Közpénzből tették jóvá a Malév-elnök ballépését

Mai áron csaknem négyszázmillió forintot veszített a Magyar Fejlesztési Bank azon az ügyleten, amelyet még 1996-ban hagyott jóvá Huszty András, a bank korábbi vezérigazgatója, a Malév Rt. nemrég kinevezett elnöke – tudta meg a Magyar Nemzet. A pénzintézet vagyonkezelő vállalkozása hat éve ugyanis 202,4 millió forintot fizetett ki egy tihanyi szállodakomplexum teljes berendezéséért. Később kiderült: az ETA porszívók és a kiégett villanykörték értéke a tízmillió forintot is alig éri el. A vételárat egy olyan vállalkozás zsebelte be, amelynek vezetője Huszty egyik korábbi igazgatótanácsi tagtársa volt a BÁV Rt.-ben. A kárt már az Orbán-kormánynak kellett megtérítenie.

2002. 08. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magdaléna konyharuha (312 darab), kerti sakk (2 darab), szakácssapka (46 darab), csavaranya (6 darab), vécécsésze (7 db) – többek között ezekhez az eszközökhöz jutott hozzá egy 1996. augusztus 7-i szerződés alapján az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Rt. vagyonkezelő cége, a Trezorg Kft.
A vélhetőleg „rendkívül alapos” értékbecslés eredményeként meghatározott, nettó 202,4 millió forintos vételárra – tekintettel az összeg nagyságára – a bank vezérigazgatójának, Huszty Andrásnak is áldását kellett adnia. Ezt Benedek János igazgatótársával egyetemben a 7/1996-os tulajdonosi döntéssel meg is tette.

Az adásvételi megállapodáshoz mellékelt, gondosan összeállított leltár a használati tárgyak hosszú sora mellett tartalmazza a tihanyi volt MSZMP-üdülő – ma Kastély és Park Hotel – szobáiban kifüggesztett képek lajstromát is. Így az „állami pénzek közvetítésének legfontosabb eszközeként” (Huszty, 1997) aposztrofált fejlesztési bank birtokosa lett többtucatnyi rézkarcnak, köztük a Kilenclyukú híd címet viselő alkotásnak és sok más, értékesnek szintén nem számító tájképnek. Ezeket darabonként 100–150 ezer forint közötti áron vették számításba.
Azt, hogy a volt pártszálló teljes berendezésének megvásárlása mennyire szolgálta a pénzintézet és közvetve az adófizetők valós érdekeit, jól jelzi, hogy Huszty András MFB-s regnálása alatt egyáltalán nem foglalkoztak a megszerzett „javakkal”. Mi több, azokat ellenszolgáltatás nélkül a Kastély és Park Hotelben hagyták. A következő lépést csak akkor tették meg az ügyben, amikor az Orbán-kormány határozott az MFB vezérkarának menesztéséről, s ennek hozományaként 1999. januári hatállyal a Trezorg Kft. vezetésének is búcsúznia kellett.

Farkas Éva ügyvezető az egyik utolsó döntéseként – a feltüntetett dátum szerint Szilveszter napján – bérleti szerződést kötött a berendezésre a szállodát már akkor is üzemeltető Hotel Füred Kft.-vel. A dokumentum értelmében áfa nélkül mindössze évi 1,6 millió forintért bérelhette ki a kétszázmilliós vagyont a vállalkozás.
Ha a Magyar Fejlesztési Bank és az adófizetők nem is, egy társaság minden kétséget kizáróan nagy profitot zsebelt be a tranzakcióból: a Vindics József vezette Pretium Holding Rt.-nek ugyanis a piaci körülmények között nem remélhető áron sikerült megszabadulnia a rendszerváltozás után az MSZMP-től homályos módon hozzá került eszközöktől.
Vindicsről tudni kell, hogy otthonosan mozog az egykori MSZMP vezérkarából kikerülő pénzügyi elit soraiban. A Horn-kormány második félidejében például az orosz kézben lévő Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) Rt. által létrehozott befektetési vállalatnak, az ÁÉB Értékforgalmazási Rt.-nek állt az élén. A pénzintézet vezetői között akkoriban nem kevésbé ismert nevek szerepeltek, mint Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank nemrég sokak megbotránkozása ellenére kinevezett vezérigazgatója, Dunai Imre és Fazakas Szabolcs, a Horn-kormány volt miniszterei vagy éppen a szállodaeszközökért az adófizetők forintjaiból borsos árat adó Huszty András.
A Medgyessy-kormány jóvoltából „állomáshelyét” most a Malév élén elfoglaló Huszty ugyanakkor máshonnan is ismerhette a Pretium rt.-s Vindicset: mialatt a Magyar Fejlesztési Bankot vezette, Huszty a pénzintézet résztulajdonában álló Bizományi Kereskedőház és Záloghitel (BÁV) Rt. egyik igazgatói székét is elfoglalta. A másik igazgatói bársonyszékben pedig éppen Vindics József ült. Így akár a BÁV Rt. valamely igazgatótanácsi ülésének szünetében is megbeszélhették, milyen fondorlattal csapolják meg az MFB-s Trezorg Kft. kaszszáját.
A összefonódások sorát csak gazdagítja, hogy Huszty mindeközben az MSZP felső köreivel is kitűnő kapcsolatot ápolt: 1996-ig a párt pénzügyi ellenőrző bizottságának tagja volt. Ugyanezen esztendőig Medgyessy Péter társaságát is élvezhette a gigantikus méretűre hizlalt vagyonkezelő társaság a Csopak Rt. vezérkarában. Az ismert egykori MSZP-s vállalat, a Kossuth Könyvkiadó Kft. felügyelőbizottságában pedig Baja Ferenc volt területfejlesztési miniszter mellett foglalt helyet. Persze volt honnan építkeznie: a pártállamban KISZ-vezetőként napi kontaktust tarthatott fenn az MSZMP felső köreivel.
Tihanyi látogatásunk során bebizonyosodott: a kincstári tulajdonú, de a Hotel Füred Kft. által bérelt szállodakomplexum vendégei jobbára ma is a fejlesztési bank bútorait, terítőit és toalettcsészéit használják. Sőt ottjártunkkor éppen az állami pénzintézet egyik lajstromba vett létrája segítségével cserélték a villanykörtéket. A vagyon tehát még megvan, ám értéket – egy-két említésre méltó műalkotást leszámítva – gyakorlatilag nem képvisel. A hetvenes–nyolcvanas évek ízlése szerint összeállított, komplett szállodaberendezésre ugyanis aligha akadna komoly vevő.
Ennek megfelelően az MFB csoport nemrég menesztett, az Orbán-kormány által kinevezett menedzsmentje a felszerelést leírta a vagyonából – az összességében is csak néhány millió forintot érő festmények és rézkarcok kivételével. Felbontották azt a már említett 1998-as szerződést is, amelynek értelmében évi 1,6 millió forintért bérelte vissza a szálló üzemeltetője az eszközöket.
– Inkább kapják meg az árvízkárosultak, minthogy az MFB százhúsz évig várjon a befektetése megtérülésére – érvelt akkoriban egy szakmabeli anekdota szerint a bankvezetés. A berendezést mégsem vitték el a szállóból, tudomásunk szerint a szállítás magas költségére és a szállóüzemeltető várható ellenlépéseire hivatkozva.
Úgy látszik, a fejlesztési bank legújabb menedzsmentje is tisztában van a Husztyék által sokra becsült vagyon valódi értékével. Azt az információt kaptuk ugyanis, hogy az Erős János vezette csapat máris lépéseket tett a helyzet rendezésére. A felszerelés tulajdonjogát hamarosan jelképes, tízmillió forintot alig meghaladó összegért átadják a szálloda gazdájának, a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak. Forrásaink mellesleg úgy tudják: e lépés része az egykori pártüdülő tervezett privatizációjának.
A mai áron csaknem négyszázmillió forintos „buktát” pedig az adófizetők már ki is egyenlítették annak a hiánynak a részeként, amelyet a Keller-folklór szólamai szerint ma az előző kormány rovására szokás írni.
*

Szerettük volna megtudni Vindics Józseftől, a Pretium Holding Rt. vezérigazgatójától, hogy személyes kötődése Husztyhoz szerepet játszott-e abban, hogy jócskán az értékén felül sikerült eladniuk az üdülő berendezését, s mi alapján határozták meg az eszközök 202,4 millió forintos vételárát, illetve ha csupán a bank támogatására volt szükségük, akkor miért nem vették igénybe a törvényes pályázati lehetőségeket, ám a nagyvállalkozót nem sikerült elérnünk. Mint kiderült: a Pretium Rt. a hivatalos székhelyén érdemi tevékenységet nem folytat, ott csak egyetlen titkárt leltünk fel. Ő közölte: Vindics úr elérhetősége nem nyilvános, de eljuttatja hozzá kérdéseinket. A válaszra eddig hiába vártunk. Lapzártáig a Magyar Fejlesztési Bank illetékesei és Huszty András sem reagált a Magyar Nemzet megkeresésére. A birtokunkba került dokumentumok ismertetése után Futó Barnabás ügyvéd úgy nyilatkozott: a bank részéről felmerül a hűtlen kezelés bűntettének gyanúja. – Akár nyolcéves börtönbüntetés is kiróható a hűtlen kezelés minősített módú elkövetéséért, ami azt jelenti: ebben az esetben még nem évült el a tett. Hogy valóban minősített esetről van-e szó, akkor lehetne kideríteni, ha megvizsgálnák: a fejlesztési bank cége mennyivel fizetett többet a felszerelés valódi értékénél – vázolta fel a neves védő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.