Újabb áruház építését kezdte meg egy német befektető Óbudán a volt téglagyár bányaterületén, a Bécsi út, a Váradi Sándor utca és a Perényi utca között. Elképzelések szerint a több mint két és fél hektáros telken olyan tizenötezer négyzetméter összterületű szakáruházközpontot húznak fel, amelyben a kiskereskedőknek adnak helyet. Sokan nem értik, hogy miért van erre szükség az Euro Center és a Praktiker áruház közötti területen. A környezetvédők a beruházó előzetes környezeti hatástanulmányával is elégedetlenek.
– A hatástanulmány húsz-huszonöt oldalon teljesen fölösleges adatokat közöl, amelyeknek nincs köze a tervezési területhez, ugyanakkor számos kérdésre nem ad választ – jelentette ki Schnier Mária, a Levegő Munkacsoport elnökhelyettese.
A környezetvédő szerint a dokumentum számottevő személygépkocsi- és tehergépjármű-forgalom növekedésével számol a környező utcákban, de nem jellemzi az emiatt érintett útvonalak beépítettségét és rendeltetését. Schnier Mária állítja, hogy a tanulmányban nem közölnek zajszintnövekedést sem a védendő épületek homlokzatainál a tervezett épület okozta forgalomnövekedés miatt. Az elnökhelyettes elismeri, hogy a dokumentum készítői valóságos képet festenek a jelenlegi és a bekövetkező állapotról, de úgy véli, hogy nem indokolt egy 14 800 négyzetméteres áruház létrehozása a területen. A Levegő Munkacsoport a hiányok pótlása mellett a tervezett létesítmény volumenének jelentős csökkentését javasolja a felügyelőség számára benyújtott szakértői véleményben – tudtuk meg a civil szervezet vezetőjétől, aki nem érti, hogy a környezeti hatástanulmány értékelése előtt hogyan adhatott ki építési engedélyt a helyhatóság. Szerinte egy tízezer négyzetméternél nagyobb összterületű áruház építési engedélyezéséhez a környezetvédelmi hatóság hozzájárulása is szükséges.
Liszkay Krisztina, a III. kerület főépítésze közölte: az önkormányzat szabályosan járt el, hiszen az építési engedélyhez csak a tízezer négyzetméternél nagyobb alapterületű beépítés esetén kell figyelembe venni a környezetvédők véleményét. Hasonló álláspontot képvisel a környezeti hatástanulmányt készítő cég vezetője is.
– A megengedett 45 százalékos mértéknél több mint tíz százalékkal kevesebbet építenek be a szakáruházközpont megvalósításával – közölte Hajdu Péter, a hatástanulmányt készítő Kútép Komplex Bt. ügyvezetője. Tájékoztatása szerint a 15 ezer négyzetméter szintterületű áruházból csak 7879 négyzetméter lesz a főépület nettó beépítési szintje, amely mintegy 33 százaléka az építési területnek.
Ez kevesebb tízezer négyzetméternél, így megadhatták az engedélyt az építkezésre. Az áruház többi részét az emeleteken alakítják ki, az első szinten ötezer, a másodikon 1,7 ezer négyzetméternyi helyiséggel.
– Ezek az adatok szerepelnek a tanulmányunkban, és mellékeltünk egy zajszámítást is, amelyből kiderül, hogy legfeljebb egy decibellel haladja meg a zajszint az áruház melletti Bécsi útét – szögezte le az ügyvezető.
Hozzátette: a tervek szerint a Duna– Ipoly Nemzeti Park által jóváhagyott, a tájra jellemző dísznövényekkel parkosítják a területet, így a parkolókon és a zöld tetőkön túlmenően 8500 négyzetméter zöld terület jön létre az áruház körül.

Kifogták a legendás halat, Magyart – fotó