 százalék között alakulhat. A kutatóintézet szerint a bérek emelkedése mellett számottevő lesz a nyugdíjak reálnövekedése is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.