Párizs szocialista irányítású városrésze, a Hotel de Ville helyettes vezetője, Yves Contassot szerdán bejelentette, hogy a hivatal hamarosan pályázatot hirdet ingyenes, esztétikusabb és tolószékkel is igénybe vehető nyilvános illemhelyek felállítására a főváros mind a húsz kerületében. A zöldpárti várospolitikus tarthatatlannak mondta, hogy ez idő szerint kerületenként csupán egyetlen utcai WC-t tudnak használni a mozgásképtelen, tolókocsiba kényszerült betegek.
Budapesten jelenleg 65 nyilvános illemhely van, amelyekből csak egy-kettőt akadálymentesítettek a mozgássérültek számára. A vécék használata alkalmanként negyven és nyolcvan forint közötti összegbe kerül, pedig nagy részük színvonala meg sem közelíti az európai létesítményekét. Kivételnek számít a Műcsarnoknál tavaly renovált illemhely, amelynek felújítása 30 millió forintjába került a fővárosnak. Ebből a mai áron számolva hat magyar gyártmányú toalettbódét telepíthettek volna a város központi területein, de ezek nem felelnek meg az európai kívánalmaknak.
Boross Lászlótól, az üzemeltetéssel megbízott fővárosi tulajdonú Ilnet Kft. vezetőjétől megtudtuk, tavaly egy, idén négy ilyen vécét állítottak fel a fővárosban az Erzsébet híd pesti hídfőjénél, a Szabadság téren, a József nádor téren, a Balassi Bálint utcában és a Szent István téren. Az illemhelyek darabja 5 millió forintba került, de ebből az összegből mindössze két vécé árát fedezte a főváros, a többit a cég önerőből teremtette elő. – A mi költségvetésünkből legfeljebb ennyire futja egy évben, pedig a helyzet megoldására jóval nagyobb forrásra lenne szükség – tájékoztatott Boross László, aki elmondta: a főváros 25 millió forint céltámogatást nyújt egy évben a nyilvános illemhelyekre. Ennek több mint a felét azonban az idén a Kosztolányi Dezső téri közvécé felújítására költik majd.
– Az építésügyi törvény szerint az olcsóbbnak számító magyar gyártmányú illemhelyek nem felelnek meg az elvárásoknak, hiszen a mozgássérültek nem tudják használni ezeket – panaszolta Milyó Mihály, a fővárosi önkormányzat közmű ügyosztályának közterületi koordinátora. A nemrég kihelyezett öt bódét elmondása szerint a régi, használhatatlan vécék helyére, szükségszerűen telepítették, de egy új illemhelynek már meg kell felelnie az európai szabványnak.
Ezért kívánnak barterüzletben korszerű vécéket elhelyezni a fővárosban egy külső cég megbízásával. Így harminc illemhellyel bővülhetne a fővárosi nyilvános vécék száma, megközelítve a százas „álomhatárt”.
– Száz vécé még mindig kevés, de lényegesen javulhatna Budapest ellátottsága – szögezte le a szakember, aki elmondta: egy cég tavaly megkereste az önkormányzatot, hogy a reklámfelületekért cserébe, korszerű, harminc-negyven millió forint értékű nyilvános illemhelyet telepít a városban. A közgyűlés elé még nem került a javaslat, mert lehetőséget biztosítottak a korábbi pályázóknak is, hogy aktualizálják az ajánlataikat. Kiderült az is, hogy a jogszabályok megváltozásának köszönhetően az ingyenesen átadott tulajdonért is áfát kell fizetni. Ennek költségvonzatát át kell tekinteni, a városüzemeltetési bizottságnak meg kell tárgyalni, és csak ezután kerül a javaslat a közgyűlés elé – tájékoztatott Milyó Mihály, aki szerint az üzlet létrejöttével meg kell fontolni, hogy a vécéket egy jelképes, tízforintos díjért használhassák majd a budapestiek. A koordinátor ugyanis előterjesztést készít arról, hogy a város minden nyilvános vécéjét egységes áron lehessen igénybe venni a jövőben. Ehhez persze szigorú feltételek mellett kompenzációt kell nyújtani a hosszú távú bérlőknek, és az önkormányzatoknak is, akik annak idején átvették, és működtetik az egyes létesítményeket.
Milyó Mihály elmondta: az új nyilvános vécék kitelepítésével a főváros kielégítő szintű ellátását még nem oldják meg, de legalább lesz harminc olyan illemhely Budapesten, amelyeket a mozgássérültek is használhatnak majd.

Nagy István: semmi nem akadályozhatja a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezést