A népegészségügyi program részeként idén januárban a lakosság szervezett szűrése a mammográfiás emlővizsgálattal kezdődött. A legfrissebb eredmények szerint az eddig behívott nőknek több mint 43 százaléka megjelent a vizsgálaton, amit a szakemberek jó arányként értékeltek. A második szűrőprogram, a méhnyakrákszűrés április-májusban indult volna. Eddig azonban senki sem kapta meg az értesítőt.
Budai András, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) szűrési koordinátora a késedelmet azzal indokolta, hogy egy ilyen országos program elindításához komoly jogi, adminisztratív, informatikai és szervezeti hátteret kell biztosítani. – Ennek az egyeztetésnek az utolsó fázisában vagyunk, és várhatóan decemberben már postázzuk az értesítőket – tette hozzá.
A méhnyakrákszűrési programban három év alatt elvileg minden olyan 25–65 éves nő (körülbelül 2,4 millió) értesítőt kap, aki daganatos betegség miatt nincs nyilvántartva az egészségügyi rendszerben. A levélben szerepel, hogy az érintettek lakóhelyéhez mely nőgyógyászati rendelők vannak a legközelebb, akik ugyanakkor más helyeken – térítés ellenében akár a magánorvosnál – is jelentkezhetnek a szűrésre. A teljesen fájdalommentes vizsgálat után, a mintákat a programban akkreditált citológiai laboratóriumokhoz küldik. A tisztiorvosi hivatal a napokban tájékoztatja a laboratóriumokat, hogy megkapták-e az akkreditációt, ezután az egészségbiztosító köt velük szerződést a finanszírozásról.
Behívó nélkül is lehet jelentkezni szűrésre, az értesítő célja a figyelemfelkeltés. A részvétel elvileg kötelező, de szankció nincs. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a méhnyak rosszindulatú daganatában évente mintegy 500-an halnak meg, pedig ez a betegség a korai felismeréssel jó arányban gyógyítható.
Autósok ragadtak egy kompon Mohácsnál - videó