Elkezdődtek azok a munkálatok, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a gáztisztító masszával feltöltött ürömi kőfejtőből júliusban elszivárgott arzén- és cianidszármazékokat felszámolják.
A kármentesítés első lépéseivel megakadályozzák, hogy a szennyező méreganyagok bejussanak a Buda ivó- és termálvizének egy részét adó karsztvizekbe. A környezetvédelmi tárca az újabb szivárgások elkerülése érdekében decemberig letakarja a bánya felszínét, így további csapadékvíz nem kerülhet a talajba, és elvégezteti a közelben lévő karsztforrások állapotvizsgálatát is.
Elkészült az intézkedési terv, amelyben a kármentesítési feladatokat és azok teljesítésének pontos határidejét rögzítették. A tervről a miniszter jóváhagyása után a kormány határoz majd.
– Támogató döntés esetén több száz millió forintot kell biztosítania az államnak a legsürgősebb munkálatokra, amelyeket az ígéretek szerint szeptember 15-én kezdenek el – tudtuk meg G. Nagyné Maczó Ágnestől. Tájékoztatása szerint ezek a lépések csak a lokalizációt szolgálják, hiszen a katasztrófa elkerülésére lezárják és leszigetelik az egykori bánya tetejét, illetve oldalfalait, majd gyorsított eljárással kiszivattyúzzák a csurgalékvizet, megakadályozva a szennyező anyagok továbbterjedését.
Az egykori kőfejtőtől huszonöt méterre telepített figyelőkútban észlelt toxikus anyagokat azonnal el kellett távolítani, de a csapadékvíz hatására kioldódó anyagok szivattyúzása mellett további figyelőkutakat is telepítenek majd a környékre. Szeptember végéig szakvélemény készül a közelben lévő észak-budai karsztforrások állapotáról, és az esetleges szennyeződésekről is.
Üröm polgármestere elmondta: a minisztérium megígérte azt is, hogy a gázgyári hulladékkal feltöltött bányaterület teljes körű rehabilitációját jövőre elkezdik. Ez azonban nem lesz egyszerű feladat, hiszen 65 ezer tonna veszélyes anyagot kell elszállítani a területről, ahol még utak sincsenek a nehézgépjárművek számára. A kármentesítés több milliárd forintba kerül, így évekig is elhúzódhat. Az önkormányzat ezért olyan finanszírozást és ütemezést kért a szaktárcától, hogy a munkálatokat négy-öt év alatt befejezhessék a kivitelezők.
Az idén elkezdődött a környezetszenynyezés részletes feltárása, ezt a munkát 2003. június 30-ig kell elvégezni.

Magyar Levente: Újfajta szellemiség a magyar-ukrán kapcsolatokban