Szemetelők veszélyeztetik a vízbázist

Az érintett önkormányzatokkal együttműködve nemrégiben hulladékgyűjtést szervezett a Fővárosi Vízművek Rt. a Szentendrei-szigeten. Az akció során több mint négyszáz köbméter illegálisan lerakott szemetet sikerült elszállítani a munkagépeknek. Ez a mennyiség mintegy tíz százaléka annak a hulladéknak, amely a szigeten felhalmozódott az elmúlt években. A főváros legfontosabb vízbázisa kerülhet veszélybe, ha a talajvízen keresztül szennyeződés kerül a kutakba. Szakértők szerint újabb néhány év alatt kitakaríthatnák a szigetet, de egyelőre lehetetlen megfékezni a notórius szemetelőket.

2002. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa-szerte ritkaságnak számít a Szentendrei-sziget vízkincse, hiszen innen szinte tisztítás nélkül, természetes, parti szűréssel juttathatják el az ivóvizet a fővárosi vezetékekbe – tudtuk meg Sebőkné Lévai Zsuzsannától, a Fővárosi Vízművek Rt. kommunikációs osztályának munkatársától. Ezenkívül Csepelen működik még ivóvízbázis Budapesten, de itt tisztítóművet is üzemeltetni kell. A fővárosi ivóvíz hatvan–hetven százalékát a Szentendrei-szigetről nyerik. A vízművek által kétmillió forinttal támogatott hulladékgyűjtésen összesen 435 köbméter szemetet távolítottak el a szigetről. Ehhez az önkormányzatokkal történt megállapodás alapján Tahitótfaluban, Pócsmegyeren és Szigetmonostoron két-két tehergépjárművet és egy-egy rakodógépet, Kisorosziban egy kisteherautót biztosított a társaság.
Szelestei Beáta, a vízművek vízminőségi és környezetvédelmi osztályának illetékese elmondta: az akciót ősszel megismétlik, hogy megelőzzék a talajvíz szenynyezését.
– Négy év alatt csaknem 150 millió forinttal támogattuk a helyi csatornázást, a csapadékvíz-elvezetés kiépítését, valamint a kommunális és az illegális hulladék elszállítását. Legutóbb a kisoroszi csapadékvíz-csatornák megvalósítását segítettük a háromszá millió forintos összköltség harmincmilliós önrészének kifizetésével, illetve hat és fél millió forinttal járultunk hozzá egy hulladékgyűjtő pont létrehozásához – emelte ki a szakember, aki szerint néhány év alatt megtisztulhatna a Szentendrei-sziget, ha nem kellene tartani az illegális hulladékszállítók „áldásos” tevékenységétől.
– A szilárd és a folyékony hulladék közvetve veszélyezteti a vízművek kútjait – szögezte le Rosta Gábor, a cég kommunikációs osztályvezetője. Hangsúlyozta: az illegális szemetelők nem juthatnak a vízbázisok közelébe, mert azokat kétszáz méteres körzetben fegyveres őrökkel védik, de a környéken még sok a nem megfelelően kialakított emésztő, és teherautóval hordják a szigetre a hulladékot, ami gondot okozhat a későbbiekben.
– Sajnos nincs pénzünk és kapacitásunk arra, hogy megvédjük a közterületeket a szeméthordóktól, és a sziget kezelőjétől is csak szakmai tanácsokat kaphattunk anyagi segítség helyett. A helyi akciók ellenére rengeteg szennytől szabadulnak meg az emberek a hétvégi házak környékén és az ellenőrizetlen területeken – panaszolta Takács József, a pócsmegyeri önkormányzat műszaki előadója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.