A magyar gazdaság is nyertese a Kongsberg üzletének

A norvég Kongsberg és gyártópartnere, a Videoton Holding együttműködése az új harcászati rádiók terén hosszú távúra tervezett, elérheti a tíz évet is. Hozzávetőleg nyolcvanmilliárd forint a projekt teljes kifutási értéke – tájékoztatta lapunkat Széles Gábor. A Videoton Holding Rt. elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy nemcsak az említett üzletfelek, hanem a magyar vállalkozások is – mint beszállítók – jelentős szerephez juthatnak a csaknem tízezer darab kézi, hordozható és járműre telepíthető készülék előállításában. A beruházás megvalósítása elősegíti az északi államokkal folytatott gazdasági kooperációt is.

2002. 04. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A norvég Kongsberg Defence Communications nyerte el a Magyar Honvédség (MH) új, legmodernebb harcászati URH-rádiói, az MRR (Multi Role Radio) beszerzésére kiírt tendert, amely csaknem 36 milliárd forint értékű megbízást jelent. (A Kongsberg cég korábban az Ericsson leányvállalata volt, jelenleg többségi tulajdonosa a norvég állam.)
Az előzményekről annyit, hogy a tendert tavaly júniusban írták ki, és összesen öt cég (Fercom, Kongbergs, Siemens, Tadiran, Thales) jelentkezett; közülük a Kongsberg ajánlata bizonyult a legjobbnak. A Honvédelmi Minisztérium (HM) tájékoztatása szerint csaknem tízezer darab kézi, hordozható és járműre telepíthető készüléket szerez be a hazai honvédség, amelyek egy részét hazánkban fogják gyártani. A honvédelmi tárca közleménye alapján a megbízás teljesítése már az idén elkezdődik, ám a technikai eszközökből a nagyobb tételek 2007 és 2013 között érkeznek hazánkba. A készülékek gyártását a Videoton Holdinghoz tartozó Videoton Rendszertechnika Kft. fogja végezni, amely már korábban is gyártott katonai rádiókat, és folyamatosan szállít más piacokra is.
Széles Gábor, a Videoton Holding Rt. elnök-vezérigazgatója lapunknak kifejtette, hogy az új harcászati rádiók gyártásának idetelepítése mintegy száz új munkahelyet jelent, és a projekt kapcsán a kutató-fejlesztő (K+F) tevékenység is előtérbe kerül. A két cég közötti megállapodásban egyébként a Kongsberg vállalta, hogy a tender megnyerése esetén a gyártási tevékenység egy részét Magyarországra helyezi. Szakértői becslések szerint a katonai rádiókészülékek és infrastruktúrájuk teljes cseréjének költsége elérhetik a nyolcvanmilliárd forintot is. Széles Gábor úgy tartja, ekkora nagyságrendű beruházás már a hazai GDP növekedését is jelentősen elősegítheti.
A Videoton Holding első embere szerint Magyarország számára a Kongsberg jelenléte ugyanolyan fontos, mint a mobiltelefonok piacát meghatározó finn Nokia hazai beruházása, vagy svéd cégek itteni termelőbázisai. Lényegében ugyanis az északi államokkal folytatott gazdasági kooperációt erősíti ez az együttműködés is. – Nemcsak az említett üzletfelek, hanem a magyar vállalkozások is, mint beszállítók, jelentős szerephez juthatnak a készülékek előállítása terén – hívta fel a figyelmet Széles Gábor, aki elárulta, hogy a két fél még tavaly megbízást kötött a teljesítésről. A Videoton azért választotta a Kongsberget, mert szakmai referenciával rendelkező partner, és árajánlata igen kedvező volt.
A Videoton elnök-vezérigazgatója kérdésünkre elmondta: a gyártási tevékenység szakaszos felfutású lesz; a nagyobb ütemű szállítás várhatóan 2007-től kezdődik el. Rövid távon az együttműködés célja a norvég hadsereg számára készülő rádiók gyártása, de már 2003-ban bekerülhetnek ebbe a körbe a Magyar Honvédség számára gyártott berendezések is. Mindez annyit jelent, magyarázta el Széles, hogy a termelés csak egy része kapcsolódik majd közvetlenül az említett honvédségi tenderhez, ugyanis az idehaza gyártott termékek egy részét valószínűleg exportra termelik majd, mindez pedig a hazai kivitelt is erősíti.
Széles Gábor szerint a Videoton az elmúlt egy évtizedes működése során megőrizte hadielektronikai profilját, új, a profilba illeszkedő cégeket vásárolt, illetve hozott létre, sőt fővállalkozóként elősegítette más, hazai hadielektronikai cégek exportpiachoz jutását is, amelyek közt több állami tulajdonú cég is van. A Kongsberg cég viszontválasztása vélhetően ezt az erős pozíciót ismerte el azzal, hogy a Videotont nevezte meg partnerként. Az említett projekt stratégiai jelentőséggel bír, hiszen a globális recesszió miatt szűkülő elektronikai ipart is erősíti.
Széles Gábor rámutatott, a Videoton Rendszertechnika Kft. 2001 végére elérte a NATO Aqap–120 minőségbiztosítási rendszer követelményei szerinti minősítést, és a Honvédelmi Minisztérium NATO-beszállítói pályázatán elnyerte a NATO-beszállításra alkalmas besorolást.
***
Magyar–norvég külgazdasági kapcsolatok. Hazánk külgazdasági kapcsolatait Norvégiával alapvetően az EFTA szabadkereskedelmi megállapodás és a kétoldalú agráregyezmény keretein belül bonyolítja, de érvényben van még a kettős adóztatás elkerülését célzó megállapodás is. A Külügyminisztérium adatai szerint a Magyarországon befektetett norvég tőke 2001-ben 52 millió dollárt tett ki. Mintegy 30 nagyobb norvég érdekeltségű cég telepedett le hazánkban, közülük a legnagyobbak: a Telenor, amely a Pannon GSM, valamint a Nextra internetes szolgáltató résztulajdonosaként már eddig is jelen volt a magyar piacon, valamint az adatátviteli rendszerek területén. A többségi állami tulajdonban lévő legnagyobb vállalatcsoport, a Norsk Hydro a Péti Nitrogénművek résztulajdonosaként van jelen. A legnagyobb norvég vállalatok egyikének számító ORKLA konszern felvásárolta a Mirelit Rt. gyárát. Számottevő invesztíció még, hogy a Nordic Investment Bank megállapodást kötött 5 éve a Magyar Fejlesztési Bankkal 50 millió dollár hitelnyújtásról, ez Magyarország és az északi országok kis- és középméretű projektjeinek finanszírozására szolgál.
***
Többfunkciós rádió. A Kongbergs által kifejlesztett többfunkciós, NATO-paramétereknek megfelelő Multi Role Radio (MRR) a modern, digitalizált harctér meghatározó szereplője. A szóban forgó készülék a CCI (command, control and information – parancs, irányítás és információ) rendszer követelményeinek is megfelel. Az MRR az első és egyetlen, elsősorban adatátviteli igények kielégítésére létrehozott harcászati rádió, amelynek teljes körű beszédátviteli adottságai vannak. Hasonló funkciójú csapatrádiót a rendszerváltás előtt csak a Videoton gyártott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.