Fogyatékosok kérése

A fogyatékkal élőket képviselő szervezetek közül több azt javasolta a kormánynak, hogy esélyegyenlőségi kormánybiztosságot hozzon létre. Szerintük ugyanis nem teljesíthető határidőre több olyan, a sérült emberek életkörülményeit javító intézkedés, amelyet jogszabály ír elő. Miután az érdekvédelmi szervezetek között nem volt egyetértés a kormánybiztosságról, a kabinet úgy döntött: a feladatokat magasabb minisztériumi szinten koordinálja.

2002. 09. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző kormányzati ciklusban elfogadta a parlament a fogyatékosügyi programot, amely a sérültek társadalmi beilleszkedését, jogaik érvényesülését segítené. Ám már a leköszönő kormány jelentése is megemlíti, hogy a legtöbb célkitűzés végrehajtása jelentősen késik.
Szakály József, a Mozgáskorlátozottak Országos Szövetségének irodavezetője szerint a Fogyatékosügyi Tanács nem tudja ellátni funkcióját, mert nem a kormány tanácsadó szerveként, hanem az egészségügyi tárca tanácsadó testületeként működik. Ezért képtelen koordinálni az állami források felhasználását, amelyek ráadásul sok-sok szervezetnél jelennek meg. Nem tudja hatékonyan ellenőrizni a törvény által előírt feladatok időarányos végrehajtását sem. A kormánybiztosság egységesen kezelhetné a forrásokat, valamint ellenőrizhetné a feladatok végrehajtását. Az elképzeléssel a mozgáskorlátozottak képviselői mellett egyetért Gyene Piroska, az Értelmi Fogyatékosok Országos Érdekvédelmi Szövetségének elnöke, valamint Vasák Iván, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének főtitkára is. Ellenzi viszont Erhardtné Molnár Katalin, a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének főtitkára. Mint mondta: nincs szükség újabb bürokratikus szervezetre. Ha a Fogyatékosügyi Tanács nem működik hatékonyan, át kell alakítani.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő elmondta: ha teljes egység lesz a fogyatékos embereket képviselő szervezetek között, akkor ismét napirendre kerülhet a kérdés. Addig pedig a korábbi főosztályi szint helyett helyettes államtitkár koordinálja a feladatokat.

A Fogyatékosügyi Program legfontosabb határidős feladatai:
2003: a közszolgálati televíziókban napi egy hírműsor feliratozása
2003: jeltolmácsszolgálat felállítása
2005: a köz- és közhasználatú intézmények akadálymentesítése (Gönczöl Katalin, az állampolgári jogok egykori biztosa szerint ha az átalakítások a jelenlegi ütemben haladnak, száz év is kevés lesz a program befejezéséhez)
2010: a nagy létszámú bentlakásos otthonok kiváltása családias lakóotthonokkal
2010: a tömegközlekedési eszközök akadálymentesítése

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.