Gvadányi huszárgenerális ódon életképei

Szepesi Attila
2002. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatvankét esztendős volt gróf Gvadányi József (1725–1801) nyugdíjas huszárgenerális, Szakolca földesura, amikor elhatározta, hogy közreadja a verseit. Talán őt is meglepte: néhány esztendőn belül az ország legolvasottabb költője lett. Rá is szolgált a népszerűségre, mert rusztikus verseiben színes és gazdag életanyag rejtőzik. Műve a korabeli népszokások, ünnepek és életképek gazdag tárháza. Kordokumentumnak sem utolsó.
Bemutat például Az Ország gyűlésének leírása című verse részleteként egy vadászatot, melyre a Vértesben került sor. Meglepő, de egyik társa elejt egy „dib-dáb rókát” – azt hiszi legalábbis, hogy rókát – s csak a poéta világosítja fel a vadászt: „Odaérvén, látom, hogy egy szép nagy hejúz, / Mérges állat: karmol ahova, ott bőrt nyúz…” Ám még ki sem csodálkozzák kellőképp magukat a szép nagymacskán, amikor „Egy pecér kiáltott: Vigyázz! Medve! Vigyázz! / Látom is, sok puskás hogy már a fára mász, / És hogy ijedtébe sokat a hideg ráz, / Sok pedig, izzadván, környékezi hatymász…” A medvét aztán a költő-grófnak sikerül elejtenie s epésen (katonahumorral) írja a „szegény jágerról”, akire elsőként rontott rá a tányértalpú: „Üdő telik míglen kimossa gatyáját…” Meghökkentő ma, jó kétszáz év távolából azt olvasni a Budához viszonylag közeli Vértesről, hogy ott hiúz és medve élt.
Pazar hangulatú életképet fest Gvadányi (ahogy egy huszárgenerálishoz illik!) Egy szánkázásnak leírása című versében a lovakról. „A sárgák homlokán, mint csillag, fejér folt, / Vagy illy szín hosszú hold orrukig vonva volt. / Feketéknek térdtől fejér volt négy lába, / Mintha öltöztették volna harisnyába. / Vesderesek pedig, fekete fejékkel, / Szépségért küszködtek a szerecsenyekkel. / A vörösderesek rózsát képzeltettek, / Zsufafakók: nyíló hajnalt jelentettek. / Almás szegsárgáknak lenszín volt a farkok, / Hasonló serénnyel bétakarva tarkok. / Mint leopárd oly volt bontáknak a bőrök, / Seregély-szürkéknek vegyesedett szőrök…”
Legnépszerűbb versében, az Egy falusi nótáriusnak budai utazásában a hírhedt pesti Heccszínházat mutatja be, ahol a publikum „szórakoztatására” tizenkét kutyát uszítanak rá egy oroszlánra. „Vívott az oroszlány, de hármat farkával / Agyonsújtott, egyet az első lábával / Megnyomott, hogy béle kijött párájával…” Majd egy medvét és egy „nagy szilaj bikát” bosszantanak fel úgy a kutyákkal, hogy a bőszült mackó ütésétől „büdöset eresztenek” szegény ebek, a bika meg „Úgy felhajigálta, mint felhányják labdát, / Egy megdöglött, ezen általdöfte szarvát…” Épületes mulatság lehetett. A pesti közönség mindenesetre naponta megtöltötte a Heccszínház – másik nevén: „Vadvita” – nézőterét.
Badalai dolgok című elbeszélő költeményében feledhetetlenül ír le Gvadányi egy tiszai halászatot, ahol „Halaknak sokságát nem győztük csodálni, / Lehetetlen is volt azokat számlálni. / Halászok apraját kezdték hagyigálni, / A parton minekünk oldalt kellett állni. / Mint egy-egy kisgyermek, osztán olly potykákat / Hánytak ki, utánnok ikrás nagy márnákat, / Egy-réf hosszasságú szép fogas csukákat / Széles dévéreket, sok apró harcsákat…” De akadt még kecsege és süllő, menyhal és tengernyi keszeg is a hálóban. A borsos katonahumor itt is megnyilvánul: az egyik bámész tisztet úgy megcsapja farkával egy harcsaóriás, hogy az „nekidűl egy fűzfához, / Véltük: Pilátusnak ér vacsorájához.” És persze eljön az esti nagy eszem-iszom is: tormás csuka, citromos harcsa meg halkocsonya, a hajdani patriarchális élet meg persze a legendás tiszai halbőség emlékére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.