Amennyiben a hivatal emberei akaratlanul ijesztettek rá az idős mesterre, és a kerület vezetése valóban nem tudja, hogy mi a valóság a lakás körül, akkor szívesen tájékoztatom őket – háborodott fel Szabó Miklós, a kerület volt SZDSZ-es polgármestere, aki elmondta: a művész egyik angyalföldi kiadója kereste meg a költő érdekében 1994-ben. Az önkormányzat ezért újította fel az IKV központi irodáját, és a képviselő-testület határozata alapján adták a költőnek halálig tartó, bérleti díj nélküli használatra. Cserében Faludy Györgynek szerződésben kellett volna vállalnia, hogy könyvtárát és bizonyos szerzői jogokat a kerületre hagy végrendeletében. Az önkormányzat döntött arról is, hogy a hagyatékot méltó módon megőrzi, és a szóban forgó lakás egy elkülöníthető szobájában Faludy-emlékhelyet alakít ki. A volt polgármester szerint a mester halála után a lakás használati joga is visszaszáll a kerületre.
Szabó Miklós állítja: Demszky Gábor annak idején még az ünnepélyes átadáson sem jelent meg, és nem lehet a közbenjárásáról beszélni, mert a kerület helyette oldotta meg a művész lakásgondjait.
A költővel végül azért nem kötötték meg a szerződést, mert a jogdíjakról vitájuk támadt az alkotó fiával és egy kanadai kiadóval.
– Az őszi választások után a folyamatban lévő ügyek sorában első helyen adtam át a Faludy-lakás lezáratlan aktáját az új polgármesternek, de hogy ezután a kerület milyen hivatalos lépéseket tett az ügyben, azt már nem tudom – tájékoztatott Szabó Miklós, aki szerint az IKV betelepülése előtt is lakás volt a Szent István körúti ingatlan, így azt újra használatba adhatták lakásként. A volt polgármester úgy tartja, a képviselő-testület dönthetett a kerület vagyonáról, így jogszerű volt a használatba adás.
– A lakásügyi bizottság 1994-ben megválasztott elnökeként úgy értesültem, hogy Demszky Gábor javaslatára alakították át az IKV irodáját lakássá, de a helyi vagyonkezelő megalakulása után azt nem vették át a lakásalapba – cáfolta a kerület egykori vezetőjének állítását Klem László, a helyi lakásügyi bizottság tagja. Tájékoztatása szerint az önkormányzat fizette a közös költséget éveken keresztül, mert a vagyonkezelő csak hét év elteltével kezdte el megvizsgálni több hasonló helyiséggel együtt a költő lakásának jogi helyzetét.
– Mára egyetlen megoldás maradt, fel kell venni a lakhelyet a lakásalapba, és ki kell vetni a lakbért, vagy valakinek ki kell fizetni a lakás árát az önkormányzatnak – szögezte le Klem László, aki szerint ez nem jelenti a költő zaklatását, mert a lakbért kifizetheti akár a főváros is, vagy megvásárolhatja a lakást a művész számára.
Sinka József Márton kerületi jegyző tájékoztatása szerint Tóth József már kezdeményezte Demszky Gábornál, hogy tárgyaljanak az ügyről.
– A jogi rendezés érdeke a Faludy házaspárnak is, hiszen a lakásba többen bejelentkeztek, és erre a polgármesterrel egyetértésben adott engedélyt az önkormányzat – mondta a jegyző, aki hozzátette: meg kell változtatni az ingatlan státusát, mert jelenleg még helyiségcsoportként van feltüntetve az alapító okiratban. Szerinte ugyanakkor attól függetlenül kötni kell egy bérleti szerződést, hogy a lakbért végül ki fizeti, és ehhez tisztázni kell a lakásban lévő helyiségek rendeltetését is. A jegyző elmondta: egy-két hónapon belül döntés születhet az ügyben, és feltehetőleg valakinek fizetnie kell.

Magyar Levente: Újfajta szellemiség a magyar-ukrán kapcsolatokban