Csongrádban aggódnak a termelők

A Csongrád megyei gazdák elégedetlenek és párbeszédet sürgetnek a földművelésügyi minisztérium vezetőivel – derül ki abból a levélből, amelyet Tóth László, a gazdakörök megyei szövetségének elnöke adott át a hét végén a szőregi rózsafesztiválon részt vevő Németh Imre agrárminiszternek.

Bálint József
2002. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth László a levéllel kapcsolatban lapunknak elmondta: az új kormány nem veszi figyelembe a gazdák érdekeit. Ez különösebben nem lepte meg őket, mert – Tóth László szerint – számukra ez már akkor egyértelművé vált, amikor négy hónappal ezelőtt részt vett az MSZP agrárprogramjának alapító fórumán. A Csongrád megyei Öttömösön megtartott rendezvényen a gazdák nevében javasolta, hogy a törvény határozza meg a fizetési határidőt. Ezzel megakadályozhatják azt, hogy a – főként multinacionális – cégek ne akkor fizessenek az átvett terményért, amikor éppen eszükbe jut. Ezt a javaslatukat akkor nem támogatták.
A Csongrád megyei gazdákat aggasztja az is, hogy késik a téli és a tavaszi fagykárok enyhítésére hozott kormányhatározat végrehajtása. Választ várnak a minisztertől arra a kérdésre is: Csongrádban miért nem láttak hozzá mindmáig az aszály okozta károk felméréséhez. A magántermelőket nyugtalanítja továbbá, hogy a hitelkérelmek befogadása gyakran szünetel. Kíváncsiak arra, hogy a gépvásárlásra szánt támogatás elfogyott-e, vagy másra szeretnék fordítani ezt a pénzt.
A Magosz Csongrád megyei szervezetének a földtörvény és a Nemzeti Földalap módosításával kapcsolatos észrevételeit kilenc pontba foglalták össze. Mindkét törvénymódosítási tervezetről az a véleményük, hogy a jelenlegi nagyüzemek kiemelt státusát kívánják erősíteni. Arról a burkolt célzásról nem is szólva, hogy a termőföld és az ahhoz kapcsolódó agrárvagyon jelentős része néhány magánszemély vagy tőkebefektető csoport kezébe kerülne. Amennyiben így lesz, úgy a gazdák minden rendelkezésükre álló alkotmányos eszközt igénybe vesznek, hogy megakadályozzák a törvény módosítását. Tóth László úgy fogalmazott: nem elképzelhetetlen a gazdák tömeges megmozdulása sem.
*
Az idei fagykárokról szólva Németh Imre miniszter azt állította, hogy a kétéves költségvetésben erre a célra egyetlen fillért sem találtak. – Csak úgy tudunk kártérítést fizetni, ha a kormány megszánja a termelőket – fogalmazott a miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.