Illemhelygondok Budapesten

Párizs főpolgármesteri hivatala a közeljövőben ötven ingyenes toalettet kíván létesíteni a francia főváros utcáin és metrómegállóiban. Párizsban 420, Berlinben 334 nyilvános illemhelyet használhatnak a városlakók, jutányos áron, ingyenesen, vagy számukra jelképesnek számító összegért. Budapesten jelenleg mindössze 65 nyilvános vécé működik, amelyek használatáért alkalmanként legalább negyven forintot kell fizetni. A főváros csekély, 25 millió forintos éves támogatása még a felújításokra sem elég.

2002. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Párizs szocialista irányítású városrésze, a Hotel de Ville helyettes vezetője, Yves Contassot szerdán bejelentette, hogy a hivatal hamarosan pályázatot hirdet ingyenes, esztétikusabb és tolószékkel is igénybe vehető nyilvános illemhelyek felállítására a főváros mind a húsz kerületében. A zöldpárti várospolitikus tarthatatlannak mondta, hogy ez idő szerint kerületenként csupán egyetlen utcai WC-t tudnak használni a mozgásképtelen, tolókocsiba kényszerült betegek.
Budapesten jelenleg 65 nyilvános illemhely van, amelyekből csak egy-kettőt akadálymentesítettek a mozgássérültek számára. A vécék használata alkalmanként negyven és nyolcvan forint közötti összegbe kerül, pedig nagy részük színvonala meg sem közelíti az európai létesítményekét. Kivételnek számít a Műcsarnoknál tavaly renovált illemhely, amelynek felújítása 30 millió forintjába került a fővárosnak. Ebből a mai áron számolva hat magyar gyártmányú toalettbódét telepíthettek volna a város központi területein, de ezek nem felelnek meg az európai kívánalmaknak.
Boross Lászlótól, az üzemeltetéssel megbízott fővárosi tulajdonú Ilnet Kft. vezetőjétől megtudtuk, tavaly egy, idén négy ilyen vécét állítottak fel a fővárosban az Erzsébet híd pesti hídfőjénél, a Szabadság téren, a József nádor téren, a Balassi Bálint utcában és a Szent István téren. Az illemhelyek darabja 5 millió forintba került, de ebből az összegből mindössze két vécé árát fedezte a főváros, a többit a cég önerőből teremtette elő. – A mi költségvetésünkből legfeljebb ennyire futja egy évben, pedig a helyzet megoldására jóval nagyobb forrásra lenne szükség – tájékoztatott Boross László, aki elmondta: a főváros 25 millió forint céltámogatást nyújt egy évben a nyilvános illemhelyekre. Ennek több mint a felét azonban az idén a Kosztolányi Dezső téri közvécé felújítására költik majd.
– Az építésügyi törvény szerint az olcsóbbnak számító magyar gyártmányú illemhelyek nem felelnek meg az elvárásoknak, hiszen a mozgássérültek nem tudják használni ezeket – panaszolta Milyó Mihály, a fővárosi önkormányzat közmű ügyosztályának közterületi koordinátora. A nemrég kihelyezett öt bódét elmondása szerint a régi, használhatatlan vécék helyére, szükségszerűen telepítették, de egy új illemhelynek már meg kell felelnie az európai szabványnak.
Ezért kívánnak barterüzletben korszerű vécéket elhelyezni a fővárosban egy külső cég megbízásával. Így harminc illemhellyel bővülhetne a fővárosi nyilvános vécék száma, megközelítve a százas „álomhatárt”.
– Száz vécé még mindig kevés, de lényegesen javulhatna Budapest ellátottsága – szögezte le a szakember, aki elmondta: egy cég tavaly megkereste az önkormányzatot, hogy a reklámfelületekért cserébe, korszerű, harminc-negyven millió forint értékű nyilvános illemhelyet telepít a városban. A közgyűlés elé még nem került a javaslat, mert lehetőséget biztosítottak a korábbi pályázóknak is, hogy aktualizálják az ajánlataikat. Kiderült az is, hogy a jogszabályok megváltozásának köszönhetően az ingyenesen átadott tulajdonért is áfát kell fizetni. Ennek költségvonzatát át kell tekinteni, a városüzemeltetési bizottságnak meg kell tárgyalni, és csak ezután kerül a javaslat a közgyűlés elé – tájékoztatott Milyó Mihály, aki szerint az üzlet létrejöttével meg kell fontolni, hogy a vécéket egy jelképes, tízforintos díjért használhassák majd a budapestiek. A koordinátor ugyanis előterjesztést készít arról, hogy a város minden nyilvános vécéjét egységes áron lehessen igénybe venni a jövőben. Ehhez persze szigorú feltételek mellett kompenzációt kell nyújtani a hosszú távú bérlőknek, és az önkormányzatoknak is, akik annak idején átvették, és működtetik az egyes létesítményeket.
Milyó Mihály elmondta: az új nyilvános vécék kitelepítésével a főváros kielégítő szintű ellátását még nem oldják meg, de legalább lesz harminc olyan illemhely Budapesten, amelyeket a mozgássérültek is használhatnak majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.