Adósok a bíróságon

Több mint egy tucat OTP-lakáshitel-tartozást felhalmozott család fordult az utóbbi néhány hónapban a bírósághoz. Nem értettek egyet ugyanis a korábbi szociális minisztérium döntésével, amellyel meghatározták: jogosultak-e, és ha igen, mekkora támogatásra az adósságkezelési programból.

2002. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Orbán-kormány 7,5 milliárd forintot különített el tavaly az adósságcsapdába került családok helyzetének rendezésére. Ezt az összeget az OTP Bank további 4 milliárddal egészítette ki.
A pénzintézet kommunikációs osztályának tájékoztatása szerint 57 ezer családnak postáztak értesítést a lehetőségről, közülük valamivel több mint 31 ezren jeleztek vissza, vállalva az önrész megfizetését a támogatás mellett. Közülük a korábbi szociális tárca több mint 29 ezer adósnál döntött úgy, hogy jogosultak a támogatásra. (Mintegy 18 ezren 1989 előtt vették fel a hitelt, 11 ezren pedig 1989–94 között. Az adósságkezelési program erre a két körre terjedt ki.) Még nem tudni, hogy végül hányan kötnek új szerződést az OTP-vel, mert még tart az ügyintézés.
A több mint 1500 elutasítást Bogár Ágnes, a minisztérium főosztályvezető-helyettese azzal magyarázza, hogy többségüknél kiderült: nem is abban a lakásban élnek, amelyet az adósság terhel, pedig ez a programban való részvétel feltétele. Voltak olyanok is, akiknek ugyan megítélték a támogatást, ám ők megköszönve a döntést, azt válaszolták: így sem tudják vállalni az önrész megfizetését, hacsak nem kapnak a minisztériumtól több támogatást. Bogár Ágnes erre azt válaszolta: az ügyfelek a legtöbb esetben hiába élnek panasszal – akár a bíróság előtt –, a miniszter a támogatás mértékét nem mérlegelhette, azt a jogszabály pontosan meghatározza.
Úgy tudjuk: a körülbelül 15-20 bírósági ügy eddig közel egyharmadát már lezárták, a legtöbb esetben permegszüntetéssel. A minisztérium számára kedvezőtlen döntést még nem hoztak.
Az 1989 előtt felvett hitelek esetében a teljes tartozás 50 vagy 70 százalékát fedezték a programból. Az utóbbi támogatási mértéket azok kaphatták meg, akiknek gyermekei után kiegészítő családi pótlékot folyósítanak, vagy adóstársuk elhunyt, esetleg rokkant lett. A másik adóskörben a kamattartozást elengedték, a tőketartozáshoz pedig vagy gyermekenként 50 ezer forintot nyújtottak (úgy, hogy az ne haladja meg a tőketartozás felét), vagy olyan részletfizetést biztosítottak, amely 5 éven keresztül nem több havi 5 ezer forintnál. A teljes adósságát senkinek nem engedték el – hangsúlyozta Bogár Ágnes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.