Bojkott alatt a Népszabadság

Megerősítette legutóbbi ülésén a XVI. kerületi képviselő-testület korábbi döntését, amely szerint a polgármesteri hivatal felfüggeszti a Népszabadság előfizetését és hirdetési megrendeléseit. A bojkott mindaddig tart, amíg a napilap nem ad elégtételt a Fórum rovatában közölt Kende Péter-cikk miatt. A képviselők ugyanis úgy ítélik meg, hogy az írás kegyeletsértő, mert Tóth Ilonát, a kerület díszpolgárát gyilkosnak nevezi. Szabó Lajos Mátyás (MSZP) polgármester ugyan megpróbálta visszavonatni a határozatot, ám a képviselők még nagyobb többséggel álltak ki az ügy mellett. A Népszabadság szerkesztőjének ígérete szerint az olvasói levelek között leközölte a kerület határozatát, de bocsánatot nem kért, mondván: „A szerkesztőségnek minden olvasó fontos, de egyik által sem zsarolható…”

2002. 05. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kegyeletsértőnek minősítette a Népszabadság egyik cikkét a XVI. kerületi önkormányzat képviselő-testülete, és a lap bojkottjára szólította fel a polgármesteri hivatalt, illetve a városrész intézményeit. Az országos napilap Fórum rovatában nemrég olyan írás jelent meg Kende Péter tollából, amelyben a szerző azt sugallja, hogy Tóth Ilona, a szabadságharcos orvostanhallgató, a XVI. kerület díszpolgára társai segítségével brutálisan megölt egy ávóst, ezért gyilkosnak tekinthető.
Kovács Attila kerületi MDF-es képviselő indítványát május 7-i ülésén fogadta el a képviselő-testület. Eszerint a Népszabadság április 4-én megjelent, Eörsi László töténész által írott, Tóth Ilona és kultusza című cikkére válaszként megjelent Szobor egy gyilkosnak? című Kende Péter-írás megkérdőjelezi a Fővárosi Bíróság rehabilitációs ítéletét, és megsérti a XVI. kerületet, amely a forradalmárt díszpolgárrá választotta. A testület ezért felszólította a napilap főszerkesztőjét, hogy ne közöljön kegyeletsértő cikkeket még akkor sem, ha egyébként szabad utat enged az egyéni véleményeknek. Egy másik határozatban a képviselők úgy döntöttek: amíg a Népszabadság valamilyen formában nem ad elégtételt Tóth Ilonának és a kerületnek, addig a polgármesteri hivatal felfüggeszti a napilap előfizetését, illetve hirdetési megrendeléseit, és erre felkéri intézményeit is.
Szabó Lajos Mátyás polgármester felfüggesztette és újratárgyaltatta az előterjesztést azért, hogy visszavonassa a határozat bojkottra vonatkozó részét. Mint elmondta, a kerület egy fontos információforrástól fosztja meg magát a politikai viták miatt.
Az ülésen felszólalt Révész Sándor, a Népszabadság szerkesztője is, aki ígéretet tett a határozat leközlésére, de visszautasította a képviselők elhatárolódó kommentár írására vonatkozó kérését. A szerkesztő szerint ugyanis a Népszabadság mindent megtett annak érdekében, hogy Tóth Ilona rehabilitációját mindenki elfogadja és őt hősként tisztelhesse, függetlenül a történészek között zajló nyitott vitától. – A Népszabadságban erről megjelent cikkek nagy része erről szólt. Az újság plurális, nyitott lap, amely nem zárkózik el a tőle idegen vélemények közlésétől sem – tette hozzá a szerkesztő, aki kijelentette: Kende Péter a laptól és a szerkesztőségtől is távol álló szerző, de egy nem szűk körben meglévő markáns véleményt képvisel, ezért nem zárkóztak el cikkének közlésétől.
Ugyanakkor Büki Tamás, az Egyesület a XVI. Kerületért nevű civil szervezet elnöke, önkormányzati képviselő szerint, ha nem határolja el magát a napilap egy gyáva és alattomos cikktől, akkor a „zugfirkász Kende” szintjére süllyed.
Treer András, az egyesület másik képviselője egy 1957-es Népszabadság cikkre hívta fel a figyelmet, ahol szintén gyilkosoknak nevezik a forradalmárokat, köztük Tóth Ilonát is. Szerinte a Kende Péter-írásban visszacseng az állampárti vádaskodások és megfogalmazások stílusa.
Kovács Balázs, a polgári frakció fideszes vezetője nevetségesnek tartotta a polgármester érveit, hiszen szerinte a határozat kapcsán nem veszti el senki az információforrásait, mivel az újságok mindegyike megvásárolható. Az viszont elvi hozzáállás kérdése, hogy a kerület megvédi-e a díszpolgárát egy nemtelen támadással szemben. – Amennyiben nem egyezik a lap véleménye a szerzőjével, kérjenek elnézést – szögezte le a képviselő.
– A döntéssel a Népszabadság kerületi olvasóit is megbélyegezzük – fogalmazott Abonyi János, a kerületi MSZP frakcióvezetője, aki a polgármesterhez hasonlóan azt javasolta, hogy a testület vonja vissza a csatlakozó határozatot. – Menjünk a Blaha Lujza térre, és nyilvánossan égessük el a Népszabadságot, mert más véleményeket is közöl ? – tette fel kérdését Kovács Gyula szocialista önkormányzati képviselő, aki szerint legfeljebb vitatkozni lehet egy olyan témáról, amelyről a Legfelsőbb Bíróság is csak harmadik alkalommal tudott egyértelműen dönteni. Kocsis László, a kerületi MSZP egykori elnöke, független képviselő Révész Sándor elzárkózását hallva változtatta meg véleményét a szavazásról. A politikus ugyanis nem értette, hogy miért veszélyezteti a szólásszabadságot, ha a Népszabadság leírja: Kende cikke nem tükrözi a napilap véleményét.
Végh Attila, a helyi MIÉP képviselője megjegyezte: azért is illendő lenne a Népszabadságnak elhatárolódó kommentárt közölnie, mert enélkül feltételezhető, hogy a vélemények szabadságára hivatkozva még az 1956-os forradalmat és szabadságharcot megkérdőjelező cikkek is megjelenhetnek majd a Népszabadságban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.