Gyógyszergyártók vétója

A gyártók elfogadhatatlannak tartják az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) irányelveit a gyógyszerártárgyalások újrakezdésére, ezért a tegnapi egyeztetésre sem ment el mindegyik a meghívott cégek közül. Az egészségbiztosító szerint viszont új megállapodásra van szükség az előző kormány által megkötött helyett.

2002. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érvényesnek tekintik a gyógyszergyártókat képviselő szervezetek az előző kormánnyal kötött hároméves megállapodást, még akkor is, ha szerintük a kormány egyoldalúan felrúgta azt – hangzott el egy tegnapi sajtótájékoztatón. Ismert: a tavalyi megállapodásban többek között rögzítették, hogy évente az infláció 70 százalékával – az 550 forintnál olcsóbb készítményeknél ennél valamivel nagyobb mértékben – növelhetik áraikat a gyártók a társadalombiztosító által támogatott medicinák esetében (ez tavaly meg is történt). Emellett rendelkezik a megállapodás az új készítmények támogatotti körbe való felvételéről is.
A Medgyessy-kormány azonban nem engedélyezte az áremelést, és nem hirdette ki az új támogatott gyógyszereket sem – forráshiányra, illetve arra hivatkozva, hogy a betegek terhei az idén ne nőjenek ezeknél a gyógyszereknél. Ezért mától új tárgyalásokat kezdeményezett az egészségbiztosító. A gyártók azonban érdemben nem akarnak tárgyalni.
Orbán István, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke kijelentette: az új kormány javaslatai nem a meglévő gyógyszerár-megállapodás módosítását jelentik, hanem egy új rendszer kialakítását. Arra a kérdésre, hogy jogi útra terelik-e az ügyet, azt felelte: megfontolják, de tisztában vannak vele, hogy az állam ellen nem célszerű pereskedni.
Olyan diktátumnak tartja az OEP javaslatát az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetsége, amely minden jogi alapot nélkülöz – mondta Székely Krisztina elnök. A Generikus Gyártók Egyesületének elnöke, Hozmann László szerint a kormány a feltételek egyoldalú megváltoztatásával kérdésessé teszi a jogbiztonságot. A szövetségek szerint az idén július 1-jétől esedékes gyórgyszeráremelés mintegy ötmilliárd forinttal növelné a gyógyszerkassza kiadásait, az új termékbefogadás forrásigénye pedig ennél is lényegesen kisebb.
Matejka Zsuzsa, az OEP főigazgatója a minap azt mondta, új megállapodásra van szükség, mert nem lehet pusztán az infláció alapján meghatározni az évenkénti áremelést. Közben összehasonlítanák a gyógyszerek itthoni árát az uniós árakkal, mert elfogadhatatlannak tartják, hogy egyes készítmények nálunk többe kerülnek, mint Nyugat-Európában. Továbbá minden olyan orvosságnál kötelezővé tennék az ártárgyalást, amit közpénzből finanszíroznak. Szélesítenék a közgyógylistát, valamint ingyenessé tennének bizonyos szív- és érrendszeri készítményeket. A 90 és 100 százalékban támogatott gyógyszerekre pedig úgynevezett árvolumen-megállapodást kötnének.

Meghívásra várnak az érdekvédők. A Lánc Szövetség, a betegek érdekvédelmét képviselő legnagyobb szervezet szorgalmazza, hogy kapjanak meghívást a gyógyszerártárgyalásokra. A szövetség képviselői eddig nem lehettek jelen, s így csak sajtóhírekből értesültek arról, hogy sok törzskönyvezett, korszerű készítmény hazai forgalmazása és támogatása továbbra sem megoldott, és ezért ezek megvásárlása – ártámogatás hiányában – a betegnek rendkívüli költséget jelent – áll közleményükben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.