Németország is nyer a keleti bővítéssel

Az Európai Unió (EU) keleti bővítésének hatására Németországban 0,4 százalékkal bővül a bruttó hazai termék (GDP), vagyis Európa legnagyobb gazdasága egyértelműen nyertese lesz a kelet- és a közép-európai országok integrációjának, míg Ausztria számára ennél is kedvezőbb a helyzet: nyugati szomszédunknál a gazdaság éves növekédését 0,5-0,6 százalékkal segítik majd elő az új tagállamok – ez derül ki az Európai Bizottság (EB) számára készült tanulmányban. A gazdaságkutatók szerint Olaszország lehet még haszonélvezője az unió „kiterjesztésének”.

2002. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vaskos szakmai tanulmány készült az Európai Bizottság (EU) részére az Európai Unió (EU) keleti bővítésének költségeivel és hasznával foglalkozó témakörben – tudta meg lapunk. A kutatásban gazdasági modellezők, közgazdászok és matematikusok vettek részt, akik kizárólag gazdasági szempontok alapján készítették el az összevetést. Megbízható, Brüszszelből származó forrásunk szerint a tanulmányban három ország neve merül fel egyértelműen az EU bővítésének nyerteseként. Ezek: Németország, Ausztria és Olaszország.
Bár Németország nettó hozzájárulása az Erópai Unió (EU) költségvetéséhez kétségtelenül növekedni fog, Európa legnagyobb gazdasága, miután ezer szállal kötődik a kelet- és közép-európai térséghez, egyértelműen haszonélvezője lehet a bővítésnek – állapítja meg a tanulmány. Németország azért is különösen fontos, hívják fel a figyelmet a kutatók, mert az Európai Unió potencionális tagállamainak legjelentősebb partnere – jelenleg is. A másik fontos szempont, hogy Németország pillanatnyilag saját maga recesszív piacával és magas munkanélküliségével van elfoglalva, így kétségtelen, hogy ilyen szituációban erőteljesebbek a bővítést ellenző hangok. A jelek szerint aggodalomra azonban semmi ok, mert az új országok felvétele nem jár majd a költségvetési egyensúly megbillenésével – szögezi le a tanulmány. A kutatók úgy vélekednek, hogy a GDP-növekedés exportrészéből származó adóbevételek „eltüntetik” az esetleges negatív gazdasági hatást.
A modell szerint az új tagok belépésével mind Németország, mind pedig Ausztria esetében a mezőgazdaság, illetve az élelmiszeripar hozna – kezdetben – áldozatot, míg a vegyipar, a textil- és a ruhaipar tartozna a „győztes” ágazatok táborába.
Noha a kutatók ennél a témakörnél országokat nem említettek, az agrárium kapcsán megjegyezték, hogy már most is van olyan ország, amely a brüsszeli közös költségvetéssel pozitív előjelű szaldót produkál; a kimutatások szerint Magyarországról van szó, hiszen hazánk félmilliárd forintos többletet produkált 2001-ben.
Németország mellett Ausztria is egyértelműen a keleti bővítés nyertesének számít majd. Bizonyára olvasóink is emlékeznek rá, a minap a bécsi székhelyű Wifo gazdaságkutató intézet vizsgálódása vezetett hasonló eredményre. Nos, az EB részére készült felmérésből kitűnik, hogy nyugati szomszédunk esetében évente átlagosan a bruttó hazai termék 0,5-0,6 százalékkal bővül a kelet- és a közép-európai államok belépését követően. A kutatók szerint akár az is elképzelhető, hogy az erősebb növekedés a háztartások jövedelmi helyzetét javítaná. Ausztriának a helyzete azért is speciális, mert az EU-ba igyekvő országok ölelik több irányból is. A tanulmány megállapítása szerint bár Olaszország nem ápol olyan szoros gazdasági kapcsolatokat a leendő tagokkal mint Ausztria és Németország, Itália egyre „elmélyültebb” partnere a közép-eruópai térségnek tőkebefektetőként. (A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az Olaszországból érkező befektetések összesített értéke elérte a kétmilliárd eurót hazánkban.)
*
Németország hazánk első gazdasági partnere az EU-ban. A Gazdasági Minisztérium (GM) kimutatásai szerint a Németországba irányuló kivitel a teljes hazai export 35,6 százalékát teszi ki, míg behozatalunk onnét az összimport csaknem 25 százalékát a múlt esztendőben. Ausztria az exportban a második, az importban pedig a harmadik helyet foglalja el külkereskedelmi partnereink között. Az Olaszországba irányuló magyar export 2001-ben elérte a 2,1 milliárd eurós értéket, viszont az Itáliából érkező import csaknem hárommilliárdra emelkedett, így az egyenleg 833 milliós hiányt mutat.

Német–magyar gazdasági kapcsolatok. Bár az utóbbi egy-másfél évben Németoszágot Hollandia megelőzte a tőkebefektetések területén, hosszú távú szempontból a németek maradnak a legfontosabb beruházók hazánkban. A nagy német vállalatok közül hazánkban létesített gyártóközpontot többek között az Audi, a ZF, a Siemens és a Bosch. A Német–Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felmérése szerint a következő két-három évben hozzávetőleg egymilliárd euró értékben kívánnak a gazdaságba invesztálni a német érdekeltségű, hazánkban megtelepedett cégek. A kamarai tagvállalkozások a Széchenyi-tervtől az elkövetkező évekre meghatározó mértékben kiható, kedvező impulzusokat várnak. A gazdaság szereplői az infrastruktúra, a számítástechnika fejlesztését előirányzó intézkedések mellett fokozott hangsúlyt fektetnek a külföldi vállalatok és a belföldi beszállítók összefonódására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.