Nyugdíjemelés: az időpont is megváltozhat

Módosítja a nyugdíjemelés kiszámításának módszerét a rövidesen hivatalba lépő Med-gyessy-kormány. Elképzelhető, hogy megváltozik az emelés időpontja is, ami azt jelentené: az eddigi gyakorlattal szemben nem januárban emelkednének először az ellátások, hanem néhány hónappal később.

2002. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg a januári nyugdíjemelés mértékét úgy számolják ki, hogy az adott évre tervezett infláció és a nettó átlagkereset-emelkedés 50-50 százalékát összeadják, és az így kapott értékkel emelik az ellátásokat.
A szocialisták nem az emelés évére tervezett, hanem az előző évi „tényadatokat” vennék figyelembe. Miután az adott év egészére vonatkozó hivatalos inflációs és kereset-emelkedési adat csak a következő év márciusának végén, áprilisának elején jelenik meg (az előzetes gyorsjelentés is csak februárban), elképzelhető, hogy – a következő kormány döntésével, az eddigi gyakorlattal gyökeresen szakítva – nem januárban, hanem néhány hónappal később emelkednének a nyugdíjak.
Végleges döntés azonban még nincs. Ilyen rendszer már többször működött Magyarországon.
– Ha nem januártól emelkednek majd a nyugdíjak, az átállás az első évben sem okozna veszteséget az időseknek, az első néhány hónapra járó emelést ugyanis valamilyen formában megkapnák – hangsúlyozta Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium leendő politikai államtitkára. Az is elképzelhető, hogy a törvény rögzítené az évenkénti többszöri emelést, például úgy, hogy januárban egyfajta előleget kapnának az idősek.
A nyugdíjasokat képviselő szervezetek eltérően vélekednek az elképzelésről. Aszódi Pál, az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület elnöke nem tartotta jónak, hogy az új rendszerben szükségessé válna az évközi kiegészítés. Mihalovits Ervin, a Nyugdíjasok Országos Képviseletének elnöke egyértelműen támogatta az ötletet, mondván: nem jó, hogy mindig alku folyik a számokról, s a módosítással kiküszöbölhető az infláció és a keresetemelkedés tudatos alultervezése is, amit az Orbán-kormány rendszeresen folytatott.
Ha az alultervezés miatti kiesést kompenzálja ugyan a kormány, és a kiegészítés vonatkozik a szociális ellátásokra is (erre egyébként nincs törvényi előírás), akkor is vannak, akiket hátrányosan érint. A nyugdíjminimum összege ugyanis nem emelkedik év közben a kiegészítéssel. Több szociális ellátásra viszont akkor válik jogosulttá valaki, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el a nyugdíjminimumot vagy annak egy meghatározott százalékát. Ez a szint az alultervezés miatt azonban nem emelkedett a szükséges mértékben az elmúlt években.
Az érdek-képviseleti szervezetek szerint egy másik módosításra is szükség lenne. Nem kellene az emelés mértékének meghatározásakor az inflációt figyelembe venni, hanem a nettó átlagkereset-emelkedéssel megegyező mértékben emelnék a nyugdíjakat. A jelenleg érvényben lévő jogszabály szerint 2013-ig kellene a mostani rendszer szerint megállapítani a nyugdíjemelés mértékét. Erről a felvetésről egyelőre nem döntött az MSZP.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.