Kevesebbet élünk az elvárhatónál

Magyarországon 3,3 évvel alacsonyabb a születéskor várható élettartam, mint azt az ország gazdasági teljesítménye indokolná – derül ki egy új tanulmányból. A volt szocialista országok közül egyébként csak Romániában és a volt Szovjetunió utódállamaiban élnek kevesebb ideig az emberek, mint nálunk.

2002. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon a születéskor várható élettartam 2000-ben 71,3 év volt (a nőké és a férfiaké átlagban). Ez ugyan a mindenkori legmagasabb érték, ám nemzetközi összehasonlításban igencsak alacsony. A várható élettartam Nyugat-Európában 75–79 év között van, és a volt szocialista országok közül egyedül Romániában, illetve a felbomlott Szovjetunió utódállamaiban alacsonyabb, mint hazánkban. Mindez azt is kifejezi: nemzetközi összehasonlításban a magyar halandóság sokkal roszszabb helyzetet tükröz, mint az egy főre jutó hazai termék (GDP) a gazdasági fejlettségben. A GDP-nek megfelelő várható élettartam 74,6 év lenne, azaz a ténylegesnél 3,3 évvel magasabb – derül ki egy új számítási módszeren alapuló tanulmányból, amelyet Józan Péter orvos-demográfus végzett.
Száz év alatt a születéskor várható élettartam csaknem megduplázódott Magyarországon. Az 1900-ban született gyermekek mindössze 37,3 év megélésére számíthattak, a 2000-ben világra jöttek pedig már 71,3-re. Ebből a javulásból 32,6 év jutott az 1900 és 1966 közötti időszakra, az azóta tartó évtizedekben pedig mindössze 1,4 év volt az előrelépés. (Sőt, 1966 és 1993 között a születéskor várható élettartam valamelyest csökkent is, ha pedig csak a férfiak adatait nézzük, akkor azt lehet mondani, hogy egy ma születő fiúgyermek rövidebb életkor elérésére számíthat, mint az, aki 1966-ban született.)
Józan Péter megállapítja: a halandóság nagy különbséget mutat a különböző földrajzi területek között. A tanulmányból kiderül, a főváros VII. vagy VIII. kerületében születettek – halandóságukból ítélve – akár egy volt szovjet közép-ázsiai köztársaságban vagy akár Líbiában is élhetnének, míg mondjuk az elit által preferált II. kerületben világra jött csecsemő életesélyei egy dániai kisgyermekéhez hasonlítanak.
A vezető halálokok is jelentősen megváltoztak az elmúlt évszázadban. Az 1900-as évek elején a legtöbb halálozást a gümőkór okozta, ezután a gyomor-, a nyombél-, a bél- és vastagbélhurut következett, majd a – főként újszülötteket megtámadó – tüdőgyulladás és a fertőző betegségek szerepelnek e kétes ranglistán. A keringési rendszer betegségeiből, valamint a daganatokból származó halálozás a századfordulón együtt sem adta ki a halálozások 10 százalékát. Mára ezek aránya több mint 80 százalékra emelkedett, de ezzel egy időben jelentősen csökkent a fertőző betegségekkel összefüggő halandóság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.