Római, II. századi lovassági tábor maradványait tárták fel az albertfalvai Duna-parton már a harmincas évek végén. A létesítménynek római szokás szerint északi, déli, nyugati és keleti kapuja volt. Az ide vezető utak találkozásánál egy fórum maradványai és értékes, festett falú kőépületek romjai találhatók.
– Ezeknek a régészeti értékeknek nem eshet bajuk, hiszen a tábor műemléki védelem alatt áll, ezért nem lehet rá építkezni – szögezte le Zsidi Paula, az ásatásokon részt vevő egyik szakember. A hatos út másik oldalán, a tervezett bevásárlóközpont helyén azonban egy falusias települést találtak, földbe ásott házakkal, kutakkal és cölöpökkel, amely nem mutatható be – tette hozzá. Elmondása szerint ez nem azt jelenti, hogy az itteni leletek értéktelenek, alapos dokumentálás nélkül ezek fölött sem indulhat el az építkezés. Ahol tehát még nem fejeződött be az ásatás és a leletek értékelése, ott nem jelenhetnek meg a munkagépek.
– A régészeti munka szakszerű folytatása azért is fontos, mert egy kimagasló értékű őskori telepet is találtunk a föld alatt, amelyről eddig nem tudott senki – tájékoztatott Zsidi Paula.
A régész szerint a beépítés az eddigi adataik alapján nem érinti a fontosabb emlékek rétegét és remélhetőleg nem fogja elpusztítani az értékes leleteket. A szakember a régészeti munkálatok időtartamáról csak annyit tudott közölni: tárgyalásokat folytatnak az idei ásatásokról, de nem mondható meg biztosan, hogy a kutatások mennyi időt vesznek még igénybe.
Egyes történészek feltételezése szerint ezek a munkák még évekig is eltarthatnak, mert a Budafok határában lévő erdőben kialakított kutyaiskola alatt található Budapest körzetének harmadik olyan római kori amfiteátruma, amelynek felduzzasztott vízarénájában csatákat is vívhattak a korabeli gladiátorok.
– Örülünk, hogy a Lajos utcai ásatásokkal megtaláltuk a második ilyen amfiteátrumot, és már ez is óriási dolognak számít, így nem hiszem, hogy lenne egy harmadik is, legalábbis nincs semmilyen adatunk erre vonatkozóan – jelentette ki Zsidi Paula, aki szerint a szakemberek lehetőségeik szerint minden emléket megóvnak majd a hatos út mentén.
– A jogszabályok szerint és a kiadott építési engedély alapján valóban nem kezdődhet el az üzletközpont építése, amíg nem fejezik be a régészeti kutatásokat – erősítette meg Balázs Piri László, a XI. kerület alpolgármestere.

Többé nem vásárolhatnak energiaitalt a 18 év alattiak