Jelenleg modellként működik bizonyos helyeken a gyógyászati segédeszközök kölcsönzésének rendszere, ezt szeretnénk jövőre országossá tenni – mondta Kőrössy Péter, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fősztályvezetője. Kölcsönözni tartós használatú, elsősorban nagy értékű eszközöket lehetne. Ilyen például a betegemelő, a légzésterápiás készülékek, a kerekes szék, tornáztató gépek, speciális ágyak. Elképzelhető, hogy bizonyos eszközöket visszavásárolnának a betegtől – tette hozzá Kőrössy Péter. Ezt a lehetőséget viszont alaposan meg kell vizsgálni – mondta –, hiszen az eszközöket fertőtleníteni, esetleg javítani kell. Kérdés, hogy ez megéri-e.
A Gyógyászati Segédeszköz Forgalmazók Országos Szövetségének elnöke, Mezei Zoltán jónak tartja az ötletet, de szerinte a kivitelezéshez olyan strukturális változtatásokra lenne szükség, ami azok létjogosultságát kérdőjelezi meg. Szerinte meg kellene határozni azt az értéket, ami felett működne a kölcsönzés és a visszavásárlás. Hiszen az eszközök szállítása, raktározása, biztosítása, javítása, tisztítása pénzbe kerül.
Szerinte a módosítás más alapvető problémát is felvet. Tisztázni kellene, hogy ki a tulajdonosa az eszköznek, a beteg, vagy az egészségbiztosító. Ezt fontos tudni ahhoz, hogy eldönthető legyen, ki vásárolja vissza a terméket és ki kapja a pénzt. Nem mindegy ez az áfa-visszaigénylés szempontjából sem. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy jelenleg a tb és a beteg között nincs szerződéses jogviszony. Mint mondta: Németországban – ahol ez a jogviszony fennáll – a rendszer úgy működik például egy kölcsönzött kerekes szék esetében, hogy a beteg köteles azt szervizelésre vinni, azaz biztosítani az állagmegóvást. Ha ezt rendszeresen elmulasztja, vagy nem viszi vissza az eszközt, akkor kizárják az ellátotti körből. Mezei szerint ilyen rendszer ma Magyarországon nehezen képzelhető el.
Összeverték a románok, mert magyar - videó