Európa-szerte ritkaságnak számít a Szentendrei-sziget vízkincse, hiszen innen szinte tisztítás nélkül, természetes, parti szűréssel juttathatják el az ivóvizet a fővárosi vezetékekbe – tudtuk meg Sebőkné Lévai Zsuzsannától, a Fővárosi Vízművek Rt. kommunikációs osztályának munkatársától. Ezenkívül Csepelen működik még ivóvízbázis Budapesten, de itt tisztítóművet is üzemeltetni kell. A fővárosi ivóvíz hatvan–hetven százalékát a Szentendrei-szigetről nyerik. A vízművek által kétmillió forinttal támogatott hulladékgyűjtésen összesen 435 köbméter szemetet távolítottak el a szigetről. Ehhez az önkormányzatokkal történt megállapodás alapján Tahitótfaluban, Pócsmegyeren és Szigetmonostoron két-két tehergépjárművet és egy-egy rakodógépet, Kisorosziban egy kisteherautót biztosított a társaság.
Szelestei Beáta, a vízművek vízminőségi és környezetvédelmi osztályának illetékese elmondta: az akciót ősszel megismétlik, hogy megelőzzék a talajvíz szenynyezését.
– Négy év alatt csaknem 150 millió forinttal támogattuk a helyi csatornázást, a csapadékvíz-elvezetés kiépítését, valamint a kommunális és az illegális hulladék elszállítását. Legutóbb a kisoroszi csapadékvíz-csatornák megvalósítását segítettük a háromszá millió forintos összköltség harmincmilliós önrészének kifizetésével, illetve hat és fél millió forinttal járultunk hozzá egy hulladékgyűjtő pont létrehozásához – emelte ki a szakember, aki szerint néhány év alatt megtisztulhatna a Szentendrei-sziget, ha nem kellene tartani az illegális hulladékszállítók „áldásos” tevékenységétől.
– A szilárd és a folyékony hulladék közvetve veszélyezteti a vízművek kútjait – szögezte le Rosta Gábor, a cég kommunikációs osztályvezetője. Hangsúlyozta: az illegális szemetelők nem juthatnak a vízbázisok közelébe, mert azokat kétszáz méteres körzetben fegyveres őrökkel védik, de a környéken még sok a nem megfelelően kialakított emésztő, és teherautóval hordják a szigetre a hulladékot, ami gondot okozhat a későbbiekben.
– Sajnos nincs pénzünk és kapacitásunk arra, hogy megvédjük a közterületeket a szeméthordóktól, és a sziget kezelőjétől is csak szakmai tanácsokat kaphattunk anyagi segítség helyett. A helyi akciók ellenére rengeteg szennytől szabadulnak meg az emberek a hétvégi házak környékén és az ellenőrizetlen területeken – panaszolta Takács József, a pócsmegyeri önkormányzat műszaki előadója.

Többé nem vásárolhatnak energiaitalt a 18 év alattiak