Szmogriadó lehet a nyáron

Elképzelhető a nyári időszakban egy-egy szmogriadó Budapesten – derült ki nemrég az ELTE tudományos ankétján, amelyet a városi levegőminőségről tartottak az egyetem lágymányosi központjában. Magyarországon ugyanis az európai uniós előírásoknak megfelelően kell újraalkotni a szmogriadó-rendeletet. Az új szabályozásban már döntő szerepet kapnak az ózonmérések, amelyeket eddig nem vettek figyelembe a riasztásoknál. A főváros levegője bővelkedik az autók katalizátorából kiáramló platinafémekben is, és ez a szakértők szerint súlyosan károsíthatja a budapestiek egészségét.

2002. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország folyamatosan átveszi az Európai Unió új rendelkezéseit, amelyek többek között a levegő tisztaságának védelméről, a levegőszennyezés határértékeiről és a hulladékégetés szabályairól szólnak – jelentette ki a napokban Kovács Endre, a Környezetvédelmi Minisztérium illetékese. Ennek következményei lesznek a fővárosban, hiszen el kell indítani a korszerű hulladékégetőt, az üzemeknek a legjobb, elérhető, környezetbarát technológiát kell alkalmazniuk, és újra kell alkotni a szmogriadó-rendeletet, amelyben az ózonszint mérése is döntő szerepet kap majd.
Az új rendelet alkalmazása és a szigorítások több szmogriadót is eredményezhetnek Budapesten a nyári időszakban – tudtuk meg Lenkei Pétertől, a Levegő Munkacsoport szakértőjétől. Az új szabályok szerint ugyanis az ózon mennyiségét is mérni kell a város légterében, és ez a riasztás elrendeléséhez vezethet. Szmogveszély esetén egyes fővárosi körzeteket teljesen elzárhatnak majd a személygépkocsi-forgalom elől.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat eddig négy helyen mérte az ózon mennyiségét. Az előzetes vizsgálatból kiderült, hogy 8–24 órával előre képesek jelezni, ha az ózonszint meghaladja a megengedett határértéket. Az ELTE kémiai technológiai és környezetkémiai tanszékének munkatársai az európai mintáknál is alaposabb méréseket végeztek a főváros levegőjének platinafém-szennyezéséről. A vizsgálat szerint Budapest ebből a szempontból is az elsők között van Európában az elöregedett gépkocsiállomány miatt. Eddig keveset tudnak a szakemberek a platinacsoport fémeinek egészségügyi hatásairól, de azt feltételezik, hogy ezek túlzott légköri jelenléte elősegítheti az allergiás tünetek megjelenését, valamint az asztmás és a rákos megbetegedések kialakulását. Asztmás rohamokat okozhat az ózonszint kedvezőtlen változása is.
Az Európai Unió szigorú előírásokkal szabályozza a hulladékégetők működését is, mert ezek füstkibocsátása szintén súlyosan szennyezheti a levegőt. A hulladékégetésről szóló rendelet szigorítása alapján több égetőművet be kell zárni a jövőben Magyarországon, a működő üzemeknek pedig a levegőszennyezés határértékeinek szigorításával egyre korszerűbb technológiát kell alkalmazniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.