A társadalombiztosítás által nem támogatott gyógyszerek árváltozásába a kormánynak nincs beleszólása, arról a gyógyszergyártók és -forgalmazók maguk döntenek. Az Orbán-kormánnyal tavaly három évre megkötött megállapodásukban annyit vállaltak: önmérsékletet tanúsítanak az új árak meghatározásakor.
Lesznek egyébként olyan termékek, amelyekért ezután sem kell majd többet fizetni, sőt akár csökkenhet is az áruk, de lesznek olyanok is, amelyek ára tíz százaléknál nagyobb mértékben emelkedik majd. A nem támogatott szerek közül a vény nélkül kaphatóknál az áremelés például átlagosan tizenkét százalék lesz.
A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) adatai szerint a nem támogatott patikaszerek a magyarországi gyógyszerpiac tizenhárom százalékát teszik ki. Az emelés kihatása így éves szinten a teljes gyógyszerpiacra nézve nem éri el az egy százalékot. Nem támogatott patikaszerekre egyébként a lakosság éves szinten negyvenmilliárd forintot költ (tavalyi adat), a mostani emelés két és fél milliárd forintos többletterhet jelent. A tb által támogatott gyógyszerek ára júliustól biztosan nem emelkedik – erősítette meg Csehák Judit egészségügyi, szociális és családügyi miniszter.
Csehák Judit, a szaktárca vezetője hamarosan megkezdi a tárgyalásokat a gyógyszerpiac szereplőivel az Orbán-kormány által tavaly, három évre kötött megállapodás módosításáról, vagy egy új megkötéséről. A régi szerint júliustól az infláció 70 százalékának mértékéig emelkedhetnének a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerek árai. A minisztérium azonban ezt elfogadhatatlannak tartja, és azt szeretné, ha a lakosság terhei lehetőleg az idén nem növekednének. Ezért egy hosszú távú, négy évre szóló megállapodást szeretnének „tető alá hozni”. Az áremelést ugyanis vagy a lakosságnak, vagy a tb-kasszának kellene fedeznie, amit így – az eddigi 46 milliárd forint pótláson túl – újabb tízmilliárddal kellene megfejelni. Erre egyelőre nincs forrás. A minisztérium szerint a forint árfolyam-erősödése komoly profitot jelent a gyártóknak és a forgalmazóknak, többek között ezért nem tartják jogosnak az áremelési igényt. Fekete Tibor, a Magyosz szóvivője viszont úgy fogalmazott: a gyártók abban érdekeltek, hogy a hároméves megállapodást mindenki betartsa. Mint mondta: a forint árfolyam-erősödése csak azoknak jelent profitot, akik importálják a terméküket. Ezek a cégek talán le tudnak mondani a körülbelül ötszázalékos emelésnek egy részéről. A hazai gyártóknak viszont nincs árfolyamnyereségük, ők főként exportálnak, és így árfolyamveszteséget szenvednek el – hangsúlyozta.
A tárgyalások kérdése az is, mi lesz azzal a 700 új termékkel, ami a tb-támogatás megítélésére vár. Az Orbán-kormány által kötött megállapodásban szerepelt ugyanis, hogy a tb új gyógyszereket vesz fel a támogatotti körbe. Ez viszont tovább növelné a tb-kassza hiányát, amit a kormány szeretne elkerülni.
Szentkirályi Alexandra levelet írt Lázár Jánosnak