Napokig eltart a Gellért-hegyi Lődombon engedély nélkül felépített Citadella Garden teraszvendéglő bontása, amelyet hétfőn reggel nyolc órakor, percre kidolgozott forgatókönyv alapján kezdenek el a rendőrség segítségével – jelentette be Varga Kálmán, a KÖH elnöke. Ez azt jelenti, hogy konfliktushelyzet alakulhat ki a Citadellánál, mert Veres István, a vendéglátóhelyet felépítő Citadella 4U Kft. ügyvezetője nemrég leszögezte: a kényszerbontás esetén szintén rendőri segítséget, illetve birtokvédelmet kér a XI. kerülettől. A cégvezető ugyanakkor kilátásba helyezte azt is, hogy ha lebontják a teraszt, lezárja az egész Citadellát, mert nem tudja biztosítani az áramot és a vizet a területen. Szerinte ez azt is jelentheti, hogy elmarad az augusztus végére tervezett tűzijáték. A Citadella 4U Kft. jogászainak álláspontja szerint a hatóságok egyébként sem rendelkeznek jogerős, végrehajtható határozattal, amely alapján lebontathatnák a Citadella melletti Lődombon létesített teraszkávézót. A társaság vélelmezi azt is, hogy a KÖH a bontás kivitelezőjének megbízásánál megszegte a közbeszerzési szabályokat, illetve a terület tulajdonosi jogait gyakorló Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) hűtlen kezelést követett el, mert évekig nem szedte be a bérleti díjat a Citadella 4U Kft.-től. Veres István, aki fellebbezett a KÖH határozata ellen, úgy véli: Varga Kálmán pénteki rádiónyilatkozatából – amely egy új, színvonalasabb vendéglátó-ipari egység kialakításáról szól a bontás után – feltételezhető, hogy a KÖH már megállapodást kötött egy másik vállalkozással.
Varga Kálmán kijelentette: miután a Citadella 4U Kft. folyamatosan törvényt sértett, nem maradt más hátra, mint a Citadella teraszkávézó hatósági bontásának elrendelése. A KÖH elnöke közölte: a hivatal nem követett el jogsértést, az ügyben mindig szabályosan járt el és a hétfőn kezdődő bontást érvényes határozat alapján végeztetik.
A KVI, tagadva az ellene felhozott vádakat, mint a Citadella vagyonkezelője és a tulajdonos magyar állam nevében eljáró szervezet, minden jogi és pénzügyi segítséget megad ahhoz, hogy a KÖH helyre tudja állítani a jogsértést megelőző állapotot a magyar állam tulajdonában álló műemlék ingatlanon – közölte a kincstár közleményében.
Emlékezetes, a KÖH húszmillió forintra büntette a társaságot, mert a hivatal régészei szerint értékes leletek sérültek meg az építkezés alatt. A Duna–Ipoly Nemzeti Park feljelentése alapján a rendőrség nyomozást folytat ismeretlen tettes ellen természetkárosítás és rongálás miatt, a terasz ugyanis természetvédelmi területen épült fel. A természetvédelmi hatóság vezetője, Vas János elmondta: az általuk kiszabható 500 ezer forintos bírság nem visszatartó erő, de a szándékos természetkárosítót akár kétévi börtönre is elítélheti a bíróság. A KVI kilencvennapos határidővel felbontotta a céggel kötött bérleti szerződést, a XI. kerület pedig százezer forintra bírságolta a Citadella 4U Kft.-t, mert szerintük működési engedély nélkül nyitotta meg a teraszvendéglőt.

A részeges szegedi karatés rátámadt egy férfira, de olyat kapott, hogy padlót fogott – videó