A Fővárosi Vízművek Rt. tegnapi pályázati eredményhirdetésén megjelent érdeklődők nem biztos, hogy első látásra azt gondolták: jó helyen járnak. A budatétényi víztorony tervezésére pályázók makettjeire tekintve ugyanis olyan érdekes munkákkal is szembesülhettek, amelyek inkább hasonlítottak a Bauhaus stílusát idéző lakóépületekhez, mint az ország több területén megépült, nem túl ízléses, csíkos, gömbfejű létesítményekhez. Az első díjat mégsem ezek a tervek nyerték el, hanem egy inkább toronyszerű építménynek mondható, félgömb alakú fejjel rendelkező, modern víztorony dokumentációja.
A Fővárosi Vízművek Rt. vezérigazgatója, Sándor László bejelentése szerint feltehetőleg ez a létesítmény épülhet meg majd a XXII. kerületi Tétényi-fennsíkon. Mint elmondta, a Narthex Építészeti Kft. terveit csaknem 400-500 millió forintból valósítják meg a jövő évben. Az első két helyezett több mint egymillió, a harmadik helyezett nyolcszázezer forint pénzjutalomban részesült. Hatszázezer forintért vásárolták meg azokat a további pályaműveket, amelyek később szintén felhasználhatók. A második helyezett a fődíjashoz hasonló víztornyot tervezett, de ennek toronyfején olyan kilátó és terasz is épült volna, ahonnan egész Dél-Buda látható. Nem kevésbé eredetiek a megosztott harmadik díjat megszerzők elképzelései sem, egyikük például egy hengertestbe bújtatott építményt álmodott meg, amelyet változó burkolattal láthatnak el az impregnált falemeztől az alumínium szinuszlemezen át a ragasztott biztonsági üvegig. Igen értékes munka a versenytárs ellipszisfejű tornya, és a modern lakóépületekhez hasonlító víztornyok terve is, amelyeket inkább a lakóövezetekben épülő létesítményekhez kívánnak felhasználni a jövőben.
Sándor László és Szabolcs Attila XXII. kerületi polgármester egyetértett abban, hogy a 43 méter magas, háromezer köbméteres, fordított félgömb alakú építmény, amelyet a Szoborpark mögött állítanak majd fel, nemcsak a térség vízellátását javítja majd, hanem megfelelő esztétikai látványt is nyújthat.
– Az új műtárgyra azért van szükség, mert míg a főváros belső kerületeinek vízfogyasztása csökken, addig a külső kerületekben nő, így másképp nem szüntethetők meg a nyári vízellátás hiányosságai – jelentette ki Sándor László, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy az országban Budapesten a legolcsóbb az ivóvíz. A fővárosban 100-110 forint kell fizetni egy köbméterért, míg vidéken ugyanez 200-300 forintba kerül.
Szabolcs Attila megemlítette, hogy a víztornyot idegenforgalmi célokra is felhasználhatják majd, mert az elképzelések szerint csoportos jelentkezések esetén kilátóként is működtethet. Rosta Gábor, a Fővárosi Vízművek Rt. kommunikációs igazgatója közölte: május 8-tól kiállítást is szerveznek a beérkezett pályaművekből a MEO Kortárs Művészeti Gyűjteményben.

Újabb árrésstop jön, mutatjuk, mely termékek leszek jóval olcsóbbak