Katasztrófaelhárítás kezdődik Ürömön

Erdei György miniszteri biztos, a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium államtitkára nemrég tárgyalt az ürömi gázmassza kármentesítéséről, és az egyeztetésen részt vett G. Nagyné Maczó Ágnes is, a település polgármestere, akit a tárca arról tájékoztatott, hogy szeptember közepén megkezdik a csókavári kőfejtőben elhelyezett gázgyári hulladékból származó szennyező anyagok lokalizálását. A bányaterület teljes körű rehabilitációja várhatóan jövőre kezdődik, és több milliárd forintjába kerül az államnak.

2002. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkezdődtek azok a munkálatok, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a gáztisztító masszával feltöltött ürömi kőfejtőből júliusban elszivárgott arzén- és cianidszármazékokat felszámolják.
A kármentesítés első lépéseivel megakadályozzák, hogy a szennyező méreganyagok bejussanak a Buda ivó- és termálvizének egy részét adó karsztvizekbe. A környezetvédelmi tárca az újabb szivárgások elkerülése érdekében decemberig letakarja a bánya felszínét, így további csapadékvíz nem kerülhet a talajba, és elvégezteti a közelben lévő karsztforrások állapotvizsgálatát is.
Elkészült az intézkedési terv, amelyben a kármentesítési feladatokat és azok teljesítésének pontos határidejét rögzítették. A tervről a miniszter jóváhagyása után a kormány határoz majd.
– Támogató döntés esetén több száz millió forintot kell biztosítania az államnak a legsürgősebb munkálatokra, amelyeket az ígéretek szerint szeptember 15-én kezdenek el – tudtuk meg G. Nagyné Maczó Ágnestől. Tájékoztatása szerint ezek a lépések csak a lokalizációt szolgálják, hiszen a katasztrófa elkerülésére lezárják és leszigetelik az egykori bánya tetejét, illetve oldalfalait, majd gyorsított eljárással kiszivattyúzzák a csurgalékvizet, megakadályozva a szennyező anyagok továbbterjedését.
Az egykori kőfejtőtől huszonöt méterre telepített figyelőkútban észlelt toxikus anyagokat azonnal el kellett távolítani, de a csapadékvíz hatására kioldódó anyagok szivattyúzása mellett további figyelőkutakat is telepítenek majd a környékre. Szeptember végéig szakvélemény készül a közelben lévő észak-budai karsztforrások állapotáról, és az esetleges szennyeződésekről is.
Üröm polgármestere elmondta: a minisztérium megígérte azt is, hogy a gázgyári hulladékkal feltöltött bányaterület teljes körű rehabilitációját jövőre elkezdik. Ez azonban nem lesz egyszerű feladat, hiszen 65 ezer tonna veszélyes anyagot kell elszállítani a területről, ahol még utak sincsenek a nehézgépjárművek számára. A kármentesítés több milliárd forintba kerül, így évekig is elhúzódhat. Az önkormányzat ezért olyan finanszírozást és ütemezést kért a szaktárcától, hogy a munkálatokat négy-öt év alatt befejezhessék a kivitelezők.
Az idén elkezdődött a környezetszenynyezés részletes feltárása, ezt a munkát 2003. június 30-ig kell elvégezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.