Érvényesnek tekintik a gyógyszergyártókat képviselő szervezetek az előző kormánnyal kötött hároméves megállapodást, még akkor is, ha szerintük a kormány egyoldalúan felrúgta azt – hangzott el egy tegnapi sajtótájékoztatón. Ismert: a tavalyi megállapodásban többek között rögzítették, hogy évente az infláció 70 százalékával – az 550 forintnál olcsóbb készítményeknél ennél valamivel nagyobb mértékben – növelhetik áraikat a gyártók a társadalombiztosító által támogatott medicinák esetében (ez tavaly meg is történt). Emellett rendelkezik a megállapodás az új készítmények támogatotti körbe való felvételéről is.
A Medgyessy-kormány azonban nem engedélyezte az áremelést, és nem hirdette ki az új támogatott gyógyszereket sem – forráshiányra, illetve arra hivatkozva, hogy a betegek terhei az idén ne nőjenek ezeknél a gyógyszereknél. Ezért mától új tárgyalásokat kezdeményezett az egészségbiztosító. A gyártók azonban érdemben nem akarnak tárgyalni.
Orbán István, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke kijelentette: az új kormány javaslatai nem a meglévő gyógyszerár-megállapodás módosítását jelentik, hanem egy új rendszer kialakítását. Arra a kérdésre, hogy jogi útra terelik-e az ügyet, azt felelte: megfontolják, de tisztában vannak vele, hogy az állam ellen nem célszerű pereskedni.
Olyan diktátumnak tartja az OEP javaslatát az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetsége, amely minden jogi alapot nélkülöz – mondta Székely Krisztina elnök. A Generikus Gyártók Egyesületének elnöke, Hozmann László szerint a kormány a feltételek egyoldalú megváltoztatásával kérdésessé teszi a jogbiztonságot. A szövetségek szerint az idén július 1-jétől esedékes gyórgyszeráremelés mintegy ötmilliárd forinttal növelné a gyógyszerkassza kiadásait, az új termékbefogadás forrásigénye pedig ennél is lényegesen kisebb.
Matejka Zsuzsa, az OEP főigazgatója a minap azt mondta, új megállapodásra van szükség, mert nem lehet pusztán az infláció alapján meghatározni az évenkénti áremelést. Közben összehasonlítanák a gyógyszerek itthoni árát az uniós árakkal, mert elfogadhatatlannak tartják, hogy egyes készítmények nálunk többe kerülnek, mint Nyugat-Európában. Továbbá minden olyan orvosságnál kötelezővé tennék az ártárgyalást, amit közpénzből finanszíroznak. Szélesítenék a közgyógylistát, valamint ingyenessé tennének bizonyos szív- és érrendszeri készítményeket. A 90 és 100 százalékban támogatott gyógyszerekre pedig úgynevezett árvolumen-megállapodást kötnének.
Meghívásra várnak az érdekvédők. A Lánc Szövetség, a betegek érdekvédelmét képviselő legnagyobb szervezet szorgalmazza, hogy kapjanak meghívást a gyógyszerártárgyalásokra. A szövetség képviselői eddig nem lehettek jelen, s így csak sajtóhírekből értesültek arról, hogy sok törzskönyvezett, korszerű készítmény hazai forgalmazása és támogatása továbbra sem megoldott, és ezért ezek megvásárlása – ártámogatás hiányában – a betegnek rendkívüli költséget jelent – áll közleményükben.
Apáti Bence: Magyar Péter 25 milliós kérdése - kép