Fegyházbüntetést kért a vád

Fegyházbüntetés kiszabását kérte perbeszédében az ügyész az 1956. október 25-i, legalább 100 halálos és 150 sebesült áldozatot követelő Kossuth téri sortűz egyetlen vádlottjára, E. Józsefre a tegnap a Fővárosi Bíróságon lefolytatott tárgyaláson. A vádlott védője felmentését indítványozta. A vád képviselője beszédében kijelentette: ugyan E. József egyedül ül a vádlottak padján, de ha a sortűz összes felelőse a teremben volna, nem férnének el. Az ügyész a vádbeszéd előtti történeti áttekintésben kiemelte: 1956. október 26-tól háború folyt Magyarországon a békés lakosság ellen.

2002. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Főügyészség E. Józsefet, a 74 éves egykori kormányőrt társtettesként több emberen emberöléssel megvalósított emberiség elleni bűncselekménynyel vádolja, amely a büntető törvénykönyv szerint több emberen elkövett emberölésnek minősül.
A vádlott az eljárásban tagadta bűnösségét, az ügyész megfogalmazása szerint a meglehetősen „bizonyítékszegény” ügyben azonban a vád mégis csak E. József nyilatkozatain alapulhatott.
A vádirat szerint 1956. október 25-én E. József az Akadémia utca 17. szám alatti pártközpont védelmében az utcán több sorozatot adott le a Kossuth téren tartózkodó és onnan menekülő tömegre.
Az ügyész szerint a volt kormányőr úgy került a hatóságok látókörébe, hogy egyszer újságírói kérdésre azt nyilatkozta: két-három rövid sorozatot adott le a Kossuth téren álló tömeg felé. Azonban E. József tanúként már azt mondta, csak riasztólövéseket adott le, gyanúsítottként nem is emlékezett a tömegre, amelyre lőtt, a tegnapi tárgyaláson pedig már azt adta elő, hogy a levegőbe lőtt. Az ügyész szerint az a védekezés, amely szerint akkor adott le riasztólövéseket a vádlott, amikor már senki nem volt a közelben, teljességgel életszerűtlen. Amennyiben pedig akkor lőtt a levegőbe, amikor mások a tömegre tüzeltek, úgy cselekménye szándékerősítő hatással volt a tettesekre, tehát a vádlott legalábbis pszichikai bűnsegédje az emberiség elleni bűntettnek.
Azt az ügyész is elismerte: nincsenek konkrét bizonyítékok arra, hogy E. József lövéseitől bárki meghalt vagy megsérült volna. Erre utaló tanúvallomás, szakértői vélemény vagy más adat sem létezik.
A büntetés kiszabásáról az ügyész úgy vélekedett: mindenkinek tudnia kell, hogy bármennyi idő teljen is el, az emberiség elleni bűntett nem maradhat megtorlatlanul. A vád alapján 10-től 15 évig, illetve életfogytig terjedő szabadságvesztés szabható ki.
A vádlott ügyvédje védőbeszédében az ügyésszel egyetértve leszögezte, hogy szörnyű bűncselekmény történt 1956. október 25-én a Kossuth téren, és az elkövetők nem maradhatnak büntetlenül, ám az a legkevésbé sem bizonyosodott be, hogy E. József közéjük tartozott. Hozzátette: információi szerint elsősorban szovjet katonai alakulatok tagjai lehetnek felelősek a 46 évvel ezelőtti vérengzésért. Az ügyvéd tudomása szerint az ügyészség a sortűz kapcsán két évvel ezelőtt jogsegélykérelem keretében fordult az orosz legfőbb ügyészhez, ám eddig nem érkezett válasz.
A Fővárosi Bíróság várhatóan október 2-án, a vádlott utolsó szó jogán előadott védekezése után hirdeti ki elsőfokú ítéletét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.