Egyelőre még nincs hivatalos formanyomtatvány a méltányossági emelés igényléséhez, a nyugdíjbiztosító ígérete szerint a papírok hamarosan megérkeznek a megyei nyugdíj-biztosítási irodákba. Az érdeklődés óriási – ezt az irodák ügyfélszolgálatán egységesen állították.
Annak ellenére, hogy a kormány csak pénteken döntött a méltányossági nyugdíjemelés visszaállításáról, az előzetes sajtóhírek hallatán az elmúlt hetekben mintegy 1500-an levélben benyújtották kérelmüket a legkülönbözőbb szervekhez. Az ő levelüket megpróbálja összegyűjteni az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság (ONYF), és elküldi számukra a formanyomtatványt. Később valószínűleg a polgármesteri hivatalokban is hozzáférhetőek lesznek a nyomtatványok.
Méltányossági nyugdíjemelésben azok részesülhetnek, akiknek a nyugdíja és más, rendszeresen folyósított ellátása összesen nem haladja meg a nyugdíjminimum kétszeresét, jelenleg 40 200 forintot. Ez a kategória nem túl szűk, a nyugdíjasok közül mintegy 1,5 millióan tartoznak ide. Előnyben részesülnek viszont azok, akik (nőknél) legalább 30 év, (férfiaknál) 35 év szolgálati idővel rendelkeznek, a 70 éven felüliek, illetve az első és második kategóriás rokkantak. Az emelés legkisebb öszszege kétezer, a legnagyobb ötezer forint.
A költségvetési törvény módosításával az év hátralévő részében 400 millió forint áll majd rendelkezésre a méltányossági nyugdíjemelésre; ám az éves összeget még a kormányváltás előtt felhasználták. Ezáltal mintegy negyvenezer kérelem maradt hátra. Csehák Judit egészségügyi, szociális és családügyi miniszter ígérete szerint ezeket átnézik, és az arra jogosultaknak hivatalból kezdeményezik a méltányossági nyugdíjemelést. Ezeket az igényeket azonban egyelőre nem kapta meg az ONYF.
A nyugdíjbiztosítónál olyan rendszer kidolgozásába kezdtek, amely garantálja a pénz időarányos felhasználását. A megyéknek a nyugdíjasok száma és ellátásuk alapján keretösszeget állapítanak meg, amit nem lehet majd túllépni. A megyei igazgatóságoknak havonta kell összesítést készíteniük, a fel nem használt pénzt pedig átvihetik a következő hónapra. Ezzel próbálják elkerülni azt, ami az előbb említett segélykerettel vagy korábban az üdülési csekkel történt.
Szentkirályi Alexandra levelet írt Lázár Jánosnak