Árat emelnének a segédeszközgyártók

A gyógyászati segédeszközök árát átlagosan 6–10 százalékkal emelnék szeptembertől a gyártók és forgalmazók. Ezt sokallja az egészségbiztosító, de szeretné a termékek támogatásának mértékét úgy emelni, hogy a lalkossági terhek ne nőjenek idén. A kormány a gyógyszergyártókhoz hasonlóan a gyógyászati segédeszköz-gyártókkal és -forgalmazókkal is négyéves megállapodást kötne.

2002. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) jogosnak tartja a társadalombiztosítás által támogatott termékek áremelési igényét, hiszen a gyártók és forgalmazók költségei megnövekedtek – mondta Kőrössy Péter, az OEP főosztályvezetője. Kormányzati szakértők vizsgálják majd, hogy a kért emelési mérték indokolt-e. Ettől függően folytatják majd a tárgyalásokat, s határoznak arról, hogy mennyivel emelik a termékek támogatási mértékét. Hangsúlyozta: céljuk, hogy a betegeknek ne kelljen többet fizetniük a gyógyászati segédeszközökért az idén. Ezért 1 milliárd forinttal kiegészítik a 26 milliárdos gyógyászati segédeszköz-kasszát a költségvetésből. Felhívta a figyelmet arra, hogy a forint árfolyam-erősödése kedvezően érintette az importőröket.
Az Orvostechnikai Szövetség elnöke, Jóbai Zsolt szerint ha figyelembe vesszük a hazai munkabér- és szállítási költségek, valamint az infláció emelkedését, akkor a kért áremelés elmarad a költségek tényleges növekedésétől. Ráadásul az utolsó ártárgyalás 1999 novemberében volt, azóta csak az ortopédcipők és az egyedi gyártású termékek kaptak támogatás-kiegészítést. Mint mondta: a támogatott termékek árainak átlagosan 85 százalékát fizeti a tb, 15-öt pedig a beteg. Szabadáras termékről lévén szó, akkor is árat emelnek, ha arról nem sikerül az OEP-pel megegyezni. Ebben az esetben a többlet a beteget fogja terhelni – mondta Jóbai Zsolt.
Ősszel megkezdődik a gyógyászati segédeszközök támogatásának teljes felülvizsgálata. A kormány négyéves megállapodást kötne, amelyben szabályoznák az ártárgyalások menetét, meghatároznák, hogy mik azok a gazdasági paraméterek, amelyek az emelést indokolják, illetve szabályoznák, hogy miként kerülhet be új termék a támogatotti körbe. Ezt a szakmai szervezetek különösen indokoltnak tartják, mert 1999 óta nem kapott új termék támogatást. A tervek között szerepel az is, hogy az OEP ne a termékeket támogassa, hanem közvetlenül a rászoruló beteget, egy személyes keretet meghatározva. Kőrössy megjegyezte: a gyógyászati segédeszközök kölcsönzési rendszerét kiterjesztenék az egész országra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.