Restrikció és fejlesztés az AES-nél

Miközben a tervezett építési kiadások erőteljes visszafogására, a latin-amerikai jelenlét csökkentésére készül az AES, addig hazánkban töretlenül fejleszt az amerikai cég.

2002. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkötötte a szerződést az AES-Tisza Erőmű Kft. az Alstom Combustion Services, továbbá a Fisher-Rosemount cégekkel a tiszaújvárosi hőerőmű (Tisza II) harmadik blokkján végrehajtandó környezetvédelmi átalakításról, amelynek révén csökken a nitrogén-oxid kibocsátása. Ezután történik meg az élettartam-növelő fejlesztés. Az AES 1996-ban szerzett érdekeltséget Magyarországon. Jelenleg tulajdonában van az AES Tisza II 860 megawattos olaj- és gáztüzelésű erőmű, a 171 megawattos AES Borsod széntüzelésű erőmű, a 250 megawattos AES Tiszapalkonya Erőmű, valamint Lyukóbánya.
A vállalat visszavonta a Magyar Villamos Művek Rt., az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. és a Magyar Köztársaság ellen benyújtott kereseteit, és elállt 190 milliárd forintos követelésétől, miután a felek egyezséget kötöttek az AES Tisza II erőmű és az AES Borsod Energetikai Kft. privatizációjával kapcsolatos vitájukban.
Az MTI jelentése alapján az AES Corp. úgy döntött: jelentősen átalakítja tevékenységét, miután a befektetőket aggasztja a cég likviditási helyzete. Egy, a The Wall Street Journalban megjelent cikk szerint az idén tervezett építési kiadások 490 millió dolláros visszafogására, illetve a vállalat latin-amerikai jelenlétének radikális csökkentésére terjednek ki az elképzelések. Az AES kivonul a túl kockázatosnak tartott, versenykínálati jellegű árampiacokról. Az AES papírja a múlt héten átlagosan 6–7 dolláros sávban mozgott a New York-i értéktőzsde forgalmában.
*
Az MTI jelentése szerint az év végéig értékesítik Ukrajnában a Vinnicja, Volhínia, Dnyipropetrovszk megyei és a kárpátaljai megyei áramszolgáltató részvényeinek 75 százalékát, a Hmelnickij megyei és a krími áramszolgáltató részvényeinek 70,01 százalékát, a Harkiv megyei áramszolgáltató 60,25, a Zaporizzsja megyei 60,25 és a Ternopil megyei áramszolgáltató 51 százalékos részvénycsomagját.
Várhatóan eladják a Donyeck megyei áramszolgáltató 65, illetve a Cserkaszi megyei áramszolgáltató 71 százalékos részvénycsomagját is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.