Fapusztítás Rákosmentén is

A Pesti út mellett épülő Tesco áruház területén tizenöt jegenyefát és nyárfát vágtak ki a napokban. A környéken élők azonnal felháborodva jelentették az esetet a XVII. kerületi önkormányzatnak. A bejelentések alapján elrendelt vizsgálat megállapította: a főútvonal mellett elöregedett és balesetveszélyes nyárfasor állt, ezek kivágása valóban indokolt volt, és erre az önkormányzat is engedélyt adott. A városrész környezetvédelmi bizottságának elnöke szerint azonban gondatlanság történt, és az önkormányzati határozat csak nyolc nyárfa kivágására adott engedélyt. Budapest legtöbb kerületében szigorú helyi rendeleteket hoznak a fák és fasorok védelmére a hasonló esetek elkerülése érdekében.

2002. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fazekas György, a XVII. kerületi önkormányzat városigazgatási irodájának vezetője hangsúlyozta: a Pesti út melletti jegenyenyárfák kivágása nincs közvetlen összefüggésben az épülő áruházzal, az eredeti tervek szerint ezek a fák a helyükön maradtak volna.
A fákat az építkezés idején körbekerítették, és a kalodákat az elmúlt hetekben bontották le. Az immár védtelen fákba a szél oly mértékben kapott bele – folytatta Fazekas György –, hogy több helyen letörte azok ágait. Miután a fák közelében a bevásárlóközpont felé új közforgalmi utak is létesültek, a letört ágak immár közvetlen balesetveszélyt is okozhattak az arra közlekedőknek.
A Tesco veztetősége az önkormányzatnak bejelentette, hogy kivágnák a fákat. A hivatal szakértői véleményt adott ki a fák állapotáról. Az önkormányzat határozatban engedélyezte ezek kivágását, illetve kötelezte az építtetőt új fák telepítésére. Az önkormányzat szakemberei szerint a jegenyenyárfa 30–35 éves koráig tartható meg biztonsággal, de a most kivágott fák több mint ötvenévesek voltak. Ezenkívül baktérium- és vírusfertőzöttséget, illetve többüknél csúcsszáradást állapítottak meg a szakemberek.
Edelényi Szabó Ákos, a XVII. kerület környezetvédelmi bizottságának elnöke elmondta: az április 23-án született önkormányzati határozat indoklásában nyolc elöregedett és balesetveszélyes nyárfa szerepel, amelyek támasztógyökereit az indoklás szerint, el kellett vágni a területen végzendő munkálatok érdekében. Szerinte a megsérült növényi felületen ez a baleset okozhatta a végzetes elváltozásokat. Az elnök hozzátette: a nyárfák valóban nem voltak fiatalok, de nem hiszi, hogy a fákat körülölelő körülbelül négyméteres kalodák elbontása közvetlen összefüggésben lenne azokkal a károkkal, amely a jegenyenyárfák ágaiban keletkezett a szél miatt.
Lenkei Péter, a Levegő Munkacsoport munkatársa elmondta: hallottak az esetről, a szokásosnál jóval több bejelentés érkezett a helyiektől. Tájékoztatása szerint egy fát általában negyven év fölött minősítenek öregnek. A fák magassága nem lehetne elvileg probléma, mert minél magasabbak, annál több funkciónak képesek megfelelni.
Függetlenül a tizenöt fa kivágásától a polgármesteri hivatal a Tesco területén még tavaly kétszázhárom szabványfa telepítését írta elő az építendő áruház parkolójába, továbbá ezerkétszáz előnevelt fa ültetésére kötelezték a beruházót a telekre. Már elültettek 382 sorfa minőségű, harminc centiméter átmérőjű fát, jelenleg negyvenöt parkfát telepítenek, az áruház átadásáig pedig 235 örökzöld és közel 3500 talajtakaró cserje kerül az építési területre. A fapótlás fennmaradó részét a Pesti út, az 503. utca, az Aranyrúd utca és a Flamingó utca mentén oldja meg a Tesco építtetője. A hasonló káresetek elkerülése érdekében a budapesti kerületek nagy részében szigorítani kívánják a fák és a fasorok védelméről szóló helyi rendelkezéseket.
– A főváros is szigorítani szeretne, de egyelőre várakozó állásponton van, hiszen elképzelhető, hogy az új kormány ismét módosítja a fák védelméről szóló rendeletet – jelentette ki Radnóczi Péter, a főváros környezetvédelmi alosztályának vezetője.
Terézváros önkormányzata nemrég az egyik legszigorúbb rendeletet hozta a kerületi fák és fasorok védelméről. A rendelet hatálya a helyi jelentőségű, védett természeti értékeken kívül a tulajdonosától függetlenül kiterjed a városrész minden egyes fájára és az azokat kísérő zöldsávra is. A helyi szabályozás tiltja a kerület fáinak, cserjéinek, virágainak és egyéb növényzetének bármilyen megrongálását, pusztítását, vagy károsítását. Büntetik még a szakszerűtlen kezelést is, amely csökkenti a növények értékét. Amennyiben elengedhetetlen a fák kivágása, azt harminc nappal korábban jelezni kell a kerületi jegyzői irodán. A kivágási engedély kiadása után az önkormányzat rendelkezik a fák pótlásáról. A faültetésről annak kell gondoskodnia, aki engedélyt kapott a növények kivágására, fedezve ennek összes költségeit. A terézvárosi önkormányzat az engedély nélküli fakivágást, a zöldfelületek szándékos rongálását és a megóvási kötelezettség elmulasztását is bünteti. A szabálysértésért 30 ezer forintig terjedő bírságot szabnak ki.
– Hasonló szabályok vonatkoznak a helyi zöldterületek védelmére az V. kerületben is, bár nincs külön rendelet a fák védelméről – közölte Vasas Ilona, a városrész sajtóreferense. A közterületeken, az utcai burkolatok átépítésekor legalább az út egyik oldalán fasort, vagy egyéb növényzetet kell telepíteni és fenntartani, és a közterületi szegélynél létesítendő parkolóhelyek esetében is hasonló a helyzet. A tulajdonosok kötelesek a meglévő fasorokat folyamatosan karbantartani, rekonstrukciójukat ötévenként felülvizsgálni, és szükség esetén pótolni a károsult egyedeket.
Az egyik legkevesebb zöldterülettel rendelkező városrészben, a VII. kerületben szintén szabálysértési bírsággal sújtják a növényzet rongálóit, de itt inkább a növénytelepítés ösztönzésére fektették a hangsúlyt. Bán Imre önkormányzati képviselő arról tájékoztatta lapunkat, hogy a kerület tízmillió forintos alapot hozott létre. Főként társasházak pályázhatnak, eddig 3,5 millió forintot osztottak szét. A pályázók 800 ezer forintnyi, vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek, ha vállalják az ötvenszázalékos önrészt. Az önkormányzat saját programja alapján is növelni próbálja a kerület zöldterületeit, jelenleg a Huszár, a Hutira Ferenc és a Hársfa utcában kezdték el a telepítéseket.
Újpesten a helyi városfejlesztési bizottság engedélye nélkül nem lehet olyan épületrészeket létesíteni a kerületben, amelyek akadályozzák a fásítást. A kerületi képviselő-testület döntése alapján az újpesti építési telkek, közterületek, vagy magánutak felőli határvonalán építmény csak úgy helyezhető el, hogy a terepszinttől mért három méter magasság felett, az épület része, illetve szerkezeti eleme fél méternél nagyobb távolságban nem nyúlhat be a közterületbe. Az épületek bejáratát szintén úgy kell kialakítani, hogy a meglévő fákat megtartsák. Amennyiben ez funkcionális, épületszerkezeti, vagy egyéb okból nem oldható meg, az épület előtti szakaszon az érintett fákat át kell ültetni. A kapubejárók és a közterületbe nyúló gépkocsitárolók esetén szintén gondoskodni kell a területről az építőknek. Legalább hatméterenként a telekhatárral párhuzamosan, egyméteres, vagy annál nagyobb szélességű, lombos fákkal betelepített, kiemelt szegélyű zöldfelületet kell létesíteni. A rendelet alól csak különleges esetekben adhatnak felmentést.
A XII. kerületben, a lakóterületeken kívüli telkek beépítésekor annyi nagy lombkoronát növelő fát kell telepíteni, hogy a fennmaradó ingatlanrész minden száz négyzetméterére legalább egy fa jusson. Az elengedhetetlen fakivágások esetén gondoskodni kell azok pótlásáról, vagy a pénzbeli értéküket kell megfizetni. Az önkormányzat az ebből származó bevételeket faültetésre használja a közterületeken és az erdőkben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.