Többhektárnyi terület áll iszap és víz alatt az Óbudai-szigeten a dunai árvíz óta, mert a legveszélyesebb időszakban átvágták a folyó gátját. Azóta a szigeti nagyrét területén vízimadarak úszkálnak, mert két méter mély tavak alakultak ki az árterületekről feltehetőleg jelentősen szennyezett folyó kiáradt vizéből. A területen lévő kávézó szintén lepusztult, építménye iszapos vízben áll, napernyői szétzilálva.
– A sziget mélyebb területein megmaradt vizet azonnal el kell távolítani, mert fertőzésveszélyes, és a lerakódott iszapban elképzelhető, hogy veszélyes anyagok, például nehézfémek is vannak – jelentette ki Bús Balázs, a III. kerület Fidesz-frakciójának vezetője, aki szerint a gyepet és a növényzetet is teljes pusztulásra ítéli a főváros, ha rövid időn belül nem szivattyúzzák ki a vizet a területről.
– Amikor bulizni lehet a szigeten és fényképezkedni, akkor megjelenik a kormányfő és a polgármester is, de ilyenkor nem látni őket – jegyezte meg Bús Balázs, aki szerint a Margit-szigethez hasonlóan kellene védeni az Óbudai-szigetet is, ennek ellenére az idén egymás után kétszer is pusztult itt a növényzet, a Sziget Fesztivál és az árvíz idején.
– Fertőző baktériumok kerülhettek az áradás által kiöntött árterületről a szigetre, így azt a szivattyúzás után fertőtleníteni kell – támasztotta alá Lenkei Péter, a Levegő Munkacsoport munkatársa, aki megjegyezte: a fű nagy része kirothadhat a területen, és emiatt újratelepítésre lesz szükség.
– Sajnos, lefolyástalan teknők alakultak ki a sziget többhektáros területén a gát átvágása miatt – ismerte el Radnóczi Péter, a főváros környezetvédelmi ügyosztályának alosztályvezetője. Elmondta: vízelvezető árkokkal, gravitációsan vezetik le a víz nagy részét, mert ez a módszer gyorsabb és olcsóbb is, mint a szivattyúzás. Ettől függetlenül bizonyos helyeken szivattyúzni is kell, így a munkálatok szeptember közepe előtt nem fejeződhetnek be. A víztelenítést követően megjelennek a területen az ÁNTSZ munkatársai is, akik megvizsgálják a fennmaradt iszapot, és azt, hogy milyen mértékben sérült a növényzet, amelyet fel kell újítani a későbbiekben.
Az árvíz okozta kár több tíz millió forintra becsülhető a szigeten – mondta Radnóczi Péter.
Tarlós István III. kerületi polgármester nemrég tárgyalásokat kezdeményezett az árvízvédelemről Demszky Gábor főpolgármesterrel. A helyi vezető kijelentette: a kerület minden segítséget megad egy védelmet szolgáló fejlesztéshez.

„Kamu!” – Kálmán Olga kommentálta Ukrajna EU-s csatlakozását – videó