Kagylókkal ellenőrzik Budapest ivóvizét

Új biológiai érzékelő-jelző rendszert vezettek be a Fővárosi Vízművek Rt.-nél. A rendszer alapja, hogy élő szervezeteket, kagylókat alkalmaz érzékelőként. Ezek az élőlények ugyanis rendkívül érzékenyen reagálnak a legkülönfélébb szennyeződésekre. A berendezések segítségével hatékonyabban ellenőrizhetik a víz minőségét, mert az úgynevezett kagylómonitoring olcsóbb és biztonságosabb más biológiai riasztórendszereknél.

2002. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy, holland fejlesztésű vízminőség-ellenőrző rendszert üzemeltek be a napokban a Fővárosi Vízművek Rt. laboratóriumában és üzemeiben. A rendhagyó berendezéseket olyan kagylók működtetik, amelyek azonnal érzékelik a legkisebb szennyeződéseket is az ivóvízben.
A légzés és a táplálkozás során, normál körülmények között a kagylók héja nyitva van, de a vízi környezetben bekövetkező szennyezés hatását héjuk zárásával igyekeznek elkerülni. Ezt használja ki a kagylómonitor, amelyet az igen érzékeny héjmozgások működtetnek. A héjra rögzített nagyfrekvenciájú elektromágneses érzékelők a számítógépes adatfeldolgozás és -értékelés után egy riasztórendszer felé továbbítják a kezdeti jeleket, biztosítva a vízminőség folyamatos ellenőrzését. Az érzékelők nem zavarják az állatokat az élettevékenységükben és a szabad mozgásban. A rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy lényegesen olcsóbb más biológiai vízminőség-ellenőrzéseknél, és kevesebb a téves riasztások száma is.
Mivel a kagylók önfenntartóak, a berendezés hosszú ideig üzemelhet karbantartás nélkül, és csak minimális felügyeletet igényel. A vízművek eddig is használt biológiai monitoringrendszert, amelyben halakkal ellenőrizték az ivóvíz tisztaságát. Ezek a berendezések tovább működnek, de kiegészülnek a jóval biztonságosabb és gazdaságosabb kagylómonitorokkal – tudtuk meg Rosta Gábortól, a Fővárosi Vízművek Rt. kommunikációs osztályvezetőjétől.
Tájékoztatása szerint összesen négy ellenőrző ponton működtetik majd a rendszert, eddig a Csepeli Vízműben, a szolgáltató vízminőségi laboratóriumában és békásmegyeri üzemében indították el a kagylómonitorokat. Az új minőség-ellenőrzés alkalmazhatóságát és megbízhatóságát igazolja, hogy több mint tíz éve használják a világban az ivóvíz előállításában, a folyóvizek monitorozásában és az aquakultúrák védelmében. Ugyanakkor az élő szervezeteken keresztül a vízminőség értékelése közben olyan összetevőket is vizsgálhatnak, amelyeket nem ellenőriznek egy szokásos kémiai elemzésnél.
A komponensek szélesebb körét érzékelő monitor éjjel-nappal működik, és hirtelen szennyezés esetén perceken belül vészjelet ad, amely után automatikus mintavétel indulhat el.
A vízművek munkatársai Budapesten egyébként a hét minden napján, évente mintegy 26 ezer alkalommal végeznek fizikai, kémiai, mikrobiológiai és radiológiai tulajdonságokra kiterjedő vizsgálatot és minősítést. Az északi és déli víztermelő gépházaknál mindennap, a társaság kútjainál és a fogyasztói hálózat kijelölt pontjain negyedévente ellenőrzik a víz minőségét. Naponta mérik a Duna szennyezettségének változásait is. Folyamatosan figyelemmel kísérik a vízadó rétegben végbemenő folyamatokat, és szükség esetén javaslatokat tesznek a beavatkozásra. Az egészségre káros baktériumokat és vírusokat a vízhálózat időszakos átöblítésével és vákuumklórozó berendezések alkalmazásával pusztítják el az ivóvízben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.