Vita a Fideszben a nukleáris lerakó miatt

Felháborodást váltott ki a Fidesz Tolna megyei vezetőinek körében az, hogy Illés Zoltán, a parlament környezetvédelmi bizottságának fideszes alelnöke csütörtökön a bátaapáti nukleáris hulladéklerakó megépítése és a paksi atomerőmű élettartamának meghosszabbítása ellen foglalt állást. A megyei pártalelnök kijelentette: Illés kizárólag a maga nevében beszélt és a Fidesz tagsága előtt már amúgy is elvesztette a hitelét. – Csak azt mondtam, amit eddig is képviseltem – reagált a vádakra a bizottsági alelnök.

2002. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főként az okozott megütközést a megyei pártvezetők körében, hogy lapunk pénteken a Fidesz álláspontjaként aposztrofálta Illés Zoltán szavait. Bár ezt a Magyar Távirati Iroda jelentése is alátámasztotta, Illés és a párt parlamenti frakciójának sajtóosztálya később lapunknak leszögezte: nincs szó egységes pártálláspontról.
Koltai Tamás, a Tolna Megyei Közgyűlés és a megyei Fidesz elnöke kérdésünkre kiemelte: a választási kampány során mindvégig az atomerőmű 2016-ban lejáró élettartamának meghosszabbítását és a létesítmény állami kézben tartását támogatták. Mindezeknek elengedhetetlen feltétele, hogy megépüljön a bátaapáti mélységi nukleáris hulladéklerakó. – Az atomerőmű fenntartása nemzeti stratégiai érdek, hiszen Pakson környezetkímélő módon és az országban a legolcsóbban termelnek áramot. A reaktorok bezárása ráadásul munkahelyek ezreinek megszűnését jelentené – érvelt. Hozzátette: a bátaapáti kis- és közepes aktivitású nukleáris lerakóra a megye közgyűlése is áldását adta. – Illés Zoltán állításával ellentétben a mai adatok szerint nem ötven-, hanem harmincmilliárd forintba kerülne a beruházás – szögezte le Koltai.
– Az Orbán-kormány nemzeti kincsnek tekintette az atomerőművet, nem véletlen, hogy éppen Matolcsy György volt gazdasági miniszter hagyta jóvá a kutatások megkezdését Bátaapáti térségében – mondta a Magyar Nemzetnek Barnabás István, a Fidesz megyei alelnöke és paksi vezetője, aki főmérnökként tevékenykedik a Radioktív Hulladékokat Kezelő Kht.-nál. Barnabás szerint Illés egyetlen célja, hogy – félretéve a szakmai érveket – ellehetetlenítse az atomerőmű további üzemelését. Pedig a paksi erőmű az egyetlen eszköz az állam kezében, amely alkalmas az áram fogyasztói árának alacsonyan tartására. – A Fidesz nem az atomerőműre, hanem Illés Zoltánra mondott nemet, amikor nem őt, hanem Turi-Kovács Béla volt környezetvédelmi minisztert jelölte a környezetvédelmi bizottság elnöki posztjára – vélekedett Barnabás, nem kevesebbet állítva, mint hogy „érdemes lenne megvizsgálni azt: Illés milyen energetikai lobbi érdekében mond nemet Paksra és ezzel milyen feladatot teljesít”.
– Többször hallottam azt a vádat, hogy én a gázerőműlobbit támogatom. Ezt büszkén vállalom is, hiszen ma – az alternatív energiaforrások nagyobb mérvű kiaknázása mellett – ez az egyetlen technológia, amely képes olcsón, tisztán áramot termelni az atomerőmű helyett – reagált párttársai állításaira Illés Zoltán. A politikus kérdésünkre elmondta: egyetemista kora óta küzd a paksi reaktorok leszereléséért, mert ez a technológia „zsákutcának bizonyult”. – Valótlanság, hogy Paks termeli a legolcsóbb áramot, ugyanis az eladási tarifába nemhogy az elhasznált reaktorok tízezer éves őrzésének költsége, de még a ma felmerülő járulékos kiadások sincsenek benne – vélte, leszögezve: az sem igaz, hogy Paks bezárása ezrek munkahelyének megszűnésével járna. Németország példája – ahol már döntöttek a reaktorok leszereléséről – bizonyítja, hogy ezeket a munkahelyeket különféle környezetvédelmi iparágak telepítésével bőségesen pótolni lehet. Erről elmondta: a német atomerőművek például tízezer embernek adnak munkát, miközben az ottani energiatermelésből mindössze három százalékot vállaló szélenergia-ipar negyvenezer munkahelyet biztosít.
Illés Zoltán fenntartotta a csütörtöki sajtótájékoztatón tett állítását is, hogy a Bátaapáti alatt fekvő gránitréteg nem alkalmas biztonságos atomtemető létesítésére, amire szerinte egyébként is csak akkor lehet szükség, ha „közel ezer-ezerkétszáz milliárd forintért meghosszabbítják az erőmű élettartamát”.
A környezetpolitikus kijelentette: ha mégis valós az MTI azon információja, hogy az általa elmondottak a Fidesz álláspontját is jelentik, akkor a pártja nagyon jó úton jár. Már csak azért is, mert egy tavaly novemberi közvélemény-kutatás szerint a hazai megkérdezettek alig egytizede támogatja az atomerőmű fennmaradását. Ellenfeleiről pedig azt mondta: becsüli őket, mert a legutóbbi tisztújító Fidesz-kongresszuson is nyílt színen küzdöttek ellene.
n
Az eddigi vizsgálatok alapján a Tolna megyei Bátaapáti térsége alkalmas egy kis- és közepes radioaktivitású hulladéktároló megépítésére – nyilatkozta korábban az MTI-nek a projekt beruházási igazgatója. Frigyesi Ferenc a hulladéklerakó tervezett helyszínén tartott sajtószemlén közölte: hosszú előkészítő munka után június közepén megkezdődtek azok a próbafúrások, amelyek célja a föld mélyén található gránit, valamint a földfelszín hidrogeológiai vizsgálata, a tároló pontos helyének kijelölése. Ismertetése szerint a Magyar Geológiai Szolgálat engedélye alapján a szakemberek összesen nyolc 300-500 méteres mélyfúrást és nyolc felszíni, úgynevezett bokorfúrást végeznek. – Az eddigi vizsgálatok a várakozásainknak megfelelően jó eredménnyel zárultak, vagyis a kőzetben a tároló biztonságosan elhelyezhető – állította.
Frigyesi Ferenc beszámolt arról, hogy a gránit további, felszín közeli vizsgálatához várhatóan augusztusban megkezdődhet egy 1400 méter hosszú kutatóárok és két ásott kút kialakítása, valamint a későbbiekben egy előzetes környezeti hatástanulmány elkészítése is.
A földtani kutatások várhatóan 2005-ben zárulnak le, azt követi a kivitelezés, amely a tervek szerint 3 évet vesz igénybe.
A munkálatok összköltsége 2003-as árakon számolva 40 milliárd forint, ebből az idei munkák 2,9 milliárdba kerülnek.
A költségeket abból a pénzből fedezik, amelyet a Paksi Atomerőmű Rt. a megtermelt villamos energia után a Központi Nukleáris Pénzügyi Alapba fizet. Az erőműnek az alaphoz való idei hozzájárulása mintegy 17 milliárd forint lesz. A beruházási igazgató beszámolt arról, hogy az atomerőműben évente mintegy 120 köbméter kis- és közepes aktivitású hulladék – munkavédelmi eszköz, szerszám, alkatrész, építési törmelék – keletkezik. Elhelyezésük – a püspökszilágyi tároló telítettsége miatt – az erőműnek egyre nagyobb gondot okoz.
A bátaapáti létesítmény mintegy 40 ezer köbméter hulladék tárolására lesz alkalmas, ami azt jelenti, hogy a lerakó az atomerőmű élettartam-meghosszabbításának lejártáig képes megoldani az erőmű összes kis- és közepes radioaktivitású hulladékának végleges elhelyezését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.