Ürömön tovább szennyez a gázmassza

A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség (KDVKF) nemrégiben arra kötelezte a Környezetgazdálkodási Intézetet, hogy tegyen lépéseket az ország egyik legnagyobb környezetszennyezése, a budafoki barlanglakásokban és az ürömi kőfejtőben elhelyezett gázgyári massza ártalmatlanítására. Budafokon a jövő év elején, Ürömön a részletes feltárás után kezdhetik el a munkálatokat. A csaknem százezer tonna veszélyes hulladék elszállítása az előzetes számítások szerint több milliárd forintjába kerül majd az államnak.

2002. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Üröm önkormányzata visszavonta a fellebbezését, amelyet nemrég nyújtottak be a KDVKF határozata ellen, így újabb vizsgálatok indulnak el szennyezett területen – tudtuk meg Ughy Katalintól, a Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség vezetőjétől. A másodfokú hatóságnak tehát nem kell dönteni az ürömi kármentesítés ügyében, így ősszel megkezdődhetnek az újabb tényfeltáró vizsgálatok.
Az újabb tényfeltárást azért rendelte el a hatóság, mert az eddigi kármentesítési tervezet nem tisztázott bizonyos kérdéseket – közölte lapunkkal Kónya Károly, a KDVKF igazgatója. Az üröm–csókavári mészkőbánya területén található, veszélyes hulladékként nyilvántartott gáztisztító massza részletes feltárását 2003. közepéig kell befejezni majd.
– Csak a vizsgálatok után derülhet ki, hogy milyen műszaki beavatkozásra lesz szükség a területen, és hogy veszélyes-e a szennyezés az alatta elhelyezkedő anyagokra, de ez nem jelenti azt, hogy nem védik meg a környzetet a szennyezés továbbterjedésétől, hiszen ebben az évben is szivattyúzzák a csurgalékvizet mindkét szennyezett zónában – szögezte le az igazgató.
Mint arról már korábban beszámoltunk Fővárosi Gázművek 1967 és 1976 között helyezte el a mintegy hatvanezer tonna gázgyári masszát Budapest határában. Az azóta veszélyes hulladéknak nyilvánított anyagot egyelőre nem szállította el senki, pedig egyes szakemberek szerint mérgeket, többek között cianidot és arzént is tartalmaz. Ezek a veszélyes anyagok csurgalékvízen keresztül könnyen bekerülhetnek a Dunába, illetve elérhetik a fővárosi vízbázisokat.
A legveszélyesebbek az ürömi területek, amelyek környékén a szennyező anyagok néhol már elérték a karsztvizeket, így átszivároghatnak a világhírű budai fürdőket tápláló forrásokba is. Nemrég a Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, hogy a gázművek jogutódja nem vonható felelősségre a károkozásért, így az államnak kell elvégezni a kármentesítést, hogy elkerüljék a katasztrófát.
A salakból harmincezer tonna a budafoki barlanglakásokba is került. Eltávolítására közbeszerzési pályázatot hirdettek, de ennek eredményére még várni kell, mert a napokban új tendert írtak ki.
Budafokot a KDVKF határozata értelmében 2005. december 31-ig kell megtisztítani a masszától, de ezek a munkálatok már jövőre elkezdődnek. Az ürömi veszélyes hulladék ártalmatlanítása még várat magára, és az is kérdéses, hogyan távolítják el a szennyezést a pályázók. A gázművek tárolóba szállította volna a masszát, más szakemberek szerint az anyagok feldolgozásával, szétválasztásával ártalmatlanítható a veszélyes hulladék, de ennek hatalmasak a költségei.
A kármentesítés költségeit korábban Ürömön öt-hat, Budafokon csaknem hárommilliárd forintra becsülték. Egyelőre a legfontosabb kérdés, hogyan találják meg a rehabilitáció forrásait. Nagy gondot okoz az is, hogy a szennyeződés elszállításához nincs lerakóhely az országban, a feldolgozás technológiájáról pedig még nem született döntés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.